REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie i oskładkowanie bonów wielkanocnych

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Pracodawca, przekazując pracownikom bony towarowe sfinansowane ze środków obrotowych, musi pamiętać, że są one traktowane jak przychód ze stosunku pracy. Dlatego niezależnie od ich wartości podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym i stanowią podstawę wymiaru składek ZUS.

Pracodawca może sfinansować zakup bonów z własnych, bieżących środków pieniężnych lub z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zwanego dalej zfśs). Należy przy tym podkreślić, że ze środków zfśs mogą być sfinansowane tylko te świadczenia, które mieszczą się w definicji działalności socjalnej pracodawcy, o której mowa w przepisach ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (zwana dalej ustawą o zfśs). Pozostałe w tym np. rzeczowe lub finansowe świadczenia z okazji jubileuszu czy dobrych wyników finansowych mogą być sfinansowane wyłącznie ze środków obrotowych pracodawcy.

Bony towarowe sfinansowane ze środków zfśs

Bony towarowe sfinansowane ze środków zfśs stanowią przychód ze stosunku pracy i niezależnie od ich wartości podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Do bonów towarowych nie stosuje się bowiem zwolnienia od opodatkowania określonego w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zfśs do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Kto może korzystać z funduszu świadczeń socjalnych >>

Bony towarowe sfinansowane ze środków zfśs są natomiast zwolnione z oskładkowania (składki na ubezpieczenia społeczne) w pełnej wysokości i bez ograniczenia kwotowego, pod warunkiem że stanowią pomoc socjalną i przyznane zostały zgodnie z regulaminem zfśs. Ich wartości nie uwzględnia się również w podstawie wymiaru składki zdrowotnej.

Autopromocja

ZFŚS 2023. Komentarz

Kup książkę:

ZFŚS 2023. Komentarz

Pracodawca powinien pamiętać, przyznając wszystkim pracownikom świadczenia z funduszu w tej samej wysokości, niezależnie od sytuacji życiowej, rodzinnej oraz materialnej, że organy kontroli uznają je nie za pomoc z funduszu, ale jako dodatek do wynagrodzenia, od którego pracodawca zobowiązany będzie naliczyć i odprowadzić składki ZUS oraz pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

W przypadku gdy pracodawca ze środków zfśs sfinansuje tylko częściowo wartość bonu towarowego i paczek, ze zwolnienia z oskładkowania korzysta tylko część sfinansowana z zfśs. Część sfinansowana ze środków obrotowych firmy podlega oskładkowaniu.

Autopromocja

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Zapisz się na

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku


Bony towarowe ze środków obrotowych pracodawcy

Bony towarowe sfinansowane ze środków obrotowych są przychodem pracownika ze stosunku pracy i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym niezależnie od ich wartości.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Ich wartość zwiększa podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Wpływ świąt wielkanocnych na wymiar czasu pracy >>

WAŻNE!

Wartość bonów towarowych i paczek świątecznych sfinansowanych ze środków obrotowych zakładu pracy podlega oskładkowaniu w pełnej wysokości i na takich samych zasadach jak wynagrodzenie ze stosunku pracy.

Przykład

Pracodawca przekazał swoim pracownikom bony towarowe finansowane ze środków obrotowych. Pracownik otrzymał bony towarowe o wartości 600 zł. Bony te stanowią zarówno przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu, jak i podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz składki zdrowotnej.

W tym wypadku pracodawca może dokonać rozliczenia w dwojaki sposób:

 • sporządzając dwie listy płac:
  – podstawową, na której dokona rozliczenia wynagrodzenia pracownika,
  – dodatkową, na której dokona rozliczenia bonów towarowych przekazanych pracownikowi.

Po dokonaniu rozliczenia wartości przekazanych pracownikowi bonów na dodatkowej liście płac należy pamiętać, aby z najbliższej pensji pracownika potrącić sumę składek na ubezpieczenia społeczne, składki na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczki na podatek, które zostały naliczone od wartości tych bonów, ale nie były pobrane.

Aby dokonać poprawnego odliczenia, należy:

– pensję pracownika pomniejszyć o składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy, a następnie,
– otrzymaną kwotę pomniejszyć o sumę składek na ubezpieczenia społeczne, składkę na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczkę na podatek, które zostały naliczone na dodatkowej liście płac od wartości bonów przekazanych pracownikowi,

 • dokonując rozliczenia wynagrodzenia oraz bonów towarowych na jednej liście płac – w tym przypadku należy dokonać naliczeń od sumy wartości bonów i pensji pracownika.

Zakładając, że pracownikowi przysługuje za miesiąc wynagrodzenie brutto w wysokości 3000 zł, podstawą wyliczenia będzie suma przysługującego pracownikowi wynagrodzenia oraz wartości otrzymanych bonów towarowych: 3000 zł + 600 zł = 3600 zł.


Bony towarowe zwolnione z opodatkowania

Na podstawie obowiązujących przepisów otrzymane przez emerytowanych pracowników świadczenia w postaci bonów towarowych korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli nie przekraczają kwoty 2280 zł w ciągu roku. Jeżeli wartość otrzymywanych przez emerytów i rencistów świadczeń rzeczowych, np. biletów do kina, teatru, karnetów na basen czy siłownię, paczek świątecznych, bonów towarowych itp. lub ekwiwalentów pieniężnych w zamian tych świadczeń przekroczy w danym roku kwotę 2280 zł, nadwyżka jest opodatkowana podatkiem ryczałtowym w wysokości 10%. Podatek ten opłaca emeryt lub rencista. O skorzystaniu ze zwolnienia z opodatkowania nie decyduje to, czy świadczenia rzeczowe dla byłych pracowników zostały sfinansowane ze środków obrotowych czy ze środków zfśs.

Odpisy na fundusz socjalny w 2011 r. >>

Powyższe zasady opodatkowania dotyczą wyłącznie tych emerytów i rencistów, którzy nie są już zatrudniani przez dany zakład pracy. Jeżeli mimo pobierania renty lub emerytury podatnik pozostaje w stosunku pracy, jest traktowany tak jak pozostali pracownicy.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

  Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

  Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

  Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

  Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

  Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

  PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

  Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  REKLAMA

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  REKLAMA