REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile wynosi odprawa dla pracownika przy zwolnieniu od 1 lipca 2024 r.?

odprawa dla pracownika 2024
Odprawa dla pracownika od 1 lipca 2024
Emilia Panufnik
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Odprawa dla pracownika należy się przy zwolnieniu grupowym i indywidualnym z przyczyn niedotyczących pracownika. Wysokość odprawy uzależniona jest od stażu pracy pracownika i jego wynagrodzenia za pracę. Kiedy należy się odprawa? Jak liczyć odprawę i czy jest oskładkowana?
rozwiń >

Odprawa – kiedy się należy?

Pracownik może liczyć na wypłatę odprawy, kiedy rozwiązywana jest z nim umowa o pracę z przyczyn od niego niezależnych. Traktuje o tym art. 8 i 10 Ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Sytuacją uprawniającą do odprawy jest zwolnienie grupowe czy likwidacja stanowiska pracy, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

Czy odprawa jest oskładkowana?

Odprawę należy wypłacić najpóźniej do ostatniego dnia pracy. Najpóźniejszy termin wypłaty odprawy to wypłata ostatniego wynagrodzenia. Od odprawy nie odprowadza się składek, ale wymagane jest pobranie zaliczki na podatek dochodowy.

Likwidacja stanowiska pracy – odprawa

Likwidacja stanowiska pracy może podlegać pod przepisy Kodeksu pracy albo wspomnianej wyżej ustawy. Jeśli zwalniany pracownik pracuje w firmie zatrudniającej mniej niż 20 pracowników, nie przysługuje mu odprawa. U pracodawcy zatrudniającego minimum 20 pracowników taka odprawa będzie już obowiązkowa (art. 10 Ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników). To tzw. rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Ważne

Z powodu likwidacji stanowiska pracy nie można wypowiedzieć umowy osobie w wieku przedemerytalnym, kobiecie w ciąży i osobie przebywającej na zwolnieniu lekarskim.

Zwolnienie grupowe – odprawa

Drugim przypadkiem konieczności wypłaty odprawy jest zwolnienie grupowe. Jest to zwolnienie dokonywane przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników Dochodzi do niego z przyczyn niedotyczących pracowników w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę albo na mocy porozumienia stron. Do zwolnienia grupowego dochodzi wówczas, gdy w okresie maksymalnie 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:

  1. 10 pracowników w przypadku zatrudniania mniej niż 100 pracowników,
  2. 10% pracowników w przypadku zatrudniania co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
  3. 30 pracowników w przypadku zatrudniania co najmniej 300 lub więcej pracowników.

Odprawa a zwolnienie za porozumienia stron

Pracownik będzie uprawniony do odprawy także, jeśli do zwolnienia doszło na mocy porozumienia stron. Będzie jednak musiał wykazał, że inicjatorem zwolnienia w tym trybie był pracodawca. Należy pamiętać, że odprawa zawsze przysługuje z powodu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niezależnych od pracownika czyli leżących po stronie pracodawcy. Najczęściej są nimi przyczyny ekonomiczne i reorganizacja zakładu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odprawa dla pracownika – ile wynosi?

Wysokość odprawy określa art. 8 omawianej ustawy, zgodnie z którym w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

  1. jednomiesięcznego wynagrodzenia - zatrudnienie u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
  2. dwumiesięcznego wynagrodzenia - zatrudnienie u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
  3. trzymiesięcznego wynagrodzenia - zatrudnienie u danego pracodawcy ponad 8 lat.

W celu wykonania prawidłowego wyliczenia zlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy, a także u poprzedniego, jeśli doszło do przejęcia zakładu pracy.

Odprawa z tytułu zwolnień grupowych nie może być wyższa niż 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (obowiązującego w dniu rozwiązania umowy). Od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. minimalna płaca wynosi 4300,00 zł brutto. Maksymalna odprawa dla pracownika wynosi więc obecnie 64500,00 zł. Dla porównania od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. wynosiła 63630,00 zł.

Odprawa – jak wyliczyć?

Wysokość oprawy pieniężnej przy zwolnieniach ustala się na zasadach obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. W pierwszej kolejności należy ustalić podstawę wymiaru odprawy. Bierze się pod uwagę stałe składniki wynagrodzenia z miesiąca rozwiązania stosunku pracy oraz składniki zmienne wypłacone w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy poprzedzających nabycie prawo do odprawy.

Następnie mnoży się wynik czyli ustaloną podstawę wymiaru przez liczbę miesięcy za które odprawa przysługuje (1 miesiąc, 2 miesiące lub 3 miesiące). Otrzymany wynik stanowi należą kwotę odprawy z tytułu zwolnienia.

Ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników:

Art. 10. [Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników] 1. Przepisy art. 5 ust. 3-6 i art. 8 stosuje się odpowiednio w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA