REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Weryfikacja dokumentów rozliczeniowych ZUS za 2010 r.

Joanna Stolarska

REKLAMA

30 kwietnia 2011 r. minie termin, do którego płatnicy składek muszą sprawdzić poprawność danych przekazanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obowiązek szczegółowego sprawdzenia, a w razie stwierdzenia błędów – również korekty dokumentacji rozliczeniowej za cały 2010 r. wynika z przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Niedopełnienie tego obowiązku zagrożone jest karą grzywny do 5000 zł.

Obowiązek weryfikacji przez płatników danych związany jest m.in. z koniecznością przekazania przez ZUS ubezpieczonym informacji o stanie konta, na którym zapisane są składki na ich przyszłe emerytury. Aby dopełnić tego obowiązku w ustawowym terminie do 31 sierpnia każdego roku, ZUS musi posiadać aktualne i prawidłowe dane, dotyczące składek zadeklarowanych i opłaconych przez płatników za poszczególnych ubezpieczonych. Stąd też płatnicy muszą poddać szczegółowej weryfikacji przede wszystkim imienne raporty miesięczne. Jeżeli pojawi się konieczność ich skorygowania, w konsekwencji będą oni musieli również skorygować deklarację zbiorczą ZUS DRA.

Czy upadłość układowa zwalnia przedsiębiorcę ze składki na FGŚP >>

Dane do sprawdzenia

Imienne raporty miesięczne, składane każdego miesiąca za poszczególnych ubezpieczonych, dzielą się na dwie grupy:

 • zawierające informacje o należnych składkach na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne raporty ZUS RCA (lub ZUS RZA w przypadku gdy ubezpieczony podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu);
 • zawierające informacje o wypłaconych świadczeniach oraz przerwach w opłacaniu składek raporty ZUS RSA.

Płatnik ma obowiązek sprawdzić z dokumentacją źródłową (m.in. listy płac, karty zasiłkowe, dokumentacja osobowa), a w razie konieczności skorygować dane dotyczące:

 • podstawy wymiaru oraz wysokości składek opłaconych za ubezpieczonych;
 • kodów tytułów ubezpieczenia;
 • okresów przerw w opłacaniu składek;
 • kwot wypłaconych świadczeń;
 • danych identyfikacyjnych, z którymi przekazywane są do ZUS raporty miesięczne.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości płatnik dokonuje korekty błędnych raportów, a następnie konieczne jest również skorygowanie deklaracji zbiorczej za wszystkich ubezpieczonych – ZUS DRA. W komplecie dokumentów korygujących muszą się znaleźć poprawione raporty miesięczne oraz deklaracja rozliczeniowa, w której należy wykazać rozliczenie składek i wypłaconych świadczeń z uwzględnieniem zmian wprowadzonych korygującymi raportami. Wszystkie dokumenty w zestawie mają być oznaczone tym samym, kolejnym numerem identyfikatora.


Przykład

Oznaczenie dokumentów korygujących
Płatnik składek przekazał do ZUS komplet dokumentów rozliczeniowych (deklaracja rozliczeniowa oraz imienne raporty miesięczne) za październik 2010 r. oznaczony numerem identyfikatora 01-10/2010. W grudniu stwierdził, że błędnie wyliczył składkę na Fundusz Pracy, i w terminie 7 dni od stwierdzenia błędu przekazał do ZUS deklarację rozliczeniową korygującą, w której wykazał prawidłową kwotę składek na FP. Deklaracja korygująca została oznaczona numerem identyfikatora 02-10/2010. Ponieważ błąd dotyczył jedynie danych wykazanych w deklaracji, płatnik nie złożył razem z nią żadnego raportu imiennego korygującego.
Dokonując sprawdzenia danych za 2010 r., płatnik stwierdził błąd w dwóch imiennych raportach miesięcznych ZUS RCA, złożonych w komplecie dokumentów za październik 2010 r.
W celu poprawienia błędów powinien złożyć do ZUS komplet dokumentów korygujących: deklarację rozliczeniową ZUS DRA oraz dwa raporty ZUS RCA. Wszystkie te dokumenty muszą być oznaczone numerem identyfikatora 03-10/2010.

Płatnicy muszą sporządzić korekty tylko tych raportów, w których stwierdzili nieprawidłowości. W komplecie dokumentów korygujących nie należy umieszczać ponownie raportów, w których nie stwierdzono błędów.

Bez korekty

Jeżeli płatnik, sprawdzając wysokości należnych za ubezpieczonego składek, stwierdzi w podstawie wymiaru błąd nieprzekraczający kwoty 2,20 zł, to zgodnie z art. 41 ust. 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie koryguje raportu rozliczeniowego, w którym wykazano błędną podstawę. Wyjątkiem od tej zasady są dokumenty, w których podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorców, ale również np. zleceniobiorców, których wynagrodzenie określone jest inaczej niż kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej, albo prowizyjnie. W przypadku takich ubezpieczonych dokumentację rozliczeniową należy skorygować, nawet jeżeli różnica w błędnie ustalonej podstawie oskładkowania jest mniejsza niż 2,20 zł.

Przechowywanie dokumentacji ubezpieczeniowej >>

Terminy

Sprawdzenie i skorygowanie danych w terminie do 30 kwietnia nie zwalnia płatnika z obowiązku dokonania korekty dokumentów, w których błędy zostaną stwierdzone w terminie późniejszym – czy to przez płatnika, czy po zawiadomieniu z ZUS. Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych płatnik ma obowiązek również na bieżąco sporządzać i przekazywać do Zakładu dokumenty rozliczeniowe korygujące, w następujących terminach:

 • 7 dni od stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub od otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS;
 • 7 dni od uprawomocnienia się decyzji – jeżeli konieczność korekty jest wynikiem stwierdzenia nieprawidłowości przez ZUS w drodze decyzji;
 • 30 dni od otrzymania protokołu kontroli – jeżeli konieczność korekty wynika z przeprowadzonej kontroli.

Korekta z urzędu

Należy przypomnieć, że ZUS ma prawo z urzędu skorygować błędy stwierdzone w dokumentacji złożonej przez płatnika. Uprawnienia Zakładu pod tym względem są bardzo szerokie i obejmują nie tylko dokumentację rozliczeniową, ale również zgłoszeniową dotyczącą zarówno płatników, jak i ubezpieczonych. ZUS może korygować z urzędu błędy stwierdzone w dokumentach związanych z ubezpieczeniami społecznymi oraz z urzędu wprowadzać i korygować dane bezpośrednio na kontach ubezpieczonych lub kontach płatników składek. Działania te zawsze poprzedza przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego, a o wszelkich zmianach organ musi poinformować zarówno płatnika składek, jak i osobę ubezpieczoną. Jeśli płatnik składek nie zgadza się z danymi zawartymi w dokumentacji korygującej sporządzonej z urzędu, w terminie 14 dni od otrzymania informacji powinien przekazać do Zakładu dokumenty ubezpieczeniowe korygujące te dane. Nie ma takiej możliwości jedynie w sytuacji, gdy dane wprowadzone do systemu przez ZUS wynikają z prawomocnej decyzji organu lub z prawomocnego wyroku sądu.

Zakończenie i wyniki kontroli ZUS >>

ZUS może z urzędu sporządzić korektę dokumentów, jeśli zostaną spełnione łącznie następujące warunki:

 • stwierdzono nieprawidłowości na koncie płatnika lub ubezpieczonego,
 • ponad wszelką wątpliwość ustalono stan faktyczny (na podstawie dowodów zgromadzonych w toku postępowania, prawomocnej decyzji Zakładu lub prawomocnego wyroku sądu),
 • nie ma możliwości uzyskania prawidłowych dokumentów od płatnika, a zatem w sytuacji gdy:
  – płatnik już nie istnieje,

  – uporczywie uchyla się od złożenia prawidłowej dokumentacji,

  – składanie dużej ilości dokumentów przez płatnika byłoby nieefektywne – ZUS może przeprowadzić korekty szybciej i bez ryzyka powielenia błędów,

  – płatnik złożył poprawne dokumenty, ale w wyniku błędnego ich przetworzenia przez system informatyczny powstały błędne zapisy na koncie,

  – zmiana danych ubezpieczonego nastąpiła w okresie przerwy w ubezpieczeniach (brak jest płatnika, który miałby ją zgłosić).

Sankcje

Terminowość składania korekt dokumentów rozliczeniowych badana jest przez ZUS w trakcie kontroli płatników składek. Jeżeli przedsiębiorca uporczywie nie koryguje błędów w dokumentacji rozliczeniowej, ZUS może skierować sprawę do sądu grodzkiego. Ten zaś może nałożyć na płatnika karę grzywny w maksymalnej wysokości 5 tys. zł.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  REKLAMA

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

  Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

  REKLAMA

  Podwyżki w sferze budżetowej. Nawet 16000 zł miesięcznie będą zarabiać pracownicy kolejnej instytucji

  Podwyżki wynagrodzeń w najbliższym czasie otrzymają pracownicy Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Zarobki w tej instytucji wzrosną z poziomu 5000–15000 zł do 6000–16000 zł. Pracownicy CUPT dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Działalność socjalna. Wysokość świadczenia urlopowego w 2024 r.

  Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego tworzącego zfśs. W jakiej wysokości przysługuje świadczenie urlopowe w 2024 r.?

  REKLAMA