Kiedy pracodawca może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy bez jego wniosku
REKLAMA
REKLAMA
Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego.
REKLAMA
- umowy o pracę,
- powołania,
- wyboru,
- mianowania lub
- spółdzielczej umowy o pracę.
Jeżeli przed zakończeniem stosunku pracy pracownik nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, pracodawca ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. Pracodawca może jednak udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia, a pracownik musi tak udzielony urlop wykorzystać.
W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu.
Ile trwa okres wypowiedzenia
Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy o pracę. W przypadku umowy o pracę zawartej na okres próbny okres wypowiedzenia wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
W przypadku pozostałych rodzajów umowy o pracy, czyli:
- umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, oraz
- umowy o pracę zawartej na czas określony
to, ile trwa okres wypowiedzenia zależy od stażu pracy pracownika u danego pracodawcy. Okres wypowiedzenia wynosi wobec tego:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 3 lata.
Urlop wypoczynkowy bez zgody pracownika
Pracodawca, wysyłając pracownika na urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, nie musi uzgadniać tego z pracownikiem. Jeśli pracodawca nie będzie chciał wypłacać pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop, może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy, a pracownik będzie miał obowiązek go wykorzystać. Nie ma przy tym znaczenia, czy będzie to urlop zaległy czy bieżący.
Pracownik będzie musiał wykorzystać cały przysługujący mu urlop wypoczynkowy do końca okresu wypowiedzenia. Jeśli jednak pracodawca nie wyśle pracownika na urlop w okresie wypowiedzenia i pracownik nie wykorzysta całego należnego mu urlopu, pracodawca będzie musiał wypłacić mu ekwiwalent pieniężny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat