REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Długie weekendy 2024. Zbliża się majówka - sprawdź, jak planować.

urlop długi weekend majówka wypoczynek
Długie weekendy 2024. Zbliża się majówka - sprawdź, jak planować.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Podstawowe wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikom to 20 i 26 dni. Dobrze planując pracownik może jednak w 2024 r. odpoczywać znacznie dłużej. I to nie korzystając z innego rodzaju zwolnień.

Urlop warto zaplanować odpowiednio wcześnie

Choć tworzenie planu urlopów nie jest już na gruncie obowiązujących przepisów obowiązkowe, w wielu zakładach pracy na początku roku kalendarzowego taki plan jest tworzony. Nawet jeśli nie obejmuje całego roku kalendarzowego, to i tak tworzy się plany na najbliższy kwartał czy miesiąc. Warto wiedzieć jakie możliwości daje w tym zakresie 2024 r. – na ile długich weekendów można liczyć i kiedy najlepiej skorzystać z urlopu by wypoczywać jak najdłużej. Długie weekendy nierozerwalnie wiążą się z dniami ustawowo wolnymi od pracy. Są nimi:

REKLAMA

Autopromocja
 • 1 stycznia – Nowy Rok,
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
 • pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
 • drugi dzień Wielkiej Nocy,
 • 1 maja – Święto Państwowe,
 • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
 • pierwszy dzień Zielonych Świątek,
 • dzień Bożego Ciała,
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych,
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
 • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
 • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia; 

Które weekendy można  w 2024 r. przedłużyć

Pierwsza okazja do przedłużonego wolnego pojawi się już w styczniu 2024 r. 1 stycznia (Nowy Rok) przypada w tym roku w poniedziałek. Jednocześnie w sobotę wypada święto Trzech Króli, za które pracodawca będzie zobowiązany udzielić pracownikom innego dnia wolnego. Jeśli zgodzi się zrobić to pomiędzy 2 a 5 stycznia, to wystarczy wykorzystać 3 dni urlopu wypoczynkowego by mieć 9 dni wolnego (od 30 grudnia do 7 stycznia). Kolejna okazja do dłuższego wolnego pojawi się w podczas Wielkanocy. W 2024 r. wypada ona na przełomie marca i kwietnia. Wystarczy więc skorzystać z urlopu w okresie od 2 do 5 kwietnia, aby cieszyć się wolnym od 30 marca do 7 kwietnia (9 dni). Łaskawa dla pracowników może również być majówka – 1 maja wypada bowiem w środę, a 3 maja w piątek. Skorzystanie z urlopu w dniach 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja pozwoli cieszyć się wypoczynkiem od 27 kwietnia aż do 5 maja (9 dni). Na kolejne wolne nie trzeba będzie długo czekać – Boże Ciało wypada bowiem w 2024 r. 30 maja. Można więc wykorzystać urlop 31 maja i mieć tzw. długi weekend (4 dni wolnego) albo zawnioskować o urlop także na 27, 28 i 29 maja i cieszyć się wolnym aż przez 9 dni. Analogicznie sytuacja będzie przedstawiała się w sierpniu, gdy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny wypada 2 czwartek – znów można przedłużyć weekend do 4 dni lub zapewnić sobie odpoczynek przez 9 dni kosztem 4 dni urlopu. Kolejna okazja do przedłużenia wypoczynku pojawi się w listopadzie. Wtedy to 1 listopada przypada w piątek, a 11 listopada w poniedziałek. Jeśli więc ktoś będzie zainteresowany dłuższym odpoczynkiem, będzie  mógł wykorzystać 5 dni urlopu wypoczynkowego, a cieszyć się aż 11 dniami wolnego. W grudniu wolne dni świąteczne wypadną w środę i czwartek (25 i 26 grudnia). Warto więc będzie skorzystać z wolnego 23, 24, 27, 30 i 31 grudnia.

Podstawa prawna

 • art. 154, art. 163 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
 • ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1920 ze zm.)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA