REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop bezpłatny

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Pracodawca na pisemny wniosek pracownika może mu udzielić urlopu bezpłatnego
Pracodawca na pisemny wniosek pracownika może mu udzielić urlopu bezpłatnego
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Urlop bezpłatny to szczególny rodzaj urlopu. Następuje wtedy czasowe zawieszenie współpracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, chociaż stosunek pracy istnieje pomiędzy stronami. Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop bezpłatny? Wyjaśniamy.

Urlop bezpłatny to przerwa w wykonywaniu pracy, podczas której ulegają zawieszeniu obowiązki pracownika i pracodawcy. Jest to – jak sama nazwa wskazuje – urlop, za którego okres pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie

Autopromocja

Urlop bezpłatny tylko za zgodą pracodawcy

Kodeks pracy stanowi, że pracodawca na pisemny wniosek pracownika może mu udzielić urlopu bezpłatnego. Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu pracownik nie ma obowiązku uzasadniać wniosku o urlop bezpłatny. Podanie przyczyn, dla których pracownik ubiega się o udzielenie takiego urlopu wydaje się jednak wskazane.

Pracodawca ma swobodę co do sposobu załatwienia wniosku o urlop bezpłatny. Może więc wniosek o urlop bezpłatny uwzględnić i udzielić pracownikowi tego urlopu. Ma jednak prawo wniosku nie uwzględniać. W takiej sytuacji nie jest nawet wymagane przez przepisy komunikowanie pracownikowi decyzji odmownej – wystarczy, że pracodawca pozostawi wniosek bez odpowiedzi. W każdym przypadku, w którym pracodawca nie uwzględnia wniosku o urlop bezpłatny przepisy nie wymagają, by przedstawiał pracownikowi uzasadnienie swojej decyzji.

Urlop bezpłatny wyłącznie na wniosek pracownika

Z brzmienia przepisu wynika jednak jednoznacznie, że urlop bezpłatny udzielony być może wyłącznie na wniosek pracownika. Oznacza to, że niedopuszczalne jest „udzielenie” przez pracodawcę urlopu bezpłatnego pracownikowi, który nie wystąpił ze stosownym wnioskiem. 

Ważne

Pracodawca nie ma prawa ani wysłać pracownika na urlop bezpłatny bez wniosku pracownika, ani też żądać, by pracownik złożył wniosek o urlop bezpłatny

W każdym przypadku z inicjatywą udzielenia urlopu bezpłatnego musi wystąpić sam pracownik.

Niedopuszczalne jest ponadto, by pracodawca – odpowiadając na wniosek o urlop bezpłatny – wymagał, żeby pracownik wykorzystał najpierw przysługujący mu urlop wypoczynkowy, a dopiero następnie – poszedł na urlop bezpłatny.

Urlop bezpłatny – na jak długo

Przepisy nie określają limitu urlopu bezpłatnego. Wymiar urlopu bezpłatnego jest w konkretnym przypadku przedmiotem uzgodnień pomiędzy pracownikiem (który wskazuje we wniosku okres, na jaki chce wziąć urlop bezpłatny) a pracodawcą (który udzielając urlopu określa czas jego trwania). 

Strony mogą ponadto przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego. Taką możliwość przepisy przyznają przy udzielaniu urlopu bezpłatnego na okres przekraczający 3 miesiące. Odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego może jednak nastąpić wyłącznie z ważnych przyczyn. 

Jeżeli natomiast urlop bezpłatny został udzielony na okres do 3 miesięcy, pracodawca nie ma możliwości żądania, by pracownik powrócił do pracy – nawet z ważnych przyczyn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Nikt
    2024-02-22 16:17:58
    Wszystko tu pięknie napisane , ale rzeczywistość jest troszkę inna.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

REKLAMA

Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

REKLAMA

PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

Święta w Niemczech 2024

Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia). W dwóch miejscach wolny jest nawet Dzień Kobiet.

REKLAMA