Upadłość lub likwidacja pracodawcy. To złe wiadomości dla matek (i ojców) na urlopie macierzyńskim. Urlop nie chroni wtedy przed zwolnieniem
REKLAMA
REKLAMA
- Szczególna ochrona przed zwolnieniem
- Upadłość lub likwidacja – wtedy urlop macierzyński nie chroni przed zwolnieniem
- Zwolnienie z razie upadłości lub likwidacji a zasiłek macierzyński
Urlop macierzyński przysługuje pracownicy w wymiarze:
REKLAMA
- 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
- 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;
- 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;
- 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;
- 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i powrócić do pracy, jeżeli pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik – ojciec wychowujący dziecko.
Część urlopu macierzyńskiego wykorzystywana przez ojca określana jest potocznie jako „urlop tacierzyński”.
Szczególna ochrona przed zwolnieniem
Szczególna ochrona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę, jaką objęta jest osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim polega na tym pracodawca nie może:
- prowadzić przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania bez wypowiedzenia stosunku pracy z taką osobą,
- wypowiedzieć stosunku pracy z taką osobą,
- rozwiązać stosunku pracy taką osobą, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę lub pracownika zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
Ochrona we wskazanym wyżej zakresie obowiązuje w okresie urlopu macierzyńskiego, a także od dnia złożenia przez pracownicę wniosku o urlop macierzyński albo jego części – do dnia zakończenia tego urlopu.
Upadłość lub likwidacja – wtedy urlop macierzyński nie chroni przed zwolnieniem
Szczególna ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę, jaką zapewnia urlop macierzyński przestaje działać w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. W takiej sytuacji pracodawca może dokonać wypowiedzenia umowy o pracę zawartej z pracownicą lub pracownikiem, który przebywa na urlopie macierzyńskim, a co najmniej – złożył wniosek o udzielenie takiego urlopu.
Jeżeli pracodawca chce skorzystać z możliwości wypowiedzenia umowy o pracę w takiej sytuacji, jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę lub pracownika zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. Przepis ten dotyczy wyłącznie przypadków, w których u pracodawcy działa związek zawodowy (oraz reprezentuje daną pracownicę/pracownika). Jeśli u pracodawcy nie ma organizacji związkowej, decyzja o terminie rozwiązania umowy o pracy podejmowana jest przez pracodawcę.
Warto zwrócić uwagę, że samo ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy nie powoduje „automatycznego” zwolnienia pracownic (lub pracowników) korzystających z urlopu macierzyńskiego. Upadłość bądź likwidacja dają pracodawcy taką możliwość; od uznania pracodawcy zależy, czy i kiedy z niej skorzysta.
Zwolnienie z razie upadłości lub likwidacji a zasiłek macierzyński
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę w razie jego upadłości lub likwidacji nie pozbawia pracownicy (lub pracownika) prawa do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński przysługuje bowiem przez cały okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat