REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
praktykant zarobi 8600 zł wyższe wynagrodzenie lipiec 2024 praktyki zarobki
Praktykant zarobi nawet 8600 zł - wyższe wynagrodzenie od lipca 2024
Emilia Panufnik
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Od lipca 2024 r. praktykant zarobi nawet 8600 zł. Ile zarabiają praktykanci? Ile wynosi wynagrodzenie praktykanta netto? Co powinna zawierać umowa o praktykę absolwencką?

Zarobki praktykanta od lipca 2024

Praktyki regulowane są ustawą o praktykach absolwenckich. Dotyczą osób, które ukończyły co najmniej gimnazjum i nie ukończyły 30. roku życia. Mogą odbywać się za wynagrodzeniem lub nieodpłatnie. W przypadku ustalenia wynagrodzenia za praktyki należy mieć na uwadze przepisy tejże ustawy. Zgodnie bowiem z art. 3 ust. 2 ustawy o praktykach absolwenckich wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Minimalną płacę ustala się na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847 oraz z 2018 r. poz. 650).

REKLAMA

Autopromocja

Praktykant zarobi nawet 8600 zł brutto

Zgodnie z przywołaną ustawą minimalne wynagrodzenie zmieniane jest corocznie z dniem 1 stycznia lub dwukrotnie w roku kalendarzowym - z dniem 1 stycznia i z dniem 1 lipca (tak jest właśnie w 2024 roku). Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. najniższa krajowa wynosiła 4242,00 zł brutto. Od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. najniższe wynagrodzenie, jakie pracodawca może zaoferować za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 4300,00 zł. Skoro praktykant może otrzymywać maksymalnie 2-krotność minimalnej płacy, do końca czerwca było to 8484,00 zł. Od lipca najwyższe wynagrodzenie praktykanta może opiewać na kwotę 8600,00 zł. Jest to kwota brutto.

Ważne

Od lipca podwyżka maksymalnego wynagrodzenia dla praktykanta wzrasta o 116,00 zł. Praktykanci mogą zarobić do 8600,00 zł miesięcznie.

Ile zarabiają praktykanci?

W praktyce bardzo rzadko praktykanci zarabiają maksymalną kwotę. Zwykle zgadzają się pracować za niższe wynagrodzenie w zamian za możliwość zdobycia doświadczenia w zawodzie, a nawet podejmują się praktyk bezpłatnych. Podpisując umowę o praktykę absolwencką, często świadczenia dla praktykanta ustalane jest na wysokość około 4000-5000 zł brutto.

Wynagrodzenie praktykanta netto od lipca 2024

Jak obliczyć wynagrodzenie praktykanta netto? Świadczenie wypłacane praktykantom nie podlega pod ubezpieczenia społeczne. Nie odprowadza się więc od niego składek ZUS. Co więcej, nie płaci się też składki zdrowotnej. 

Czy z wynagrodzenia praktykanta pobiera się zaliczkę na podatek dochodowy? Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 148 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są przychody z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej, o której mowa w przepisach ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz. U. z 2018 r. poz. 1244), otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli więc praktykant nie ukończył jeszcze 26 lat, z jego wynagrodzenia nie pobiera się zaliczki na podatek dochodowy. Wiadomo jednak, że praktykantem może być też starsza osoba – do 30 roku życia. W tym przypadku zaliczka (12%) będzie już pobierana, a więc wynagrodzenie netto będzie niższe.

Umowa o praktykę absolwencką

Umowa o praktykę absolwencką powinna być pisemna i musi zawierać następujące informacje:

  • rodzaj pracy;
  • czas praktyki;
  • tygodniowy wymiar czasu pracy;
  • wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli praktyka ma być odpłatna.

Umowę tę można zawrzeć maksymalnie na 3 miesiące.

Od tego, czy umowa jest odpłatna czy nie, zależy termin jej ewentualnego wypowiedzenia. Nieodpłatna praktyka może być rozwiązana na piśmie w każdym czasie, natomiast odpłatna praktyka może zostać rozwiązana wyłącznie na piśmie z zachowaniem 7-dniowego terminu wypowiedzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA