Czy na podstawie zwolnienia lekarskiego wystawionego w państwie spoza Unii Europejskiej można wypłacić zasiłek chorobowy
REKLAMA
Sam oryginał zwolnienia lekarskiego bez jego tłumaczenia na język polski nie jest podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego. Świadczenie chorobowe będą Państwo mogli wypłacić pracownikowi na podstawie przedłożonego oryginału zwolnienia lekarskiego wystawionego przez tureckiego lekarza wraz z jego tłumaczeniem na język polski dokonanym przez upoważnioną do tego osobę, tj. tłumacza przysięgłego.
Jeżeli pracownik stanie się niezdolny do pracy, to dowodem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy z powodu m.in. choroby jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA (art. 53 ust. 1 oraz art. 55 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Uprawnionymi do wystawiania zaświadczeń lekarskich na drukach ZUS ZLA są lekarze upoważnieni przez ZUS, tj. lekarze, lekarze dentyści, felczerzy oraz starsi felczerzy. ZUS nie upoważnia do wystawiania druków ZUS ZLA lekarzy i lekarzy dentystów w okresie odbywania stażu podyplomowego (art. 54 ust. 1 i ust. 2 ustawy zasiłkowej). Podstawę do wypłaty świadczenia chorobowego stanowi także zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza zagranicznego lub zagraniczny zakład leczniczy.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat