REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop opiekuńczy w 2024 r. To wyjście w przypadku konieczności opieki nad osobą bliską

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Urlop opiekuńczy można wziąć w celu zapewnienia opieki lub wsparcia członkowi rodziny – synowi, córce, matce, ojcu lub małżonkowi
Urlop opiekuńczy można wziąć w celu zapewnienia opieki lub wsparcia członkowi rodziny – synowi, córce, matce, ojcu lub małżonkowi
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop opiekuńczy to uprawnienie pracownicze, które pojawiło się w Kodeksie pracy w kwietniu 2023 r. Pracownik ma prawo do urlopu opiekuńczego w celu zapewnienia opieki osobom najbliższym, które wymagają opieki z poważnych względów medycznych. Co mówią przepisy regulujące urlop opiekuńczy obowiązujące w 2024 r.? Czy urlop opiekuńczy niewykorzystany w 2023 r. przechodzi na 2024 r.? Wyjaśniamy.

Urlop opiekuńczy wprowadziła nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona 8 lutego 2023 r., która weszła w życie 26 kwietnia tego roku. Urlop opiekuńczy to jedno z rozwiązań służących wdrożeniu unijnej dyrektywy work-life balance, której celem jest zapewnienie pracownikom równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym.

Autopromocja

Urlop opiekuńczy tylko dla pracowników

Z urlopu opiekuńczego mogą skorzystać pracownicy, a więc osoby  zatrudnione na podstawie: umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. 

Osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych (np. umowa zlecenia, umowa o dzieło, umowa o świadczenie usług) urlop opiekuńczy nie przysługuje. 

Urlop opiekuńczy tylko z poważnych względów medycznych

Pracownik może skorzystać z urlopu opiekuńczego wyłącznie w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia, która wymaga takiej opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Urlop opiekuńczy można wziąć w celu zapewnienia opieki lub wsparcia członkowi rodziny – synowi, córce, matce, ojcu lub małżonkowi. Z brzmienia przepisów wynika, że pracownik może skorzystać z urlopu opiekuńczego dla zapewnienia członkowi rodziny należącemu do wskazanego wyżej kręgu zarówno w przypadku, gdy osoba ta zamieszkuje razem z pracownikiem, jak również gdy zamieszkuje w innym miejscu.

Możliwe jest ponadto skorzystanie z urlopu opiekuńczego w celu zapewnienia opieki lub wsparcia osobie, która nie należy do kręgu członków najbliższej rodziny, np. dziadkowi lub babci albo konkubentowi. Urlop opiekuńczy można wziąć w takim przypadku pod warunkiem, że osoba wymagająca opieki lub wsparcia zamieszkuje w tym samym gospodarstwie domowym co pracownik.

Wymiar urlopu opiekuńczego w 2024 r.

Urlop opiekuńczy przysługuje pracownikowi w wymiarze 5 dni w ciągu roku kalendarzowego. Za czas przebywania na urlopie opiekuńczym pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie

Ważne
Urlop opiekuńczy nie przechodzi na kolejny rok. 

Niezależnie od tego, czy w 2023 r. pracownik nie korzystał z urlopu opiekuńczego, czy też wykorzystał mniej niż 5 dni tego urlopu, w 2024 r. będzie mógł wykorzystać 5 dni urlopu opiekuńczego.

Pracownik może wykorzystać urlop opiekuńczy w danym roku kalendarzowym jednorazowo albo w częściach. Urlopu opiekuńczego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. 

Okres, w którym pracownik przebywał na urlopie opiekuńczym jest wliczany do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop opiekuńczy na wniosek

Urlopu opiekuńczego udziela się na wniosek pracownika złożony w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracownik może złożyć wniosek o urlop opiekuńczy w postaci papierowej lub elektronicznej. 

Ważne

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu opiekuńczego. Nie może przy tym żądać przedstawienia dokumentacji medycznej osoby, która wymaga opieki.

We wniosku o urlop opiekuńczy pracownik musi wskazać:

 • imię i nazwisko osoby, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych,
 • przyczynę konieczności zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia przez pracownika,
 • w przypadku syna, córki, matki, ojca lub małżonka ‒ stopień pokrewieństwa z pracownikiem,
 • w przypadku innej osoby wymagającej opieki lub wsparcia ‒ adres zamieszkania tej osoby.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA