reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Czy minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe - prace legislacyjne MPiPS

Czy minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe - prace legislacyjne MPiPS

Wyższe progi dochodowe uprawniające do pomocy społecznej oraz podniesienie minimalnego wynagrodzenia do 1500 zł  - to tylko część prac legislacyjnych prowadzonych przez Ministerstwo Pracy.

Jolanta Fedak, Minister Pracy i Polityki Społecznej, poinformowała o aktualnych pracach legislacyjnych resortu. – Kończymy prace nad zmianami w ustawie o świadczeniach rodzinnych i ustawie o pomocy społecznej, aby móc zwaloryzować  progi dochodowe, uprawniające do korzystania z pomocy społecznej. Chcemy wzrostu o wskaźnik inflacji, czyli o 2,1 proc. – powiedziała minister. – Założenia są już na ukończeniu i mam nadzieję, że ustawy wejdą w życie jeszcze przed wyborami. Pracujemy nad tym w związku ze wzrostem cen towarów  usług, odczuwalnym najbardziej przez osoby najuboższe.

 Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej >>

Kolejną sprawą są konsultacje dotyczące założeń do budżetu państwa. Ministerstwo Pracy przedstawi Komisji Trójstronnej propozycję podniesienia płacy minimalnej z 1.386 zł w 2011 r. do 1.500 zł w 2012 r.

 Minister przypomniała, że polskie fundusze emerytalne mogą inwestować za granicą tylko 5 proc. swoich pieniędzy. Komisja Europejska uznała to za ograniczanie swobodnego przepływu kapitału i zaskarżyła do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Rzecznik generalny ETS zgodził się z tym zarzutami. Jeśli zostanie wydany wyrok potwierdzający słuszność zarzutów, Ministerstwo Pracy będzie musiało zmienić prawo, by dostosować je do wymogów unijnych.

 Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2011 roku >>

Minister Fedak oceniła też sytuację na rynku pracy po otwarciu granic Niemiec i Austrii dla polskich pracowników. – Szacujemy, że w ciągu najbliższych trzech lat pracować w tych krajach może ok. 300 tys. Polaków. Znaczna część z nich już tam pracuje, sezonowo lub w usługach. Nie spodziewamy się odpływu wykwalifikowanych specjalistów – stwierdziła.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama