Otwarcie rynków pracy w RFN i Austrii
REKLAMA
Niemcy i Austria po rozszerzeniu UE w 2004 r. skorzystały z możliwości ograniczenia swobody przepływu pracowników z nowych państw UE przez siedem lat.
REKLAMA
W ocenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ciągu 3 lat na emigrację zarobkową do Niemiec może wyjechać 300 - 400 tys. Polaków. Skala emigracji zarobkowej do Austrii pozostanie na poziomie kilkunastu tysięcy osób rocznie. Resort pracy nie przewiduje szczególnie wzmożonego odpływu pracowników o wyższych kwalifikacjach. MPiPS ocenia, że potencjał emigracyjny Polski uległ ograniczeniu w porównaniu z emigracją notowaną od 2004 roku.
Praca w Niemczech - stawka minimalna za godzinę pracy >>
Przedsiębiorcy liczą na napływ fachowej siły roboczej, a związkowcy ostrzegają przed zaniżaniem płac i nadużyciami nieuczciwych pracodawców.
1 maja w Niemczech wchodzi w życie nowa ustawa ustalająca stawkę minimalną na poziomie 7,79 euro za godzinę w landach zachodnich i 6,89 euro we wschodnich. Stawki minimalne zmniejszają nadzieje niemieckich pracodawców na to, że pracownicy z Polski będą pracować za dużo niższe stawki niż pracownicy niemieccy. Z kolei polskich pracowników stawiają one na równi z niemieckimi.
Otwarcie rynku pracy w Niemczech - ubezpieczenie osób podejmujących pracę w RFN >>
Osoby podejmujące działalność zawodową na terytorium Niemiec od dnia rozpoczęcia pracy będą podlegały ustawodawstwu niemieckiemu w zakresie zabezpieczenia społecznego. Osoby takie powinny odprowadzać wszystkie składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne do systemu niemieckiego. Dzięki temu nabędą uprawnienia do świadczeń, w tym rzeczowych świadczeń zdrowotnych przysługujących niemieckim ubezpieczonym.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat