W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru zasiłku, jeżeli pracownik nie wykonywał pracy z powodu przestoju
REKLAMA
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika powinni Państwo wyliczyć z przeciętnego miesięcznego wynagrodzenie wypłaconego za okres ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W wyliczeniach tych należy uwzględnić wypłatę wynagrodzenia postojowego w faktycznej wysokości, bez jego uzupełniania. Szczegóły w uzasadnieniu.
Możliwość uznania danego okresu za czas przepracowany jest uzależniona od pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy (art. 128 § 1 Kodeksu pracy). Pozostawanie przez pracownika w dyspozycji pracodawcy, tj. w faktycznej gotowości do świadczenia pracy (wykonywania jego poleceń), ma miejsce m.in. wówczas, gdy pracownik nie może świadczyć pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy, np. niedostarczania pracy, lub z powodu przestoju spowodowanego przyczynami leżącymi zarówno po stronie pracodawcy, jak i po stronie pracownika, przy czym w tym drugim przypadku pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat