REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu bezpłatnego

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Pracownik, jeśli chce wziąć urlop bezpłatny musi wystąpić do pracodawcy z wnioskiem w tej sprawie
Pracownik, jeśli chce wziąć urlop bezpłatny musi wystąpić do pracodawcy z wnioskiem w tej sprawie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop bezpłatny jest szczególnym rodzajem urlopu. Mimo to, tak jak w przypadku każdego innego urlopu, pracownik może z niego skorzystać wyłącznie w przypadku, gdy urlop bezpłatny zostanie mu udzielony przez pracodawcę. W przypadku niektórych urlopów pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu na wniosek pracownika. Czy tak samo jest z urlopem bezpłatnym? Czy pracodawca może odmówić udzielenia takiego urlopu? Wyjaśniamy.

Urlop bezpłatny charakteryzuje się tym, że za okres przebywania na takim urlopie pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie. Stąd też nazwa tego rodzaju urlopu. Urlop bezpłatny wymaga złożenia przez pracownika odpowiedniego wniosku. 

Autopromocja

Urlop bezpłatny w dowolnym celu

Przepisy Kodeksu pracy nie określają przypadków, w którym pracownik ma prawo wystąpić z wnioskiem o urlop bezpłatny. Wynika z tego, że urlop bezpłatny może zostać udzielony w dowolnym celu. Zwykle cel, w jakim pracownik zamierza wykorzystać urlop bezpłatny ma związek z jego sytuacją życiową, która wymaga przerwy w pracy – zazwyczaj w wymiarze przekraczającym wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego i innych przewidzianych przepisami przerw w pracy (np. urlop opiekuńczy, zwolnienie z powodu działania siły wyższej itp.).

Chociaż przepisy nie wymagają, by wniosek o urlop bezpłatny zawierał jakiekolwiek uzasadnienie, wskazane jest, by pracownik wskazał we wniosku przyczyny, dla których chce skorzystać z takiego urlopu. Urlop bezpłatny jest bowiem o tyle specyficznym rodzajem urlopu, że stanowi przerwę w wykonywaniu pracy, podczas której ulegają zawieszeniu obowiązki pracownika i pracodawcy. 

Jak długo może trwać urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny może trwać tak długo, jak ustaliły to strony. Pracownik we wniosku wskazuje okres, na jaki chce wziąć urlop bezpłatny, a pracodawca udzielając tego urlopu określa czas jego trwania. Przepisy nie przewidują żadnego limitu urlopu bezpłatnego

W przypadku, w którym urlop bezpłatny udzielany jest na okres dłuższy niż 3 miesiące strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn. Możliwość odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego istnieje zatem wyłącznie w przypadkach, gdy zarówno pracodawca jak i pracownik zgodnie tak postanowili przy udzielaniu urlopu. Jeśli natomiast urlop bezpłatny został udzielony na okres nieprzekraczający 3 miesięcy, pracodawca nie ma prawa odwołać pracownika z urlopu, nawet jeśli przemawiają za tym ważne przyczyny. 

Urlop bezpłatny udzielany na na wniosek pracownika

Pracownik, jeśli chce wziąć urlop bezpłatny musi wystąpić do pracodawcy z wnioskiem w tej sprawie. Jak już wspomniano, pod tym względem urlop bezpłatny nie różni się od urlopów innego rodzaju. Przepisy wymagają, by wniosek o urlop bezpłatny został złożony w formie pisemnej. Kodeks pracy stanowi, że jeśli pracownik złoży taki wniosek, pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego.

Ze sformułowania „może udzielić”, jakim posługuje się przepis Kodeksu pracy wynika, pracodawca rozpatrując wniosek o urlop bezpłatny może:

 • uwzględnić wniosek i udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego, albo
 • nie uwzględnić wniosku i urlopu bezpłatnego nie udzielić. 
Ważne
Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu bezpłatnego!

Przepisy pozostawią więc pracodawcy pełną swobodę działania w razie, gdy pracownik złoży wniosek o urlop bezpłatny. W przypadku odmowy udzielenia urlopu bezpłatnego pracodawca nie ma obowiązku przedstawienia pracownikowi przyczyn swojej decyzji. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA