REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenia 2024. Jak potwierdzić liczbę godzin wykonania zlecenia (WZÓR)

umowa zlecenia stawka godzinowa oświadczenie o liczbie godzin wykonywania zlecenia stawka minimalna zleceniobiorca wynagrodzenie zlecenie
Umowa zlecenia 2024. Jak potwierdzić liczbę godzin wykonania zlecenia (WZÓR)
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od stycznia do czerwca 2024 r. minimalna stawka godzinowa przy wykonaniu zlecenia wynosi 27,70 zł. W związku z tym konieczne jest udokumentowanie liczby godzin wykonania zlecenia. Ma to na w celu zapewnienie, że stawka godzinowa nie jest niższa od ustawowego minimalnego poziomu.

Wysokość wynagrodzenia zleceniobiorcy

Wysokość wynagrodzenia osób wykonujących:

Autopromocja
  • umowy zlecenia,

  • umowy o świadczenie usług

powinna być ustalona w umowie w taki sposób, aby za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług nie była ona niższa niż wysokość aktualnie obowiązującej minimalnej stawki godzinowej.

Minimalna stawka godzinowa wynosi:

Zleceniobiorca (usługodawca) ma zagwarantowaną minimalną stawkę godzinową niezależnie od sposobu ustalania wynagrodzenia. Dotyczy ona zarówno wynagrodzenia w stawce godzinowej, jak i akordowej czy kwotowej.

Informacja o liczbie przepracowanych godzin

W przypadku umów zlecenia lub o świadczenie usług, strony określają w umowie sposób potwierdzania liczby godzin wykonania prac będących przedmiotem tych umów. Ma to na celu udokumentowanie, że stawka godzinowa nie jest niższa od ustawowego minimalnego poziomu. Konsekwencją takiego wymogu jest konieczność prowadzenia przez zleceniobiorcę (usługodawcę) ewidencji przepracowanego czasu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład

W lutym 2024 r. Grzegorz Ziółko zawarł z kancelarią prawną umowę zlecenia, w której strony zgodziły się na wynagrodzenie w wysokości 4155 zł miesięcznie. Aby zachowana została minimalna stawka godzinowa, pan Grzegorz nie może przepracować w lutym więcej niż 150 godzin, co wynika z obliczenia: 4155 zł : 27,70 zł.

W przypadku gdy strony w umowie nie określą sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, zleceniobiorca (usługodawca) przedkłada informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia. 

Forma informacji o liczbie godzin

Informacja o liczbie godzin powinna mieć formę pisemną, elektroniczną lub dokumentową.

Według zasad określonych Kodeksem cywilnym do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. 

Do zachowania elektronicznej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Z kolei do zachowania dokumentowej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie. Dokumentem jest nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią.

Treść informacji o liczbie godzin

Przepisy nie określają w sposób szczegółowy, jaka ma być treść informacji o liczbie godzin wykonywania zlecenia (usług). Najważniejsze, by na jej podstawie możliwe było obliczenie wysokości stawki godzinowej w celu porównania jej z kwotą minimalną. W przypadku wynagrodzenia godzinowego, ewidencja pozwoli obliczyć pełne wynagrodzenie. Przy innych systemach (akordowym czy kwotowym), dzięki odnotowanemu czasowi pracy stawkę ustaloną w umowie lub zarobioną stawkę można przeliczyć na jedną godzinę.

Przykład

Zgodnie z umową zlecenia wynagrodzenie zleceniobiorcy wynosi 2000 zł miesięcznie. W lutym 2024 r. zleceniobiorca wykonywał zlecenie przez 95 godzin. Okazuje się, że po przeliczeniu jego stawka godzinowa okazała się niższa od stawki minimalnej wynoszącej 27,70 zł:

2000 zł : 95 godzin = 21,05 zł/godz.

Zleceniobiorcy należy wypłacić za luty:

95 godz. x 27,70 zł = 2631,50 zł.

Przepracowane godziny można potwierdzić np. przez złożenie oświadczenia o łącznej liczbie godzin wykonania zlecenia (usługi) w okresie trwania całej umowy zawartej na okres krótszy niż jeden miesiąc lub w danym miesiącu przed wypłatą wynagrodzenia przy umowach na okres dłuższy niż jeden miesiąc.

Przykładowy wzór oświadczenia o liczbie godzin wykonania zlecenia

Warszawa, 29 lutego 2024 r.

 

Maciej Janczarek 

02-495 Warszawa

ul. Niedźwiedzia 77/29

 

Oświadczenie o liczbie godzin wykonania zlecenia

 

Oświadczam, że w lutym 2024 r. przepracowałem 99 godzin przy wykonywaniu umowy zlecenia nr 09/2024 z 11 stycznia 2024 r. zawartej z Biurem Nieruchomości „Posesja” sp. z o.o. w Warszawie.

 

                                                                                                 Maciej Janczarek

                                                                                             Podpis zleceniobiorcy

 

Obowiązek przechowania dokumentów

Przedsiębiorca albo inna jednostka organizacyjna, na rzecz której jest wykonywane zlecenie lub są świadczone usługi, ma obowiązek przechowania:

  • dokumentów określających sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług,

  • dokumentów potwierdzających liczbę godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług 

przez okres 3 lat od dnia, w którym wynagrodzenie stało się wymagalne.

Przykład

Wydawnictwo „Komunikacja Ludzi” zawarło z Anną Braniecką prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą umowę o świadczenie usług. Pani Anna fakturę za wykonanie usługi wystawiła 29 lutego 2024 r. z 7-dniowym terminem płatności. Oznacza to, że zapłata za wykonane usługi jest wymagalna na 7 marca 2024 r. Ewidencję liczby godzin świadczenia usług należy przechowywać do 7 lutego 2027 r.

Podstawa prawna:

  • art. 8a, art. 8b, art. 8c ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 2207 ze zm.)

  • art. 772, art. 773, art. 78 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA