Kategorie

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku, gdy premia miesięczna została zamieniona na premię roczną

Aldona Salamon
Specjalista prawa pracy i zarządzania personelem; doświadczony praktyk z wieloletnim stażem pracy w dziale personalnym, zajmujący się na co dzień zagadnieniami związanymi z prawem pracy, wynagrodzeniami oraz prawem ubezpieczeń społecznych. Trener i wykładowca, m.in. w zakresie szkoleń i kursów z tematyki naliczania wynagrodzeń (od podstaw i dla zaawansowanych) oraz prawa ubezpieczeń społecznych.
Do końca marca 2012 r. wypłacaliśmy pracownikom premie miesięczne pomniejszane za okres absencji chorobowej na podstawie przepisów płacowych (w sposób inny niż proporcjonalny). Premie te były uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku (w kwocie faktycznie wypłaconej). Od kwietnia br. zaprzestaliśmy wypłacania premii miesięcznych (przez zmianę przepisów płacowych). W miejsce zlikwidowanych premii miesięcznych wprowadziliśmy premię roczną (również pomniejszaną za czas absencji chorobowej). Zatem premia miesięczna, której wypłaty zaprzestaliśmy, została zamieniona na inny składnik wynagrodzenia, tj. na premię roczną. Pierwsza premia roczna (za 2012 r.) zostanie wypłacona w styczniu 2013 r. W jaki sposób należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika, który zachorował w lipcu br.? Jak powinniśmy ustalać podstawę wymiaru zasiłku dla pracowników, którzy staną się niezdolni do pracy w kolejnych miesiącach br., a jak dla pracownika, który zachoruje np. w styczniu 2013 r.?
Reklama

Ustalając podstawę wymiaru świadczenia chorobowego dla pracownika, który zachorował w lipcu br., powinni Państwo ustalić przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres od lipca 2011 r. do czerwca br. Ustalając przeciętne miesięczne wynagrodzenie nie powinni Państwo uwzględniać premii miesięcznej wypłaconej za uwzględniane miesiące (tj. za okres od lipca poprzedniego roku do marca br.; za kwiecień, maj i czerwiec premia miesięczna nie została wypłacona). Do tak ustalonego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia należy dodać 1/12 sumy premii miesięcznych wypłaconych za 12 miesięcy ubiegłego roku, tj. od stycznia do grudnia 2011 r. W ten sposób premia miesięczna zostanie zamieniona na składnik roczny. Analogicznie należy postępować, jeżeli któryś z pracowników zachoruje w kolejnych miesiącach br. Natomiast w przypadku pracownika, który stanie się niezdolny do pracy np. w styczniu 2013 r., do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy poprzedzających styczeń 2013 r. trzeba będzie doliczyć 1/12 sumy premii miesięcznych wypłaconych za pierwsze trzy miesiące 2012 r. i premii rocznej wypłaconej za dziewięć miesięcy 2012 r.

Składniki wynagrodzenia przysługujące – w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy – tylko do określonego terminu, powinny być uwzględnione w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego tylko do tego terminu. Zasada ta ma także zastosowanie w razie podjęcia przez pracodawcę decyzji o zaprzestaniu wypłaty składnika wynagrodzenia (art. 41 ust. 2 i 3 ustawy zasiłkowej). Nie dotyczy to przypadków włączenia składnika wynagrodzenia w całości lub w części do innego lub zamiany na inny składnik wynagrodzenia. Taka sytuacja ma miejsce, gdy np. jeden miesięczny składnik wynagrodzenia zostanie zamieniony na inny składnik miesięczny (lub wejdzie do innego miesięcznego składnika) lub np. składnik kwartalny zostanie zamieniony na inny składnik kwartalny.

Reklama

W Państwa sytuacji nastąpiła zmiana zasad wynagradzania polegająca na zamianie od 1 kwietnia 2012 r. premii miesięcznej na premię roczną. W przypadku takiej zmiany zasad wynagradzania pracowników, zasady określone w art. 41 ust. 2 i ust. 3 ustawy zasiłkowej nie mają wprost zastosowania, tj. zasady, według których składników wynagrodzenia przysługującego tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres po tym terminie oraz składników wynagrodzenia, których wypłaty zaprzestano na podstawie układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu. W takiej sytuacji przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku składnik miesięczny przysługujący za okres do 31 marca 2012 r. należy zmienić na składnik roczny.

Składnik roczny należy natomiast obliczyć jako sumę składników miesięcznych wypłaconych za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Tak ustalony składnik roczny należy wliczyć do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w wysokości 1/12 tego składnika. W efekcie, jeżeli niezdolność do pracy powstanie w okresie od lipca do grudnia 2012 r. (także jeżeli niezdolność do pracy powstałaby w kwietniu, w maju czy w czerwcu 2012 r.), w podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględnić 1/12 sumy kwot premii miesięcznych wypłaconych pracownikowi za 2011 r. W ten sposób premie miesięczne wypłacone za 2011 r. zostaną zamienione na składnik roczny.

W przypadku powstania niezdolności do pracy w 2013 r. w podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględnić 1/12 sumy kwot premii miesięcznych wypłaconych pracownikowi za styczeń, luty i marzec 2012 r. oraz premii rocznej wypłaconej za okres od kwietnia do grudnia 2012 r. Analogiczne zasady należy stosować w przypadku innych zamian składników wynagrodzenia.


WAŻNE!

Jeżeli nastąpiła zmiana zasad wynagradzania polegająca na zamianie miesięcznych składników wynagrodzenia na składniki roczne, do podstawy wymiaru zasiłku należy wliczyć 1/12 składnika rocznego, który jest sumą składników miesięcznych przysługujących za poprzedni rok.

PRZYKŁAD

Zakład pracy wypłacał pracownikom premię roczną pomniejszaną za okresy absencji chorobowej. Na podstawie zmiany przepisów płacowych zaprzestał wypłaty premii rocznej, wprowadzając w zamian premię miesięczną (również pomniejszaną za okres absencji chorobowej). Ostatnia premia roczna została wypłacona za 2011 r. w styczniu br. Pierwsza premia miesięczna została wypłacona za styczeń br. Pracownik zachorował w czerwcu br., nabywając prawo do wynagrodzenia chorobowego. Za okres od czerwca 2011 r. do maja 2012 r. pracownik otrzymał:

 • wynagrodzenie zasadnicze: 3200 zł brutto (po pomniejszeniu o składki ZUS: 2761,28 zł) za wszystkie miesiące od czerwca 2011 r. do maja br.,
 • premie miesięczne za poszczególne miesiące od stycznia do maja br.: za styczeń 362,42 zł, za luty 420,56 zł, za marzec 620,12 zł, za kwiecień 510,12 zł i za maj 289,42 zł (kwoty pomniejszone o składki ZUS).

Ponadto pracownik otrzymał premię roczną za 2011 r. (za pełny rok kalendarzowy): 6800 zł brutto (po pomniejszeniu o składki ZUS 5867,72 zł).

Aby ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, do wynagrodzenia wypłaconego za poszczególne miesiące poprzedniego roku (za okres od czerwca do grudnia) należy dodać 1/12 premii rocznej wypłaconej za 2011 r., w wysokości 488,98 zł (5867,72 zł : 12 miesięcy = 488,98 zł). Wynagrodzenie za poszczególne miesiące od czerwca do grudnia uwzględniane w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego wyniesie zatem 3250,26 zł, co wynika z wyliczenia 2761,28 zł + 488,98 zł. Natomiast wynagrodzenie za miesiące od stycznia br. powinno zostać uwzględnione wraz z premią miesięczną za poszczególne miesiące. W efekcie podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego należnego pracownikowi w czerwcu wyniesie 3230,07 zł, co wynika z wyliczenia:

 • (3250,26 zł x 7 m-cy) + (2761,28 zł + 362,42 zł) + (2761,28 zł + 420,56 zł) + (2761,28 zł + 620,12 zł) + (2761,28 zł + 510,12 zł) + (2761,28 zł + 289,42 zł) = 38 760,86 zł,
 • 38 760,86 zł : 12 miesięcy = 3230,07 zł – podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego.

Podstawa prawna:

 • art. 41 ust 2 i ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?