REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zatrudnianie pracowników, Zwolnienie lekarskie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak określić zasady współpracy związku zawodowego i pracodawcy

W praktyce coraz popularniejsze staje się zawieranie porozumień, które są uszczegółowieniem przepisów ustawy związkowej. Takie porozumienie powinno jasno określać zasady współpracy pracodawcy i związku zawodowego.

Możliwy dalszy okresowy wzrost bezrobocia

Elastyczne formy zatrudnienia nie dla kobiet

Jak utworzyć fundusz szkoleniowy dla pracowników

Aby ułatwić pracodawcom podnoszenie kwalifikacji zawodowych swoich pracowników, ustawodawca wprowadził w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy możliwość tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu szkoleniowego.

REKLAMA

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia chorobowego

Obowiązek zwrotu do ZUS nienależnie pobranego świadczenia obciąża osobę, która pobrała to świadczenie. ZUS może odstąpić od żądania zwrotu tego świadczenia w całości lub w części, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności. Może to być np. wyjątkowo trudna sytuacja rodzinna lub bytowa.

Otwarcie rynków pracy w RFN i Austrii

1 maja Niemcy i Austria otwierają rynek pracy dla obywateli ośmiu wschodnioeuropejskich państw Unii Europejskiej (UE), w tym Polski.

Jakie są zasady potrąceń z zasiłku chorobowego pracownika

Z tytułu należności alimentacyjnych dokonujemy potrąceń z wynagrodzenia naszego pracownika. Od listopada przebywa on na zwolnieniu lekarskim i od 29 grudnia 2010 r. otrzymuje zasiłek chorobowy. Czy zasady potrąceń z zasiłku chorobowego są takie same jak z wynagrodzenia za pracę?

Spadek liczby bezrobotnych

GUS poinformował, że w marcu br. w porównaniu do lutego br. odnotowano nieznaczny spadek liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia.

REKLAMA

Przerwanie urlopu wypoczynkowego w razie choroby pracownika

Udzieliliśmy pracownikowi urlopu wypoczynkowego od 4 kwietnia do 22 kwietnia br. Jednak pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA na okres od 11 kwietnia do 15 kwietnia br. Czy pracownikowi przysługuje prawo do świadczenia chorobowego? Jeśli tak, to od kiedy? Czy trwający wtedy urlop należy przerwać na prośbę pracownika, czy na podstawie przepisów?

Kolejna umowa o pracę na czas określony - czy pracownik samorządowy powinien składać ślubowanie?

Zatrudniamy pracownika na stanowisku urzędniczym na podstawie umowy na czas określony. Po zakończeniu tej umowy chcemy podpisać z nim nową umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy pracownik ten powinien ponownie złożyć ślubowanie?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Składki za zleceniobiorcę po ustaniu tytułu do ubezpieczeń

Jeden z pracowników był zatrudniony na podstawie umowy zlecenia w okresie od 1 do 28 lutego 2011 r. Ze zlecenia został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, natomiast nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Od 1 marca zatrudniliśmy tę osobę na podstawie umowy o pracę. Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia wypłaciliśmy 15 marca, a wynagrodzenie za pierwszy miesiąc pracy na etacie – zgodnie z regulaminem wynagradzania – ostatniego marca 2011 r. Jak należy oskładkować wypłatę ze zlecenia - tak samo jak wypłatę ze stosunku pracy? Czy kwoty wypłat można zsumować w jednym raporcie RCA?

Czy będą masowe wyjazdy do pracy w Niemczech i Austrii?

1 maja br. rynki pracy Niemiec i Austrii zostaną otwarte dla Polaków. Eksperci PKPP Lewiatan uważają, że nie spowoduje to masowego exodusu, tak jak po przyjęciu Polski do Unii Europejskiej.

Wyposażenie stanowiska dla bezrobotnego - jak otrzymać refundację z urzędu pracy?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Kogo na rynku pracy poszukują pracodawcy?

Czy młode osoby podejmujące pracę posiadają odpowiednie kompetencje? Czy niedopasowanie kompetencyjne to problem jedynie przedstawicieli świata biznesu? Czy polskie szkolnictwo dobrze przygotowuje do pracy i odpowiada na zapotrzebowanie rynku? Na jakie stanowiska firmy poszukują teraz pracowników? Jaki jest poziom gotowości pracodawców do podnoszenia na własny koszt kwalifikacji przyszłych pracowników? Jakie inicjatywy podejmują, aby zapobiec brakowi odpowiednich kwalifikacji przyszłych pracowników? Jaki jest związek między ramami kwalifikacji dla szkolnictwa wyższego a oczekiwaniami absolwentów i pracodawców?

Wzrosło przeciętne wynagrodzenie brutto

GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło o 4 proc. w ujęciu rocznym. Zatrudnienie wzrosło o 4,1 proc.

Refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy - nowe rozporządzenie

Do uzyskania zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na wyposażenie stanowiska pracownika niepełnosprawnego jest potrzebna opinia Państwowej Inspekcji Pracy o spełnieniu wymaganych norm. Od tego roku starosta, który decyduje o refundacji, może się zwracać do inspekcji o to, aby oceniła stan bhp takiego stanowiska. Zasady zwrotu wydatków zawiera nowe rozporządzenie, które weszło w życie 22 marca br., ale jego przepisy obowiązują z mocą wsteczną od 1 stycznia 2011 r.

Bliski rynek kandydata. Perspektywy dla polskiego rynku pracy – 2011 rok

Zmiany na rynku pracy zapoczątkowane w IV kwartale 2010 roku oraz dynamiczne wejście w rok bieżący zdają się dobrze rokować zarówno dla pracodawców, pracowników, jak i samych firm doradztwa personalnego. Jakiego zatem rynku pracy możemy się spodziewać w 2011 roku? Czy czeka nas lepsza koniunktura?

Czy minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe - prace legislacyjne MPiPS

Wyższe progi dochodowe uprawniające do pomocy społecznej oraz podniesienie minimalnego wynagrodzenia do 1500 zł  - to tylko część prac legislacyjnych prowadzonych przez Ministerstwo Pracy.

Wyspecjalizowany doradca, czyli outsourcing procesów rekrutacyjnych alternatywą dla działu rekrutacji w firmie

Opodatkowanie i oskładkowanie bonów wielkanocnych

Pracodawca, przekazując pracownikom bony towarowe sfinansowane ze środków obrotowych, musi pamiętać, że są one traktowane jak przychód ze stosunku pracy. Dlatego niezależnie od ich wartości podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym i stanowią podstawę wymiaru składek ZUS.

Praca w Niemczech - stawka minimalna za godzinę pracy

Sejm zmieni uprawnienia kontrolne inspektorów PIP

W Sejm trwają prace nad nowelizacją ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Procedury kontrolne zostaną uproszczone, możliwe także będzie odstąpienie od stosowania środków prawnych w przypadku, gdy inspektor pracy wykryje jedynie drobne nieprawidłowości.

Kształcenie pracowników - obowiązki pracodawcy

Obowiązki pracodawców wobec szkolących się pracowników zależą m.in. od tego, czy naukę rozpoczęto przed 16 lipca 2010 r., czy po tym terminie. Jest to data istotnej zmiany przepisów dotyczących uprawnień związanych z podnoszeniem kwalifikacji. Obecnie podnoszenie kwalifikacji zawodowych z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą oznacza konieczność udzielania pracownikowi dni wolnych i urlopu szkoleniowego.

Weryfikacja dokumentów rozliczeniowych ZUS za 2010 r.

30 kwietnia 2011 r. minie termin, do którego płatnicy składek muszą sprawdzić poprawność danych przekazanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obowiązek szczegółowego sprawdzenia, a w razie stwierdzenia błędów – również korekty dokumentacji rozliczeniowej za cały 2010 r. wynika z przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Niedopełnienie tego obowiązku zagrożone jest karą grzywny do 5000 zł.

Zakaz zatrudniania cudzoziemców przebywających w Polsce nielegalnie

Liczba pracowników a konieczność utworzenia zfśs

Rozmowa kwalifikacyjna w formie wywiadu ustrukturyzowanego jako narzędzie selekcji zawodowej

Rozmowa kwalifikacyjna jest nieodłącznym elementem każdego projektu rekrutacyjnego. Trudno sobie nawet wyobrazić dobór kandydatów do pracy bez spotkania się i porozmawiania z nimi. Niekiedy cały proces selekcji sprowadza się do rozmowy lub serii rozmów z kandydatami. Niestety, tradycyjna rozmowa kwalifikacyjna, czyli w formie tzw. wywiadu swobodnego, nie jest narzędziem selekcji zawodowej, choć może pełnić ważne funkcje w procesie doboru. Powstaje więc pytanie, czy rozmowę kwalifikacyjną w ogóle można traktować jako narzędzie selekcji zawodowej. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak, pod warunkiem że przybierze formę wywiadu ustrukturyzowanego.

Kiedy okres zasiłkowy należy liczyć na nowo

Pracodawca, ustalając prawo do zasiłku chorobowego, musi znać zasady ustalania okresu zasiłkowego. Wypłacenie zasiłku chorobowego ponad ustawowy okres skutkuje powstaniem nadpłaty zasiłku. Błędne zliczanie do jednego okresu zasiłkowego poszczególnych okresów niezdolności do pracy, w których wystąpiła przerwa, bez dokładnego przeanalizowania przyczyny niezdolności do pracy, może również spowodować skrócenie okresu, przez jaki pracownik ma prawo do zasiłku.

Umowa o pracę na czas określony dłuższy niż 24 miesiące

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1 listopada 2009 r. do 31 października 2011 r. u pracodawcy, którego obejmuje tzw. ustawa antykryzysowa. Czy pracodawca może z dniem 1 grudnia 2011 r. zawrzeć z tym pracownikiem kolejną umowę o pracę na czas określony na następne 2 lata, traktując, że jest to druga umowa na czas określony? Czy też będzie to już umowa na czas nieokreślony?

Nowe zasady zmniejszania i zawieszania świadczeń przedemerytalnych

Nowe zasady dotyczące zawieszalności świadczeń przedemerytalnych dla osób łączących pobieranie świadczenia z działalnością zarobkową weszły w życie 1 lutego 2011 r. Do przychodów za rok rozliczeniowy 2010/2011 należy jednak, na mocy przepisów przejściowych, stosować poprzednio obowiązujące zasady. Znając nowe zasady rozliczenia, świadczeniobiorcy mogą jednak wstępnie ocenić, czy uzyskiwany przez nich na bieżąco przychód będzie powodował zawieszenie lub zmniejszenie pobieranego świadczenia.

Spóźnione składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje m.in. z powodu niedotrzymania terminu opłacenia składki na to ubezpieczenie. ZUS nie jest zobowiązany do powiadomienia osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą o ustaniu ubezpieczenia chorobowego.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli w 2011 r.

W tym roku świadczenie urlopowe wynosi 1093,93 zł. Przysługuje ono każdemu nauczycielowi, pod warunkiem jednak, że pozostaje on w danym roku szkolnym w stosunku pracy. Jeśli nauczyciel nie był zatrudniony przez cały rok, wówczas należne świadczenie ustala się proporcjonalnie do przepracowanego przez niego czasu pracy.

Treść świadectwa pracy

Czy prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie zwolnienia lekarskiego powoduje utratę prawa do świadczenia chorobowego

Kontrola płatników składek przez ZUS

Kontrolę wykonywania zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych przez płatników składek przeprowadzają inspektorzy kontroli ZUS. W trakcie przeprowadzania kontroli mają oni prawo m.in. do badania wszelkich ksiąg, dokumentów finansowo-księgowych i osobowych oraz przesłuchiwania świadków.

ZUS zaprasza na szkolenie

Jak należy obliczyć zasiłek chorobowy dla zleceniobiorcy, który otrzymał tylko część wynagrodzenia za umowę zlecenia

Nasza firma zawarła umowę zlecenia na okres od 1 marca do 30 kwietnia 2011 r. Za zleconą pracę zleceniobiorca miał otrzymać 4000 zł płatne po kolejnych etapach pracy. Za okres od 1 do 9 marca 2011 r. otrzymał 300 zł, a za okres od 10 do 17 marca 2011 r. 250 zł. Zleceniobiorca 18 marca br. zachorował. Posiada 90-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego. Jak należy obliczyć dla niego zasiłek chorobowy?

Zmiana Kodeksu pracy w zakresie wstępnych badań lekarskich

W związku z ostatnią zmianą Kodeksu pracy od 21 marca 2011 r. pracodawca nie musi już kierować na wstępne badania lekarskie wszystkich osób, które chce ponownie zatrudnić.

Jak obliczyć urlop dla niepełnoetatowca

W praktyce często pojawiają się problemy zarówno z wyliczeniem, jak i udzieleniem urlopu dla pracowników zatrudnionych na części etatu, w szczególności gdy w trakcie roku kalendarzowego następuje zmiana etatu.

Jakie błędy można popełnić w ocenie kandydata w wywiadzie i jak ich uniknąć?

Podobno wszyscy jesteśmy narażeni na błędy w postrzeganiu i ocenie podczas prowadzenia wywiadów z kandydatami do pracy. Jako osobie rekrutującej zależy mi na tym, by ich uniknąć, i by moja ocena kandydata była naprawdę obiektywna. Jak to zrobić?

Ustawa o promocji zatrudnienia - najważniejsze zmiany

1 lutego 2011 r. weszła w życie większość przepisów nowelizujących m.in. tzw. ustawę zatrudnieniową. Znaczące zmiany zaszły nie tylko dla bezrobotnych, ale też dla pracodawców czy cudzoziemców zatrudnianych w Polsce.

Otwarcie rynku pracy w Niemczech - praca czeka na Polaków!

1 maja zostanie otwarty niemiecki rynek pracy dla Polaków. Już teraz do śląskich instytucji wysyłających pracowników za granicę napływają liczne oferty pracy w Niemczech.

Zasady waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne jest przedłużeniem płatności zasiłku chorobowego w przypadku, gdy niezdolność do pracy przedłuża się ponad okres zasiłkowy trwający 182 lub 270 dni. Przyznanie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego ma na celu umożliwienie ubezpieczonemu dalszego leczenia lub rehabilitacji w celu odzyskania zdolności do pracy.

Czy ta sama umowa na zastępstwo może być kontynuowana podczas zastępowania kolejnego pracownika

Na czas urlopu wychowawczego pracownicy zatrudniliśmy na jej miejsce osobę na zastępstwo. Zastępowana pracownica złożyła pismo w sprawie rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Czy zastępca może nadal być zatrudniony na podstawie umowy na zastępstwo, jeśli od dnia rozwiązania umowy o pracę z naszą pracownicą zastępowałby inną nieobecną osobę?

Jak zaskarżyć ugodę zawartą przed sądem pracy

Jeżeli pracodawca po podpisaniu z pracownikiem ugody stwierdzi, że jej treść narusza jego interesy, wówczas może zaskarżyć ją zażaleniem. Ma na to siedem dni od momentu wydania postanowienia umarzającego postępowanie. Takie uprawnienie przysługuje również pracownikowi, który zawarł z pracodawcą ugodę.

Czy pracownik pracujący w systemie 24/48 godzin jest traktowany jak domownik mogący zapewnić opiekę choremu dziecku

Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad 4-letnim synem w okresie od 21 do 25 marca 2011 r. Pracuje od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 15.00. We wniosku o zasiłek ZUS Z-15 zaznaczyła, że mąż pracuje w systemie 24/48 godzin. Dodatkowo pracownica oświadczyła, że mąż pracował 21 marca do godz. 7.00, a z 23 na 24 marca w godz. od 7.00 do 7.00. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy za wszystkie dni przedłożonego zaświadczenia lekarskiego?

Nowe wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Zatrudnianie cudzoziemców - 19 tys. pozwoleń na pracę

Około 19 tys. cudzoziemców otrzymało w 2010 r. w woj. mazowieckim pozwolenia na pracę. Na podstawie oświadczenia składanego przez pracodawcę zatrudnionych było 90 tys. cudzoziemców - poinformowała Agnieszka Łuszczyńska z urzędu wojewódzkiego.

REKLAMA