Wniosek o urlop macierzyński 2024 i 2025 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Ile wynosi urlop macierzyński?
- Wniosek o urlop macierzyński 2024 i 2025 r.
- W jakim terminie trzeba złożyć wniosek o urlop macierzyński?
- Forma wniosku o urlop macierzyński. Jak złożyć wniosek o urlop macierzyński?
- Urlop macierzyński przed porodem - wniosek i zaświadczenie lekarskie
- Wniosek ojca o korzystanie z urlopu macierzyńskiego
Ile wynosi urlop macierzyński?
Długość urlopu zależy od liczby urodzonych dzieci. Niewątpliwie takie rozwiązanie jest logiczne. Im więcej dzieci, tym więcej obowiązków. Tak więc urlop macierzyński wynosi odpowiednio:
REKLAMA
1) 20 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
2) 31 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;
3) 33 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;
4) 35 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;
5) 37 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Zasady udzielania urlopu macierzyńskiego reguluje ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465, dalej jako: KP). Podstawowym celem urlopu macierzyńskiego jest konieczność zapewnienia dziecku należytej opieki w pierwszych miesiącach jego życia oraz o regeneracja sił kobiety po porodzie (tzw. połóg). Urlop macierzyński służy także ochronie zdrowia matki oraz zdrowia i rozwoju dziecka. Z tego też względu niektóre okresy urlopu macierzyńskiego należą się kobiecie niezależnie od tego, czy faktycznie opiekuje się dzieckiem (np. przed porodem). Urlop macierzyński należy wykorzystać w naturze, co oznacza, że nie ma możliwości wypłacenia pracownicy ekwiwalentu pieniężnego w zamian za to świadczenie. Tak więc urlop macierzyński jest obowiązkowym urlopem ustawowym i tylko ściśle określona sytuacja (przesłanka) powoduje jego skrócenie. Stąd też pracownica nie może zrzec się prawa do urlopu macierzyńskiego - może jedynie zrezygnować z części urlopu, o czym niżej. Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu.
Wniosek o urlop macierzyński 2024 i 2025 r.
W 2024 r. jak i 2025 r. należy przestrzegać zasad przewidzianych w rozporządzeniu z dnia 8 maja 2023 r. Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz.U. z 2023 r. poz. 937, dalej jako: rozporządzenie). Oczywiście przepisy te obowiązują do momentu, kiedy nie zostaną uchylone czy zmienione. Dlaczego jest to takie ważne? Rozporządzenie określa:
1) treść wniosku o udzielenie części urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub jego
części, urlopu rodzicielskiego lub jego części i urlopu ojcowskiego lub jego części;
2) dokumenty dołączane do wniosków, o których mowa w pkt 1;
3) treść wniosku w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego i części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego;
4) dokumenty dołączane do wniosków, o których mowa w pkt 3;
5) treść wniosku o łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego lub jego części z wykonywaniem pracy u pracodawcy
udzielającego takiego urlopu;
6) treść wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego lub jego części;
7) dokumenty dołączane do wniosku, o którym mowa w pkt 6;
8) treść wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego;
9) dokumenty dołączane do wniosku, o którym mowa w pkt 8.
W jakim terminie trzeba złożyć wniosek o urlop macierzyński?
Przepisy KP nie określają, w jakim terminie należy złożyć wniosek o urlop macierzyński, gdyż przysługuje on z mocy prawa maksymalnie od dnia porodu. Kodeks pracy podaje jednak termin przekazania pracodawcy wniosku o urlop rodzicielski – powinno być to 21 dni od dnia porodu.
Forma wniosku o urlop macierzyński. Jak złożyć wniosek o urlop macierzyński?
Co ważne, wymaganej przez przepisy postaci papierowej lub elektronicznej nie należy utożsamiać z formą pisemną i formą elektroniczną, o których mowa w KC. W szczególności nie jest wymagane złożenie przez wnioskodawcę odręcznego podpisu lub elektronicznego podpisu kwalifikowanego pod treścią wniosku. W praktyce chodzi więc o każdą formę utrwaloną, która pozwala na odczytanie treści oświadczenia wnioskodawcy. Wniosek może zostać sporządzony na przykład poprzez odręczne napisanie, wydrukowanie treści czy w jakiejkolwiek formie elektronicznej, jak choćby e-mail czy MMS.
Urlop macierzyński przed porodem - wniosek i zaświadczenie lekarskie
Wniosek o udzielenie pracownicy części urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu zawiera: 1) imię i nazwisko pracownicy; 2) wskazanie daty, od której ma być udzielona część urlopu macierzyńskiego. Do wniosku dołącza się kopię zaświadczenia lekarskiego wystawionego na zwykłym druku, określającego przewidywaną datę porodu.
W konkretnych okolicznościach również inny członek najbliższej rodziny może złożyć wniosek o urlop macierzyński. Jest to możliwe w przypadku:
- śmierci matki (o część urlopu macierzyńskiego, przypadającą po dniu śmierci matki)
- porzucenia dziecka przez matkę
- kiedy matką jest pracownica z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji
- gdy matka pracownica przebywa w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym w rodzaju stacjonarnych i całodobowych świadczeń, kiedy ze względu na stan zdrowia nie może sprawować osobistej opieki nad dzieckiem.
Wniosek ojca o korzystanie z urlopu macierzyńskiego
Wniosek ojca w postaci papierowej lub elektronicznej, złożony nie później niż 14 dni przed dniem rozpoczęciem urlopu, powinien zawierać:
- imię i nazwisko ojca
- imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka
- oświadczenie pracownika o okresie urlopu macierzyńskiego albo o okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego wykorzystanych przed porodem
- informację o długości okresu, na który ma zostać udzielony urlop macierzyński ojcu.
Do wniosku należy dołączyć:
- odpis aktu urodzenia dziecka
- oświadczenie matki o zamiarze rezygnacji z części urlopu albo o rezygnacji z pobierania zasiłku macierzyńskiego, jeśli matka jest zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej lub prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Rozporządzenie z dnia 8 maja 2023 r. Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz.U. z 2023 r. poz. 937)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat