REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upadłość lub likwidacja pracodawcy. To złe wiadomości dla matek (i ojców) na urlopie macierzyńskim. Urlop nie chroni wtedy przed zwolnieniem

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Upadłość lub likwidacja pracodawcy. To złe wiadomości dla matek (i ojców) na urlopie macierzyńskim
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop macierzyński co do zasady zapewnia pracownicy, która na nim przebywa szczególną ochronę przed przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. Ochrona ta polega na tym, że pracodawca nie ma prawa zwolnić z pracy matki korzystającej z urlopu macierzyńskiego. Inaczej jest wtedy, gdy zostanie ogłoszona upadłość pracodawcy bądź następuje jego likwidacja. 

Urlop macierzyński przysługuje pracownicy w wymiarze:

REKLAMA

Autopromocja
 • 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie; 
 • 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie; 
 • 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie; 
 • 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie; 
 • 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Ważne
Urlop macierzyński dla matki, a także – dla ojca

Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i powrócić do pracy, jeżeli pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik – ojciec wychowujący dziecko. 

Część urlopu macierzyńskiego wykorzystywana przez ojca określana jest potocznie jako „urlop tacierzyński”.

Szczególna ochrona przed zwolnieniem 

Szczególna ochrona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę, jaką objęta jest osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim polega na tym pracodawca nie może: 

 • prowadzić przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania bez wypowiedzenia stosunku pracy z taką osobą,
 • wypowiedzieć stosunku pracy z taką osobą,
 • rozwiązać stosunku pracy taką osobą, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę lub pracownika zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Ochrona we wskazanym wyżej zakresie obowiązuje w okresie urlopu macierzyńskiego, a także od dnia złożenia przez pracownicę wniosku o urlop macierzyński albo jego części – do dnia zakończenia tego urlopu.

Upadłość lub likwidacja – wtedy urlop macierzyński nie chroni przed zwolnieniem

Szczególna ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę, jaką zapewnia urlop macierzyński przestaje działać w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. W takiej sytuacji pracodawca może dokonać wypowiedzenia umowy o pracę zawartej z pracownicą lub pracownikiem, który przebywa na urlopie macierzyńskim, a co najmniej – złożył wniosek o udzielenie takiego urlopu. 

Jeżeli pracodawca chce skorzystać z możliwości wypowiedzenia umowy o pracę w takiej sytuacji, jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę lub pracownika zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. Przepis ten dotyczy wyłącznie przypadków, w których u pracodawcy działa związek zawodowy (oraz reprezentuje daną pracownicę/pracownika). Jeśli u pracodawcy nie ma organizacji związkowej, decyzja o terminie rozwiązania umowy o pracy podejmowana jest przez pracodawcę.

Warto zwrócić uwagę, że samo ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy nie powoduje „automatycznego” zwolnienia pracownic (lub pracowników) korzystających z urlopu macierzyńskiego. Upadłość bądź likwidacja dają pracodawcy taką możliwość; od uznania pracodawcy zależy, czy i kiedy z niej skorzysta.

Zwolnienie z razie upadłości lub likwidacji a zasiłek macierzyński

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę w razie jego upadłości lub likwidacji nie pozbawia pracownicy (lub pracownika) prawa do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński przysługuje bowiem przez cały okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA