Urlop na żądanie. Wniosek trzeba złożyć w odpowiednim momencie. Kiedy?
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym – tak brzmi przepis Kodeksu pracy dotyczący urlopu na żądanie.
REKLAMA
Kiedy najpóźniej złożyć wniosek o urlop na żądanie
Pracownik, który chce skorzystać z urlopu na żądanie musi w tym celu zgłosić pracodawcy swoje żądanie (wniosek) najpóźniej w dniu rozpoczęcia tego urlopu. Użyte w Kodeksie pracy sformułowanie „dzień rozpoczęcia urlopu” bywało różnie rozumiane w literaturze przedmiotu. Sąd Najwyższy wyjaśnił wątpliwości w tym zakresie w uzasadnieniu do wyroku z 15 listopada 2006 r. (I PK 128/06) w sposób następujący:
Wniosek o udzielenie urlopu na żądanie powinien być zgłoszony najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, jednak do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy przez pracownika według obowiązującego go rozkładu czasu pracy.
Stanowisko to podtrzymał Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do wyroku z 7 lutego 2008 r. (II PK 162/07).
Forma wniosku („żądania”) o urlop na żądanie nie jest przesądzona przepisami Kodeksu pracy. Uznaje się więc, że zgłoszenia urlopu na żądanie można dokonać na różne sposoby, np. telefonicznie, smsem, e-mailem, pisemnie, osobiście; pracownik powinien swoje żądanie zgłosić w taki sposób, w jaki zgłasza się wnioski o urlop wypoczynkowy. Przepisy nie wymagają ponadto, by pracownik uzasadniał wniosek o udzielenie urlopu na żądanie.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1465)
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 listopada 2006 r. (sygn. akt I PK 128/06)
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 lutego 2008 r. (sygn. akt II PK 162/07)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat