Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku, gdy premia miesięczna została zamieniona na premię roczną
REKLAMA
Ustalając podstawę wymiaru świadczenia chorobowego dla pracownika, który zachorował w lipcu br., powinni Państwo ustalić przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres od lipca 2011 r. do czerwca br. Ustalając przeciętne miesięczne wynagrodzenie nie powinni Państwo uwzględniać premii miesięcznej wypłaconej za uwzględniane miesiące (tj. za okres od lipca poprzedniego roku do marca br.; za kwiecień, maj i czerwiec premia miesięczna nie została wypłacona). Do tak ustalonego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia należy dodać 1/12 sumy premii miesięcznych wypłaconych za 12 miesięcy ubiegłego roku, tj. od stycznia do grudnia 2011 r. W ten sposób premia miesięczna zostanie zamieniona na składnik roczny. Analogicznie należy postępować, jeżeli któryś z pracowników zachoruje w kolejnych miesiącach br. Natomiast w przypadku pracownika, który stanie się niezdolny do pracy np. w styczniu 2013 r., do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy poprzedzających styczeń 2013 r. trzeba będzie doliczyć 1/12 sumy premii miesięcznych wypłaconych za pierwsze trzy miesiące 2012 r. i premii rocznej wypłaconej za dziewięć miesięcy 2012 r.
Składniki wynagrodzenia przysługujące – w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy – tylko do określonego terminu, powinny być uwzględnione w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego tylko do tego terminu. Zasada ta ma także zastosowanie w razie podjęcia przez pracodawcę decyzji o zaprzestaniu wypłaty składnika wynagrodzenia (art. 41 ust. 2 i 3 ustawy zasiłkowej). Nie dotyczy to przypadków włączenia składnika wynagrodzenia w całości lub w części do innego lub zamiany na inny składnik wynagrodzenia. Taka sytuacja ma miejsce, gdy np. jeden miesięczny składnik wynagrodzenia zostanie zamieniony na inny składnik miesięczny (lub wejdzie do innego miesięcznego składnika) lub np. składnik kwartalny zostanie zamieniony na inny składnik kwartalny.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat