REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

8 wskazówek, jak zaplanować urlop, aby wypoczywać efektywnie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Quercus Sp. z o. o.
ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP, autoryzowany Partner SAP
urlop odpoczynek wakacje jak zaplanować wypoczynek efektywny
Jak zaplanować efektywny wypoczynek? Plan urlopu - 8 wskazówek
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wakacyjny odpoczynek jest coraz ważniejszy nie tylko dla pracownika, ale i dla pracodawcy. Niektórzy przełożeni zwracają uwagę na to, aby wypoczynek zespołu był jak najbardziej efektywny. Znają zalety prawdziwego odpoczynku. Uczą swoją załogę świadomego planowania i balansu między pracą i życiem prywatnym. Podajemy 8 wskazówek, jak zaplanować urlop, aby wypoczywać efektywnie.

Brak odpoczynku wpływa na jakość pracy i zaangażowanie pracownika

Tradycyjnie czasem urlopów są wakacje. W niektórych krajach, na przykład w Finlandii, Szwecji czy we Włoszech, niemal wszyscy wyjeżdżają na wakacje w jednym terminie. Pustoszeją biura i miasta, zaludniają się natomiast miejscowości letniskowe, kurorty oraz najsłynniejsze turystyczne atrakcje.

REKLAMA

Autopromocja

Urlop nie bez przyczyny jest obowiązkowy (dla osób zatrudnionych na etacie). Brak odpoczynku wpływa bezpośrednio na jakość pracy, na dobrostan pracownika i jego zaangażowanie. A to ma konsekwencje dla całej firmy – wyjaśnia Aneta Stelmach z Quercus, firmy specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR. – Pracownik, który zbyt długo nie był na urlopie, lub na nim był, lecz niewłaściwie go wykorzystał, może być mniej efektywny, np. z trudnością podejmuje decyzje i analizuje dane. Może odczuwać brak satysfakcji z pracy, być zdemotywowany i znużony. Takie osoby często przestawiają się na automatyczne odtwarzanie zadań, a to niestety często wiąże się z popełnianiem błędów czy z większym ryzykiem wypadków.

Jak wypoczywać efektywnie?

Dlatego właśnie odpoczywać trzeba dla tzw. higieny psychicznej. Ważne, aby mieć świadomość, że to, czy dobrze odpoczniemy, przełoży się na następną część roku. Z tego powodu planowanie urlopu warto rozpocząć nie od ustalenia „gdzie”, ale „jak”. Chodzi o to, aby faktycznie oderwać się od codzienności, zmienić otoczenie i rytm dnia, spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, najlepiej aktywnie, nie zaglądać do komputera, w miarę możliwości zostawić telefon służbowy pod opieką kogoś w biurze.

Nawet miłośnikom majsterkowania i remontów urlopowych przyda się wyjazd w ciekawe miejsce. Remontowanie może być hobby, ale nie do końca zapewnia higienę psychiczną. Jesteśmy w końcu w tym samym miejscu, co zwykle. Ponadto nie ma remontów bez nieprzewidzianych zdarzeń i takich wydatków, a więc bez stresu. A to przecież stresu chcemy się podczas wypoczynku pozbyć – podkreśla Aneta Stelmach.

Planowanie urlopów pracowników

Jak wynika z kodeksu pracy, urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, który ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Dobrą praktyką jest ustalenie planu urlopów już w pierwszym kwartale roku – dzięki temu pracodawca dowie się, w jakim okresie może spodziewać się największego zainteresowania urlopami i zaproponować odpowiednie korekty. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby dowiedzieć się, jakie terminy w roku mogą okazać się urlopowymi „wąskimi gardłami”, pracodawca musi wnikliwie przeanalizować złożone wnioski. Bardzo pomocne w tym zakresie są nowoczesne narzędzia kadrowe – portale pracownicze dostępne online, w których planowane urlopy wyświetlane są graficznie, a szczególnie obłożone terminy od razu są widoczne. Jeśli z punktu widzenia firmy plany urlopowe trzeba skorygować, pracodawca może to zrobić od ręki dzięki funkcjonalnościom dostępnym online, a pracownik otrzyma odpowiednie powiadomienie na swoją skrzynkę – wyjaśnia Mariusz Czeszejko-Sochacki, twórca portalu Dokioki.

Co w takiej sytuacji może zrobić pracodawca? Po pierwsze, zaproponować pracownikowi rozważenie innego terminu urlopu, po drugie, dokonać odpowiednich przesunięć w zespole, po trzecie, zatrudnić kogoś na zastępstwo lub – po czwarte – zamknąć firmę na ten czas, jeśli jest to ekonomicznie uzasadnione. I w wielu przypadkach jest to lepsze rozwiązanie niż łatanie kadrowych, urlopowych wakatów. Wiele firm produkcyjnych ma wakacyjne przestoje – zarówno pracownicy produkcyjni, jak i biurowi odpoczywają w tym samym czasie, a w zakładzie prowadzone są np. prace konserwatorskie czy modernizacje.

Jeśli jednak firma nie zaprzestaje działalności podczas wakacji, planowanie urlopów jest bardziej elastyczne, zwłaszcza że coraz więcej osób wybiera się na dłuższy wypoczynek dopiero jesienią lub zimą. Ważne jest, aby dać załodze taką możliwość. W końcu urlop pracownika przynosi korzyść nie tylko jemu, ale też firmie. 

Dobrze zaplanowany urlop to taki, podczas którego udaje się zapomnieć o pracy, zmienić codzienną rutynę, otoczenie i oddać się ulubionym czynnościom. To czas, który powinniśmy spędzić w zgodzie z sobą, aby faktycznie się odprężyć i naładować akumulatory na kolejne tygodnie pracy. 

8 wskazówek jak zaplanować urlop

Oto 8 wskazówek, jak zaplanować urlop:

  1. Zastanów się nad długością wyjazdu – nie zawsze trzeba wyjechać na dwa tygodnie, niektórzy lepiej wypoczywają podczas krótszych, ale częstszych wyjazdów, na przykład na 3-4 dni.
  2. Wybierając miejsce, kieruj się swoimi preferencjami – leśne zacisze czy hałaśliwy kurort?
  3. Zastanów się, z kim chcesz jechać – rodzina, paczka przyjaciół, wyjazd we dwoje, a może urlop w pojedynkę? Przemyśl, czego aktualnie potrzebujesz.
  4. Rozplanuj urlop – nie we wszystkich firmach okres urlopowy jest ustalony na sztywno, jak np. w placówkach oświatowych czy firmach produkcyjnych. W większości przypadków możemy sami zaplanować urlop i odpowiednio wcześnie przedstawić swój wniosek pracodawcy. Oprócz obowiązkowego 14-dniowego urlopu (czternaście następujących po sobie dni kalendarzowych), mamy też pozostałe dni. Część z nich „zjadają” dni okołoświąteczne, ale zawsze zostaje pula, którą można rozłożyć tak, aby mieć w roku kilka przedłużonych weekendów, podczas których można wyjechać i oderwać się od codzienności.
  5. Odetnij się od pracy – dobry urlop to urlop bez firmowego komputera i telefonu. Nie łudź się – jeśli zabierzesz je ze sobą na wakacje, to mimo zapewnień z autorespondera, będziesz w pracy (przynajmniej częściowo). Lepiej wyznacz zastępcę i ustal z nim, w jakich awaryjnych sytuacjach może się z tobą kontaktować. W pozostałych przypadkach bądź niedostępny – dla własnego komfortu psychicznego. Organizm będzie ci za to wdzięczny.
  6. Relaksuj się tak, jak lubisz – aktywne zwiedzanie na zorganizowanych wycieczkach z przewodnikiem, samotne eksplorowanie nowych miejsc, aktywność z nutą adrenaliny czy leniuchowanie z książką na łonie natury? To ty wiesz, jak najlepiej wypoczywasz, dlatego słuchaj swoich potrzeb.
  7.  Jeśli jedziesz na urlop z rodziną, znajdź czas dla siebie, na własny wypoczynek.
  8. Zmień styl życia na czas wakacji - rób to, czego nie robisz na co dzień. Spełniaj marzenia, sprawdzaj swoje możliwości, zwiedzaj, testuj różne aktywności lub przeciwnie – czytaj poezję, leżąc w hamaku. Odpoczywaj od codziennej rutyny.
 
oprac. Emilia Panufnik
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czy będzie podlegał potrąceniom i egzekucji?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

REKLAMA

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

REKLAMA

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA