reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Opodatkowanie i oskładkowanie bonów wielkanocnych

Opodatkowanie i oskładkowanie bonów wielkanocnych

Pracodawca, przekazując pracownikom bony towarowe sfinansowane ze środków obrotowych, musi pamiętać, że są one traktowane jak przychód ze stosunku pracy. Dlatego niezależnie od ich wartości podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym i stanowią podstawę wymiaru składek ZUS.

Pracodawca może sfinansować zakup bonów z własnych, bieżących środków pieniężnych lub z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zwanego dalej zfśs). Należy przy tym podkreślić, że ze środków zfśs mogą być sfinansowane tylko te świadczenia, które mieszczą się w definicji działalności socjalnej pracodawcy, o której mowa w przepisach ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (zwana dalej ustawą o zfśs). Pozostałe w tym np. rzeczowe lub finansowe świadczenia z okazji jubileuszu czy dobrych wyników finansowych mogą być sfinansowane wyłącznie ze środków obrotowych pracodawcy.

Bony towarowe sfinansowane ze środków zfśs

Bony towarowe sfinansowane ze środków zfśs stanowią przychód ze stosunku pracy i niezależnie od ich wartości podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Do bonów towarowych nie stosuje się bowiem zwolnienia od opodatkowania określonego w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zfśs do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Kto może korzystać z funduszu świadczeń socjalnych >>

Bony towarowe sfinansowane ze środków zfśs są natomiast zwolnione z oskładkowania (składki na ubezpieczenia społeczne) w pełnej wysokości i bez ograniczenia kwotowego, pod warunkiem że stanowią pomoc socjalną i przyznane zostały zgodnie z regulaminem zfśs. Ich wartości nie uwzględnia się również w podstawie wymiaru składki zdrowotnej.

Pracodawca powinien pamiętać, przyznając wszystkim pracownikom świadczenia z funduszu w tej samej wysokości, niezależnie od sytuacji życiowej, rodzinnej oraz materialnej, że organy kontroli uznają je nie za pomoc z funduszu, ale jako dodatek do wynagrodzenia, od którego pracodawca zobowiązany będzie naliczyć i odprowadzić składki ZUS oraz pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

WAŻNE!

W przypadku gdy pracodawca ze środków zfśs sfinansuje tylko częściowo wartość bonu towarowego i paczek, ze zwolnienia z oskładkowania korzysta tylko część sfinansowana z zfśs. Część sfinansowana ze środków obrotowych firmy podlega oskładkowaniu.


Bony towarowe ze środków obrotowych pracodawcy

Bony towarowe sfinansowane ze środków obrotowych są przychodem pracownika ze stosunku pracy i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym niezależnie od ich wartości.

Ich wartość zwiększa podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Wpływ świąt wielkanocnych na wymiar czasu pracy >>

WAŻNE!

Wartość bonów towarowych i paczek świątecznych sfinansowanych ze środków obrotowych zakładu pracy podlega oskładkowaniu w pełnej wysokości i na takich samych zasadach jak wynagrodzenie ze stosunku pracy.

Przykład

Pracodawca przekazał swoim pracownikom bony towarowe finansowane ze środków obrotowych. Pracownik otrzymał bony towarowe o wartości 600 zł. Bony te stanowią zarówno przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu, jak i podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz składki zdrowotnej.

W tym wypadku pracodawca może dokonać rozliczenia w dwojaki sposób:

  • sporządzając dwie listy płac:
    – podstawową, na której dokona rozliczenia wynagrodzenia pracownika,
    – dodatkową, na której dokona rozliczenia bonów towarowych przekazanych pracownikowi.

Po dokonaniu rozliczenia wartości przekazanych pracownikowi bonów na dodatkowej liście płac należy pamiętać, aby z najbliższej pensji pracownika potrącić sumę składek na ubezpieczenia społeczne, składki na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczki na podatek, które zostały naliczone od wartości tych bonów, ale nie były pobrane.

Aby dokonać poprawnego odliczenia, należy:

– pensję pracownika pomniejszyć o składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy, a następnie,
– otrzymaną kwotę pomniejszyć o sumę składek na ubezpieczenia społeczne, składkę na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczkę na podatek, które zostały naliczone na dodatkowej liście płac od wartości bonów przekazanych pracownikowi,

  • dokonując rozliczenia wynagrodzenia oraz bonów towarowych na jednej liście płac – w tym przypadku należy dokonać naliczeń od sumy wartości bonów i pensji pracownika.

Zakładając, że pracownikowi przysługuje za miesiąc wynagrodzenie brutto w wysokości 3000 zł, podstawą wyliczenia będzie suma przysługującego pracownikowi wynagrodzenia oraz wartości otrzymanych bonów towarowych: 3000 zł + 600 zł = 3600 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama