Szykują się zmiany w urlopach rodzicielskich. Jakie?
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie urlopy macierzyńskie działają na ogólnych zasadach, zaczynając się w momencie urodzenia dziecka, niezależnie od tego, jak długo musi ono pozostać w szpitalu. Projekt zakłada wprowadzenie zasady "tydzień za tydzień", co oznacza, że tydzień hospitalizacji to tydzień dłuższego urlopu macierzyńskiego.
REKLAMA
Ministra przypomniała, że prace nad przepisami rozpoczęły się po spotkaniu z przedstawicielami rodzin wcześniaków. Rodzice wcześniaków argumentowali, że obecne przepisy powodują, że muszą szybciej wracać do pracy niż rodzice dzieci urodzonych zdrowych i w terminie, co ogranicza im czas na nawiązanie więzi i opiekę.
Dłuższy urlop dla mam i ojców
Projekt ustawy nie dotyczy tylko matek, ale także ojców, prawnych opiekunów, rodziców adopcyjnych i rodziców zastępczych. Zmiany były również postulowane przez organizacje wspierające rodziców wcześniaków, takie jak Fundacja Koalicja dla Wcześniaka, Ogólnopolskie Porozumienie Razem dla Wcześniaków, Fundacja Serce Dziecka i Fundacja Najdroższa Blizna.
Ponad 300 tys. wcześniaków urodziło się w Polsce
Ponad 15 tysięcy osób podpisało petycję w tej sprawie. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku urodziło się 22,5 tysiąca wcześniaków na 306 tysięcy wszystkich urodzeń
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat