Kategorie

W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru zasiłku, jeżeli pracownik nie wykonywał pracy z powodu przestoju

Kamila Tobiasz
Pracownicy naszej firmy przez okres ostatnich kilku miesięcy nie wykonywali pracy z powodu przestoju. Za ten czas otrzymali wynagrodzenie postojowe. Z jakiego okresu powinniśmy ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika, który zachorował w czerwcu? Czy należy uwzględnić wynagrodzenie postojowe? Jeśli tak, to czy należy je uzupełnić?
Reklama

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika powinni Państwo wyliczyć z przeciętnego miesięcznego wynagrodzenie wypłaconego za okres ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W wyliczeniach tych należy uwzględnić wypłatę wynagrodzenia postojowego w faktycznej wysokości, bez jego uzupełniania. Szczegóły w uzasadnieniu.

Możliwość uznania danego okresu za czas przepracowany jest uzależniona od pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy (art. 128 § 1 Kodeksu pracy). Pozostawanie przez pracownika w dyspozycji pracodawcy, tj. w faktycznej gotowości do świadczenia pracy (wykonywania jego poleceń), ma miejsce m.in. wówczas, gdy pracownik nie może świadczyć pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy, np. niedostarczania pracy, lub z powodu przestoju spowodowanego przyczynami leżącymi zarówno po stronie pracodawcy, jak i po stronie pracownika, przy czym w tym drugim przypadku pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Oznacza to, że czas pracy nie jest równoznaczny z czasem rzeczywistego wykonywania przez pracownika pracy określonej w umowie o pracę, gdyż obejmuje on również te okresy, w których co prawda praca nie jest świadczona, ale pracownik „pozostaje w dyspozycji” pracodawcy.

Reklama

Zasadą jest, że wynagrodzenie przysługuje pracownikowi jedynie za pracę wykonaną (art. 80 Kodeksu pracy). Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy niewykonywanie przez pracownika pracy, mimo jego gotowości do jej świadczenia, było wynikiem przeszkód, które zaistniały po stronie pracodawcy, jak również przestoju niezależnego od pracownika (art. 81 § 1 i § 2 Kodeksu pracy).

Zważywszy na fakt, że wypłacili Państwo swoim pracownikom wynagrodzenie postojowe, należy uznać, że w tym czasie pracownicy pozostawali w gotowości do pracy, a tym samym okres przestoju był ich czasem pracy. Oznacza to, że otrzymane z tego tytułu wynagrodzenie powinno zostać uwzględnione w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, tym bardziej że ustawa zasiłkowa określając reguły ustalania podstawy wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom nie ustala odrębnych zasad w odniesieniu do tego typu wynagrodzenia.

Wynagrodzenie postojowe jest odpowiednikiem wynagrodzenia za pracę wykonaną (wynagrodzenia zasadniczego) jedynie z uwagi na fakt, że jest ono należne za okres niewykonywania pracy, ale równocześnie pozostawania w dyspozycji pracodawcy. Odmiennie zostały ukształtowane zasady ustalania jego wysokości. Wynagrodzenie postojowe stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, dlatego należy je traktować tak samo, jak wynagrodzenie za pracę. Zatem do celów zasiłkowych okres wypłaty wynagrodzenia za przestój jest traktowany na równi z okresem wykonywania pracy.

WAŻNE!

Od wynagrodzenia postojowego należy odprowadzić składki na ubezpieczenie chorobowe, zatem wejdzie ono do podstawy wymiaru zasiłku.


W konsekwencji, dokonując obliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracownika, który otrzymał wynagrodzenie przestojowe, należy stosować ogólne zasady w tym zakresie. Oznacza to, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla Państwa pracownika będzie stanowić jego przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym stał się niezdolny do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

W podstawie wymiaru zasiłku wynagrodzenie postojowe należy potraktować jak wynagrodzenie za czas przepracowany. Oznacza to, że nie należy uzupełniać wysokości wynagrodzenia za miesiąc, w którym z powodu przestoju pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie. Jednak wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru należałoby uzupełnić, gdyby pracownik nie osiągnął wynagrodzenia lub osiągnął niższe wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych.

PRZYKŁAD

Od lutego do kwietnia br. z powodu przestoju pracownik miał wypłacane wynagrodzenie przestojowe. W firmie jest zatrudniony od 10 lat ze stałym miesięcznym wynagrodzeniem. Pracownik przedłożył zwolnienie lekarskie za okres od 8 do 30 czerwca br. Podstawę wymiaru świadczenia chorobowego należy ustalić z wynagrodzenia wypłaconego od czerwca 2011 r. do maja br., przy czym wynagrodzenie za okres przestoju, tj. od lutego do kwietnia br., należy przyjąć w kwocie faktycznie wypłaconej, ponieważ wypłata dotyczy pełnych miesięcy.

PRZYKŁAD

We wrześniu 2011 r. pracownik przepracował 11 dni na 22 dni obowiązujące do przepracowania. Za 4 dni otrzymał wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 360 zł, za 7 dni wynagrodzenie przestojowe w wysokości 630 zł. Za pozostałe dni pracownik miał wypłacony zasiłek chorobowy. Pracownik ten zgodnie z umową o pracę ma ustalone wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 1800 zł. W związku z przedłożonym zwolnieniem lekarskim, obejmującym okres od 8 do 21 czerwca 2012 r., przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracodawca powinien – uzupełniając wynagrodzenie za wrzesień 2011 r. – przyjąć wynagrodzenie określone w umowie o pracę, tj. 1800 zł.

Podstawa prawna:

 • art. 81 § 1 i § 2 oraz art. 128 § 1 Kodeksu pracy,
 • art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1, art. 37 ust. 2 oraz art. 38 ust. 1–3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?