REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy, Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak obliczyć wysokość zasiłku, gdy ubezpieczony zachoruje w pierwszym miesiącu kalendarzowym ubezpieczenia

Ubezpieczony zazwyczaj nabywa prawo do świadczenia chorobowego po upływie okresu wyczekiwania. Jednak w pewnych okolicznościach nabędzie prawo do tego świadczenia bez upływu okresu wyczekiwania, np. gdy ulegnie wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy. W takiej sytuacji, ustalając podstawę wymiaru świadczenia chorobowego, należy zwrócić szczególną uwagę na to, jakie wynagrodzenie zostało zapewnione ubezpieczonemu w umowie zlecenia, w umowie o pracę lub w innym akcie nawiązującym stosunek pracy.

Jak ustalić podstawę wymiaru świadczenia chorobowego dla pracownicy po urlopie wychowawczym

W jaki sposób oraz z jakiego okresu obliczyć podstawę wymiaru zasiłku dla pracownicy, która do końca lipca br. przebywała na urlopie wychowawczym (przez 2 lata), a następnie od 1 sierpnia br. przedłożyła zwolnienie lekarskie z powodu choroby? Wynagrodzenie, jakie pracownica otrzymuje po powrocie z urlopu wychowawczego, wynosi 3300 zł.

Planowanie pracy niepełnoetatowców

Pracodawcy, którzy chcą zatrudnić pracownika na część etatu, muszą liczyć się z dodatkowymi obowiązkami w zakresie czasu pracy. Są one związane m.in. z zasadami ustalania wymiaru czasu pracy.

Czy okresy choroby z 1-dniową przerwą należy zliczać do jednego okresu zasiłkowego

Nasza pracownica od 3 do 29 września br. przebywała na zwolnieniu lekarskim, które wystawił jej lekarz rodzinny. Pracę miała rozpocząć w poniedziałek 1 października, ale tego dnia ponownie przedstawiła zwolnienie lekarskie – okazało się, że w niedzielę wieczorem złamała rękę. Zaświadczenie ZUS ZLA, obejmujące okres 6 tygodni, wystawił lekarz ortopeda-traumatolog. Nie ma na nim oznaczenia kodem „A”. Czy nową niezdolność do pracy po przerwie, która przypadła w dniu ustawowo wolnym od pracy, powinniśmy wliczyć do jednego okresu zasiłkowego razem z poprzednim okresem zwolnienia?

REKLAMA

Czy należy opodatkować zasiłek wypłacony pracownikowi i zleceniobiorcy

Nasza firma po raz pierwszy w tym roku jest płatnikiem zasiłków z ubezpieczeń społecznych. We wrześniu 2012 r. po raz pierwszy będziemy wypłacać zasiłek chorobowy zleceniobiorcy. Czy od tego zasiłku powinniśmy naliczyć podatek? Czy występują różnice w naliczaniu podatku od zasiłku w przypadku pracownika i zleceniobiorcy? W jaki sposób wykazać naliczony podatek w rocznej informacji podatkowej?

Pracodawcy prowadzący placówki handlowe muszą zapewnić pracownikom wolne 1 i 11 listopada

Planując pracę w listopadzie pracodawcy powinni pamiętać, że pracowników placówek handlowych obowiązuje zakaz pracy w święta. Nie można zatem wyznaczyć pracownikom pracującym w placówkach handlowych pracy 1 listopada (Dzień Wszystkich Świętych) i 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości).

Czy na podstawie zwolnienia lekarskiego wystawionego w państwie spoza Unii Europejskiej można wypłacić zasiłek chorobowy

Pracownik naszej firmy przebywał przez 2 tygodnie na urlopie wypoczynkowym w Turcji. Podczas urlopu rozchorował się. Przedstawił nam zwolnienie lekarskie wystawione przez tureckiego lekarza na okres od 23 lipca do 13 sierpnia br. Pracownik przebywał na urlopie do 27 lipca br. Oryginał zwolnienia lekarskiego wysłał pocztą 30 lipca br. Pracownik ten (55 lat) wykorzystał już limit wypłaty wynagrodzenia chorobowego w tym roku. Czy na podstawie przedstawionego zwolnienia lekarskiego możemy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy?

Świadczenie po okresie zasiłkowym

Po wyczerpaniu zasiłku chorobowego ubezpieczonemu, który jest nadal niezdolny do pracy, przysługuje świadczenie rehabilitacyjne. Warunkiem przyznania świadczenia jest to, czy dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę - reaktywacja

Jeżeli święto przypada na dzień wolny od pracy z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy (najczęściej jest to sobota), to pracownik powinien otrzymać dodatkowy dzień wolny od pracy. Przepis art. 130 § 2 (1) Kodeksu pracy narusza konstytucyjną zasadę równości, bezpodstawnie różnicując liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom. Święto wypadające w niedzielę nie daje dodatkowego dnia wolnego.

Wyjaśnienia ZUS do wyroku TK z 24 maja 2012 r.

Prezentujemy oficjalne stanowisko Zakładu Ubezpieczeń społecznych odnośnie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 maja 2012 r., dotyczącego ustalania podstawy wymiaru zasiłków chorobowego i macierzyńskiego.

Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego przy pracy na część etatu i przy obniżonej normie czasu pracy

Zatrudniamy pielęgniarkę na umowę o pracę w wymiarze 0,3 etatu. Jej dobowa norma czasu pracy wynosi 7 godz. i 35 min. Ile urlopu wypoczynkowego w dniach/godzinach przysługuje tej pracownicy?

Kiedy pracownikowi niepełnosprawnemu można wyznaczyć pracę przez 6 dni w tygodniu

Zatrudniamy pracownika niepełnosprawnego, który posiada orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności, w wymiarze 1/2 etatu na stanowisku sprzedawcy. Pracownik świadczy pracę od poniedziałku do piątku po 4 godziny dziennie. W związku z tym, że w okresie wiosennym nasze sklepy są otwarte również w sobotę, zastanawiamy się, czy jest dopuszczalne wyznaczenie pracownikowi pracy od poniedziałku do piątku oraz dodatkowo w niektóre soboty. Jeżeli jest to dopuszczalne, to jakie warunki musimy dodatkowo spełnić? Obecnie pracownik nie posiada zgody lekarza medycyny pracy na wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych, a jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy.

Czy można wprowadzić dla pracowników ruchomy system czasu pracy

Chcemy wprowadzić tzw. ruchomy system czasu pracy, w którym umożliwilibyśmy pracownikom wybór godziny rozpoczynania pracy w poszczególnych dniach, wyznaczając jedynie przedział czasowy, w którym powinni przybyć do zakładu (między godz. 7.00 a 9.00). Czy możemy wprowadzić takie rozwiązanie w regulaminie pracy? Dowiedzieliśmy się, że może być ono zakwestionowane przez Państwową Inspekcję Pracy.

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku, gdy premia miesięczna została zamieniona na premię roczną

Do końca marca 2012 r. wypłacaliśmy pracownikom premie miesięczne pomniejszane za okres absencji chorobowej na podstawie przepisów płacowych (w sposób inny niż proporcjonalny). Premie te były uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku (w kwocie faktycznie wypłaconej). Od kwietnia br. zaprzestaliśmy wypłacania premii miesięcznych (przez zmianę przepisów płacowych). W miejsce zlikwidowanych premii miesięcznych wprowadziliśmy premię roczną (również pomniejszaną za czas absencji chorobowej). Zatem premia miesięczna, której wypłaty zaprzestaliśmy, została zamieniona na inny składnik wynagrodzenia, tj. na premię roczną. Pierwsza premia roczna (za 2012 r.) zostanie wypłacona w styczniu 2013 r. W jaki sposób należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika, który zachorował w lipcu br.? Jak powinniśmy ustalać podstawę wymiaru zasiłku dla pracowników, którzy staną się niezdolni do pracy w kolejnych miesiącach br., a jak dla pracownika, który zachoruje np. w styczniu 2013 r.?

Zwolnienie ZUS ZLA bez kodu B

Pracownica, która jest w ciąży, od 3 miesięcy przebywa na zwolnieniu lekarskim. Kolejne zwolnienie lekarskie dostarczyła 1 czerwca br. na okres 21 dni bez kodu B (poprzednie zwolnienia ten kod zawierały). Czy jeśli wiemy, że pracownica jest w ciąży, możemy wypłacić zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru mimo braku kodu B?

Skutki wprowadzenia pracy zmianowej

Wprowadzenie pracy zmianowej pozwoli pracodawcy na zatrudnienie pracownika w niedziele i święta. Ograniczeniem możliwości świadczenia pracy w te dni będzie zakaz pracy w święta w placówkach handlowych.

Czy pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy po przerwaniu urlopu macierzyńskiego z powodu pobytu w szpitalu

Pracownica przebywa od 3 miesięcy na urlopie macierzyńskim. Z powodu pobytu w szpitalu przerwała pobieranie zasiłku macierzyńskiego na rzecz swojego męża. W szpitalu przebywała przez 2 tygodnie. Czy za ten okres pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy?

Telepraca sposobem na zwolnienia lekarskie kobiet w ciąży

Zauważalnym zjawiskiem jest nadużywanie zwolnień lekarskich, także w przypadku kobiet w ciąży. Coraz częściej sami szefowie "wysyłają" ciężarne na chorobowe i zatrudniają w tym czasie pracowników na zastępstwo. Kobiety w ciąży powinny mieć możliwość świadczenia pracy z domu lub w formie telepracy, a także zmieniony zakres obowiązków. Wtedy fikcyjne zwolnienia lekarskie i absencje chorobowe przestaną dezorganizować pracę firm - uważa PKPP Lewiatan.

Ustanie stosunku pracy a prawo do zasiłku chorobowego

Prawo do zasiłku chorobowego nie wygasa wraz z rozwiązaniem stosunku pracy. W ściśle określonych przypadkach pracownikowi powinien zostać wypłacony zasiłek chorobowy także po rozwiązaniu umowy o pracę.

Dla kogo zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego

Zasiłek z ubezpieczenia chorobowego należny jest nielicznej grupie osób ubezpieczonych w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Przywilej ten dotyczy jedynie tych osób, których niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypadła w okresie ciąży, powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, czy też powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Systemy czasu pracy

Oprócz podstawowego systemu czasu pracy, w którym pracownik pracuje nie dłużej niż 8 godzin na dobę w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, Kodeks pracy przewiduje także inne formy zorganizowania czasu pracy pracownika. Wśród nich m.in. system przerywany czy weekendowy.

Reguły wypłaty wynagrodzenia

Cechą charakteryzującą stosunek pracy jest odpłatność – pracownikowi za wykonaną pracę przysługuje od pracodawcy wynagrodzenie. Kodeks pracy określa podstawowe zasady jego ustalania i wypłaty. Mimo to, nierzadko mamy do czynienia z nieprawidłowym wypłacaniem go przez pracodawców.

Wypłata zasiłku chorobowego osobom uprawnionym

Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie. Od pierwszego dnia tej niezdolności do pracy miał prawo do zasiłku chorobowego. Przed wypłatą zasiłku pracownik zmarł. Nasz zakład pracy jest uprawniony do ustalania wysokości i wypłaty zasiłków. Komu powinniśmy wypłacić zasiłek należny temu pracownikowi i za jaki okres?

Kiedy przysługuje 15-minutowa przerwa w pracy

Zatrudniamy pracowników w równoważnym systemie czasu pracy. Zdarzają się sytuacje, że pracownik ma w grafiku zaplanowaną pracę na dany dzień w wymiarze 4 godzin, a faktycznie pracuje 6 godzin. Czy w takim dniu należy się pracownikowi 15-minutowa przerwa na posiłek? Czy ta przerwa może być udzielona po 6 godzinach pracy, a jeżeli tak, to czy zwiększa ona czas pracy o te 15 minut, które musimy uwzględnić obliczając liczbę godzin pracy w całym miesiącu?

Czy można ograniczyć pracownikowi wyjścia z pracy związane ze sprawowaniem funkcji radnego

Nasza główna księgowa jest gminną radną. Kilka razy w miesiącu zwalnia się z części dnia pracy, aby wziąć udział w posiedzeniach komisji samorządowych, do których należy. Z tego powodu często nie ma jej w pracy, kiedy jest potrzebna. Czy możemy ograniczyć jej wyjścia związane z pracą radnej?

Czy byłemu pracownikowi należy się wyrównanie świadczeń chorobowych wypłaconych w zaniżonej wysokości

Z jednym z naszych pracowników rozwiązaliśmy umowę z końcem czerwca br. Pracownik był zatrudniony od września 2009 r. W okresie zatrudnienia kilka razy był niezdolny do pracy z powodu choroby i przebywał na zwolnieniu lekarskim. Już po rozwiązaniu umowy o pracę (2 lipca 2012 r.) były pracownik złożył wniosek o wyrównanie świadczeń chorobowych, które pobierał w całym okresie zatrudnienia. Uznał bowiem, że niewłaściwie została obliczona podstawa wymiaru tych świadczeń. Sprawdziliśmy to i okazało się, że ustalając podstawę wymiaru, nie uwzględniliśmy premii regulaminowej, która nie przysługiwała za okresy pobierania świadczeń chorobowych i za te okresy nie była wypłacana. Czy były pracownik ma rację? Czy powinniśmy przeliczyć ponownie podstawę wymiaru i wypłacić mu wyrównanie?

Jak obliczyć wynagrodzenie za nadgodziny pracownika wykonującego pracę w Polsce i za granicą

Nasza firma świadczy usługi na terenie Polski i Francji. Od 1 czerwca br. zatrudniamy na pełny etat (w podstawowym systemie czasu pracy) pracownika na stanowisku specjalisty ds. jakości. Ponieważ pracownik świadczy pracę na terytorium kraju oraz we Francji, zapisaliśmy mu w umowie 2 różne stawki wynagrodzenia w zależności od miejsca wykonywania pracy. Za realizowanie zadań służbowych na terenie kraju pracownikowi przysługuje miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 5782 zł brutto oraz stały dodatek funkcyjny 450 zł brutto, zaś za pracę świadczoną na terytorium Francji – wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 1723 euro brutto. Wynagrodzenie za każdy miesiąc jest wypłacane 5. dnia następnego miesiąca, przy czym wynagrodzenie określone w euro jest wypłacane w złotych polskich. 14 czerwca br. pracownik, wykonując zadania służbowe we Francji, wypracował 3 nadgodziny, a 15 czerwca 4 nadgodziny. Ponadto po powrocie do Polski 21 czerwca przepracował jeszcze 4 godziny nadliczbowe. Jak obliczyć wynagrodzenie przysługujące pracownikowi za pracę w nadgodzinach?

W jakiej wysokości przysługuje świadczenie chorobowe za pobyt w hospicjum

Nasz 59-letni pracownik 3 miesiące temu poważnie zachorował. Dowiedzieliśmy się, że jego stan zdrowia ulega znacznemu pogorszeniu. Jest to osoba samotna, w związku z czym od tygodnia przebywa w hospicjum. Jesteśmy płatnikiem zasiłku, dlatego spodziewamy się w niedługim czasie wpływu zwolnienia lekarskiego wystawionego przez ten ośrodek. W jakiej wysokości należy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy?

Praca w nadgodzinach pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego, która obniżyła wymiar etatu

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego wystąpiła do nas z pismem o obniżenie wymiaru etatu z pełnego do 3/4 etatu. Czy w takim przypadku powinniśmy zawrzeć w jej umowie o pracę zapisy dotyczące godzin ponadwymiarowych, po przekroczeniu których będzie ona uprawniona do takiego dodatku, jak za godziny nadliczbowe? Czy taka pracownica może w ogóle pracować w godzinach ponadwymiarowych?

W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru zasiłku, jeżeli pracownik nie wykonywał pracy z powodu przestoju

Pracownicy naszej firmy przez okres ostatnich kilku miesięcy nie wykonywali pracy z powodu przestoju. Za ten czas otrzymali wynagrodzenie postojowe. Z jakiego okresu powinniśmy ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika, który zachorował w czerwcu? Czy należy uwzględnić wynagrodzenie postojowe? Jeśli tak, to czy należy je uzupełnić?

Podróż służbowa

Podróżą służbową jest wykonywanie, na polecenie pracodawcy, zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. Przy kwalifikacji podróży istotne znaczenie ma więc określenie stałego miejsca pracy pracownika. Brak legalnej definicji tego pojęcia powoduje problemy interpretacyjne, a także otwiera pracodawcom drogę do uznaniowego definiowania stałego miejsca pracy i odmowy zwrotu kosztów podróży służbowych.

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku po podwyżce wynagrodzenia

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i wynagrodzenia chorobowego oblicza się na takich samych zasadach, jak wskazanych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W trakcie niezdolności do pracy mogą nastąpić zmiany w wysokości wynagrodzenia – zarówno podwyższenie, jak i obniżenie wysokości wynagrodzenia.

Jak odbiór nadgodzin wpływa na wysokość wynagrodzenia za pracę

W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który pokrywa się z kwartałami kalendarzowymi. W maju br. jeden z pracowników wynagradzany stawką miesięczną wypracował 16 godzin nadliczbowych dobowych. W czerwcu udzieliliśmy mu czasu wolnego w wymiarze 24 godzin (odbiór czasu wolnego nastąpił na wniosek pracodawcy). Jak odbiór czasu wolnego wpłynie na wynagrodzenie pracownika za maj i czerwiec?

Od kiedy pracownikowi, który uległ wypadkowi, należy wypłacić 100% zasiłek chorobowy

Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. Czy zasiłek chorobowy w wysokości 100% należy wypłacać:od dnia wypadku, nie czekając na uznanie przez zespół powypadkowy zdarzenia za wypadek przy pracy i zatwierdzenie przez pracodawcę protokołu powypadkowego,po zatwierdzeniu przez pracodawcę protokołu powypadkowego, w którym zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy czy może gdyZUS nie odmówi wypłaty świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?

W sierpniu 2012 r. pracownicy przepracują różną liczbę godzin

W środę 15 sierpnia br. przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Z tego powodu w sierpniu 2012 r. pracownicy mogą mieć różne wymiary godzin do przepracowania.

Wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach wypracowanych w nocy

Dodatek za pracę w dobowych godzinach nadliczbowych powinien być wypłacony w miesiącu ich powstania. Podobnie pracodawca powinien postąpić w przypadku wypłaty dodatku za pracę w godzinach nocnych.

Świadczenia chorobowe dla pracowników tymczasowych

Pracownikom tymczasowym, tak jak pozostałym pracownikom, przysługuje wynagrodzenie chorobowe za okres niezdolności do pracy trwającej łącznie do 33 lub odpowiednio do 14 dni w roku kalendarzowym (art. 92 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). Za okres od 34. lub odpowiednio od 15. dnia niezdolności do pracy pracownik tymczasowy ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo jest skutkiem choroby zawodowej, od pierwszego dnia niezdolności do pracy pracownikowi tymczasowemu przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.

Czy podstawę wymiaru zasiłku należy obliczyć na nowo, jeśli w trakcie jego pobierania zmianie uległy zasady wynagradzania

Zatrudniamy od 3 lat 51-letniego pracownika, który przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres od 28 czerwca do 6 lipca br. z powodu choroby. Jest to jego pierwsze zwolnienie w tym roku. Z jakiego okresu obliczyć mu podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jeżeli od 1 lipca br. nastąpiła zmiana zasad wynagradzania pracowników? Do końca czerwca pracownik zarabiał 3500 zł, natomiast od lipca będzie zarabiał 2500 zł, ale otrzyma dodatkową premię prowizyjną w wysokości 700 zł.

Podstawa wymiaru zasiłku w miesiącu otrzymania podwyżki wynagrodzenia

Zaprzestanie wypłaty składnika wynagrodzenia powoduje konieczność przeliczenia podstawy wynagrodzenia chorobowego. Jedynie w sytuacji gdy pracodawca włączy ten składnik do innego, np. do wynagrodzenia zasadniczego, nie zachodzi konieczność ponownego ustalania podstawy.

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku dla zleceniobiorcy, jeżeli pobiera on wynagrodzenie godzinowe i premię kwartalną

Zatrudniamy od 19 września 2011 r. zleceniobiorcę, który jest wynagradzany stawką godzinową 18 zł/godz., a ponadto otrzymuje premię kwartalną, która wynosi 10% wypracowanych zysków (zazwyczaj wynosi ona od 700 zł do 1200 zł). Zleceniobiorca od razu, czyli od 19 września przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W maju br. przedłożył nam zwolnienie od 30 kwietnia br. (10 dni) z powodu pobytu w szpitalu. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego?

Nowe zasady dokumentowania prawa do świadczeń chorobowych

Zmiany zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Wydanie nowego rozporządzenia regulującego dokumentowanie prawa do świadczeń chorobowych było spowodowane koniecznością uwzględnienia zmian wprowadzonych do Kodeksu pracy, w ramach których rozszerzono możliwości ubiegania się o zasiłek macierzyński. Obecne przepisy przewidują prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego.

ZUS ma obowiązek zapłaty odsetek od świadczeń niewypłaconych w terminie

Organy rentowe mogą kwestionować w postępowaniu sądowym prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, ale ponoszą odpowiedzialność za opóźnienie w wypłacie świadczeń, gdy okaże się, że możliwe było wydanie decyzji zgodnej z prawem. Dlatego ZUS, co do zasady, powinien zawsze zapłacić odsetki od zasiłków niewypłaconych w terminie (wyrok Sądu Najwyższego z 15 września 2011 r. (sygn. akt II UK 22/11).

Czas pracy w podróży służbowej

Rozliczenie czasu pracy w czasie podróży służbowej pracownika może powodować trudności zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Trudności te wiążą się z ustaleniem, co należy rozumieć przez czas pracy w podróży służbowej oraz w jaki sposób należy go rozliczać.

Czy kierowcy samochodów osobowych muszą mieć dodatkowe przerwy w pracy

Zatrudnieni przez nas kierowcy prowadzą samochody osobowe. Ile obowiązkowych przerw w czasie pracy powinien mieć taki kierowca, gdy jedzie np. w 10-godzinną trasę? Czy musi mieć przerwę po określonym czasie prowadzenia pojazdu?

Jak obliczyć zasiłek chorobowy dla pracownika tymczasowego

Agencje pracy tymczasowej zatrudniające pracowników tymczasowych często mają wątpliwości, jak w przypadku niezdolności do pracy ustalić takim osobom świadczenia chorobowe. Mimo, że przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i pozostałych świadczeń chorobowych przysługujących pracownikom tymczasowym mają zastosowanie ogólne zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku, to w pewnym zakresie występują odrębności wynikające ze specyfiki pracy tymczasowej.

Zasiłek chorobowy dla nowego pracownika

Prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego ma m.in. chory pracownik, który udokumentuje wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

Zasiłek chorobowy 2012 / 2013 dla przedsiębiorców i ich rodzin

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące, podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, mogą zostać na swój wniosek objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który nie odpracował dodatkowego dnia wolnego i rozwiązał umowę o pracę

Ustaliliśmy w formie zarządzenia prezesa naszej spółki, że pracownicy będą mieli wolne 8 czerwca 2012 r. W zamian przyjdą do pracy w sobotę 23 czerwca br. Praca odbywa się u nas od poniedziałku do piątku, ale regulamin pracy pozwala dokonać zmiany rozkładu w wyjątkowych sytuacjach. W firmie obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy. Jeden z pracowników naszej firmy skorzystał z wolnego 8 czerwca br., a następnie rozwiązaliśmy z nim umowę za porozumieniem stron 14 czerwca br. Jak w takim przypadku rozliczyć jego czas pracy i jak potraktować wolne 8 czerwca br.?

Zasiłek z tytułu wypadku przy pracy

Zatrudniamy pracowników przy pracach remontowo-budowlanych. Pracownik zatrudniony u nas od września 2011 r. uległ wypadkowi przy pracy. Został on dotkliwie poparzony, gdyż nie stosował się do przepisów bhp oraz nie używał odzieży ochronnej (roboczej). Czy pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku?

Jakie świadczenie chorobowe przysługuje osobie współpracującej, zatrudnionej na podstawie umowy o pracę

Prowadzę działalność gospodarczą i zatrudniam na umowę o pracę żonę. ZUS uznał, że nie jest ona pracownikiem, lecz osobą współpracującą oraz nakazał mi zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych z tytułu współpracy. Jednak w dalszym ciągu mamy podpisaną umowę o pracę i wypłacając żonie wynagrodzenie dokonuję rozliczeń podatkowych jak za pracownika. Nie posiada ona innych tytułów do ubezpieczeń społecznych. W maju br. żona rozchorowała się i przedstawiła zwolnienie lekarskie na 2 tygodnie. Czy mam jej wypłacić wynagrodzenie chorobowe za ten okres, czy od razu przekazać zwolnienie lekarskie z dodatkową dokumentacją do ZUS?

REKLAMA