reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Nowe wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Nowe wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Od 2 lat nieprzerwanie zatrudniamy 26 pracowników, w tym 8 osób o lekkim stopniu niepełnosprawności, 2 osoby – o umiarkowanym i 1 osobę – o znacznym. W związku z tym posiadamy status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej, stosownie do treści art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Czy w związku z ostatnimi nowelizacjami tej ustawy przy niezmienionym stanie zatrudnienia utrzymamy swój status?

W przypadku gdy po 1 stycznia 2012 r. stan zatrudnienia w firmie nie zmieni się, pracodawca utraci status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej.

Na podstawie ustawy z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw – DzU nr 226, poz. 1475; zwanej dalej ustawą zmieniającą – w definicji pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej zostały zmienione wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych (w tym osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym). Dotychczas wskaźniki te wynosiły co najmniej 40%, w tym co najmniej 20% ogółu zatrudnionych miały stanowić osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Od 1 stycznia 2012 r. (data wejścia w życie przepisu nowelizującego) wskaźnik ten będzie wynosił 50%, w tym co najmniej 20% ogółu zatrudnionych powinny stanowić osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Nie zmienią się natomiast wskaźniki dotyczące zatrudnienia m.in. niewidomych i psychicznie chorych.

Pracodawcy, którzy przed nowelizacją uzyskali status zakładu pracy chronionej, a nie będą mieli wymaganego poziomu zatrudnienia ustalonego po nowelizacji przepisów, będą zobowiązani do zwiększenia wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych w terminie do 30 czerwca 2012 r. W przeciwnym razie zostaną pozbawieni uprawnień wynikających z tego statusu (art. 11 ustawy zmieniającej).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy48.95 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama