| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Od kiedy pracownikowi, który uległ wypadkowi, należy wypłacić 100% zasiłek chorobowy

Od kiedy pracownikowi, który uległ wypadkowi, należy wypłacić 100% zasiłek chorobowy

Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. Czy zasiłek chorobowy w wysokości 100% należy wypłacać:od dnia wypadku, nie czekając na uznanie przez zespół powypadkowy zdarzenia za wypadek przy pracy i zatwierdzenie przez pracodawcę protokołu powypadkowego,po zatwierdzeniu przez pracodawcę protokołu powypadkowego, w którym zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy czy może gdyZUS nie odmówi wypłaty świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?

Uznanie przez zespół powypadkowy zdarzenia wypadkowego za wypadek przy pracy i zatwierdzenie przez pracodawcę sporządzonej dokumentacji powypadkowej stanowi podstawę do wypłacenia zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy jego wymiaru.

Zasiłek chorobowy jest świadczeniem pieniężnym przysługującym ubezpieczonemu w czasie niezdolności do pracy w okresie zatrudnienia, jeżeli niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem lekarskim.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego – w wysokości 100% podstawy jego wymiaru – przysługuje ubezpieczonemu, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu dopiero po dokonaniu formalnego uznania zdarzenia wypadkowego za wypadek przy pracy lub zachorowania za chorobę zawodową. Oznacza to, że dopiero uznanie przez zespół powypadkowy zdarzenia wypadkowego za wypadek przy pracy i zatwierdzenie przez pracodawcę sporządzonej dokumentacji powypadkowej stanowi wystarczającą podstawę do wypłacenia zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy jego wymiaru.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń – prenumerata.

Do czasu zakończenia postępowania powypadkowego i zatwierdzenie przez pracodawcę sporządzonej dokumentacji powypadkowej zasiłek wypłaca się według zasad określonych ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy, co oznacza, iż pracodawca zwolniony jest z obowiązku wypłacania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy przewidzianego w art. 92 k.p. W związku z tym, w odniesieniu do poszkodowanych w wypadku przy pracy nie ma tzw. okresu wyczekiwania.

Wypłacenie wynagrodzenia chorobowego zamiast zasiłku

Jeżeli w związku z niezdolnością pracownika do pracy pracodawca wypłacił wynagrodzenie za okres choroby, a w wyniku postępowania wypadkowego zostanie ustalone, że miał miejsce wypadek przy pracy, to za okres niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy na zasadach określonych w ustawie wypadkowej.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »