Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?
REKLAMA
REKLAMA
- Renta wdowia – projekt ustawy
- Stanowisko marszałka Sejmu w sprawie renty wdowiej
- Stanowisko rządu w sprawie renty wdowiej
- Najważniejsze uwagi rządu
Renta wdowia – projekt ustawy
Projekt ustawy w sprawie renty wdowiej powstał z inicjatywy ponad 20 organizacji, w tym Porozumienia Ogólnopolskiego Związku Zawodowego oraz z udziałem Lewicy. Dotyczy nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Pod tym rozwiązaniem podpisało się ponad 200 tys. obywateli.
REKLAMA
W projekcie ustawy dotyczącej renty wdowiej zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 proc. swojego świadczenia.
Obecnie w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązuje zasada wypłaty jednego świadczenia. Dlatego po śmierci małżonka osoba owdowiała może zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną po zmarłym.
Stanowisko marszałka Sejmu w sprawie renty wdowiej
Projekt ustawy dotyczący renty wdowiej ma być procedowany na bieżącym posiedzeniu Sejmu. Zdaniem Szymona Hołowni przepisy ws. renty wdowiej będą bardzo obciążające dla finansów publicznych i będą powodować bardzo poważne konsekwencje dla systemu emerytalnego i solidarności międzypokoleniowej.
Przed otwarciem posiedzenia Hołownia otrzymał pismo z Komitetu Stałego Rady Ministrów, by poczekać z procedowaniem projektu do momentu przyjęcia stanowiska rządu.
Stanowisko rządu w sprawie renty wdowiej
Rząd poprze obywatelski projekt ustawy dotyczący renty wdowiej. O stanowisku Rady Ministrów poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
- Troszczymy się o najsłabszych i realizujemy obietnice. Przypominam, że w umowie Koalicji 15 października było zawarte wsparcie osoby starszej po śmierci małżonka. Przyjęcie pozytywnego stanowiska rządu wobec projektu obywatelskiego, wskazanie realistycznych możliwych uwarunkowań dojścia do realizacji tego świadczenia, jest dowodem na to, że nie rzucamy słów na wiatr" - powiedziała szefowa MRPiPS.
Najważniejsze uwagi rządu
REKLAMA
W ocenie rządu, konieczne jest doprecyzowanie kręgu osób uprawnionych do renty rodzinnej, które mogą skorzystać z reguły zbiegu, która przewidziana jest w projekcie. Dotyczy to także rozważenia ostatecznego kształtu limitu podlegających wypłacie świadczeń w zbiegu tak, aby z rozwiązania mogły korzystać przede wszystkim osoby starsze, w stosunku do których zachodzi rzeczywiste ryzyko degradacji ekonomicznej gospodarstwa domowego wskutek śmierci małżonka. Stąd też proponowany limit świadczeń w zbiegu, aby tzw. rentę wdowią wypłacać bez konsekwencji zmniejszania sumy świadczeń w zbiegu do limitu wynoszącego trzykrotność najniższej emerytury.
W ocenie rządu pożądane jest także, aby projekt wszedł w życie od 1 stycznia 2025 r., z zastrzeżeniem, że nabycie prawa do korzystania ze świadczeń według reguły zbiegu i wypłata świadczeń na jej podstawie następowałyby od 1 lipca 2025 r. Rozwiązanie to jest konieczne, aby ZUS oraz inne organy emerytalno-rentowe mogły odpowiednio przygotować się do wykonywania tego zadania.
Niezbędne jest również zaktualizowanie tzw. kroczącego modelu dochodzenia do ostatecznej, docelowej wysokości drugiego, podlegającego wypłacie świadczenia w zbiegu. Optymalne wydaje się, aby drugie świadczenie wypłacane było w okresie:
od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. w wysokości 15 proc.,
od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25 proc.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat