REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop opiekuńczy w 2024 r. To wyjście w przypadku konieczności opieki nad osobą bliską

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Urlop opiekuńczy można wziąć w celu zapewnienia opieki lub wsparcia członkowi rodziny – synowi, córce, matce, ojcu lub małżonkowi
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop opiekuńczy to uprawnienie pracownicze, które pojawiło się w Kodeksie pracy w kwietniu 2023 r. Pracownik ma prawo do urlopu opiekuńczego w celu zapewnienia opieki osobom najbliższym, które wymagają opieki z poważnych względów medycznych. Co mówią przepisy regulujące urlop opiekuńczy obowiązujące w 2024 r.? Czy urlop opiekuńczy niewykorzystany w 2023 r. przechodzi na 2024 r.? Wyjaśniamy.

Urlop opiekuńczy wprowadziła nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona 8 lutego 2023 r., która weszła w życie 26 kwietnia tego roku. Urlop opiekuńczy to jedno z rozwiązań służących wdrożeniu unijnej dyrektywy work-life balance, której celem jest zapewnienie pracownikom równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym.

REKLAMA

Autopromocja

Urlop opiekuńczy tylko dla pracowników

Z urlopu opiekuńczego mogą skorzystać pracownicy, a więc osoby  zatrudnione na podstawie: umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. 

Osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych (np. umowa zlecenia, umowa o dzieło, umowa o świadczenie usług) urlop opiekuńczy nie przysługuje. 

Urlop opiekuńczy tylko z poważnych względów medycznych

Pracownik może skorzystać z urlopu opiekuńczego wyłącznie w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia, która wymaga takiej opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Urlop opiekuńczy można wziąć w celu zapewnienia opieki lub wsparcia członkowi rodziny – synowi, córce, matce, ojcu lub małżonkowi. Z brzmienia przepisów wynika, że pracownik może skorzystać z urlopu opiekuńczego dla zapewnienia członkowi rodziny należącemu do wskazanego wyżej kręgu zarówno w przypadku, gdy osoba ta zamieszkuje razem z pracownikiem, jak również gdy zamieszkuje w innym miejscu.

Możliwe jest ponadto skorzystanie z urlopu opiekuńczego w celu zapewnienia opieki lub wsparcia osobie, która nie należy do kręgu członków najbliższej rodziny, np. dziadkowi lub babci albo konkubentowi. Urlop opiekuńczy można wziąć w takim przypadku pod warunkiem, że osoba wymagająca opieki lub wsparcia zamieszkuje w tym samym gospodarstwie domowym co pracownik.

Wymiar urlopu opiekuńczego w 2024 r.

Urlop opiekuńczy przysługuje pracownikowi w wymiarze 5 dni w ciągu roku kalendarzowego. Za czas przebywania na urlopie opiekuńczym pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie

Ważne
Urlop opiekuńczy nie przechodzi na kolejny rok. 

Niezależnie od tego, czy w 2023 r. pracownik nie korzystał z urlopu opiekuńczego, czy też wykorzystał mniej niż 5 dni tego urlopu, w 2024 r. będzie mógł wykorzystać 5 dni urlopu opiekuńczego.

Pracownik może wykorzystać urlop opiekuńczy w danym roku kalendarzowym jednorazowo albo w częściach. Urlopu opiekuńczego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. 

Okres, w którym pracownik przebywał na urlopie opiekuńczym jest wliczany do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop opiekuńczy na wniosek

Urlopu opiekuńczego udziela się na wniosek pracownika złożony w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracownik może złożyć wniosek o urlop opiekuńczy w postaci papierowej lub elektronicznej. 

Ważne

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu opiekuńczego. Nie może przy tym żądać przedstawienia dokumentacji medycznej osoby, która wymaga opieki.

We wniosku o urlop opiekuńczy pracownik musi wskazać:

  • imię i nazwisko osoby, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych,
  • przyczynę konieczności zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia przez pracownika,
  • w przypadku syna, córki, matki, ojca lub małżonka ‒ stopień pokrewieństwa z pracownikiem,
  • w przypadku innej osoby wymagającej opieki lub wsparcia ‒ adres zamieszkania tej osoby.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA