Kategorie

Czy można ograniczyć pracownikowi wyjścia z pracy związane ze sprawowaniem funkcji radnego

Jadwiga Krukowska
Nasza główna księgowa jest gminną radną. Kilka razy w miesiącu zwalnia się z części dnia pracy, aby wziąć udział w posiedzeniach komisji samorządowych, do których należy. Z tego powodu często nie ma jej w pracy, kiedy jest potrzebna. Czy możemy ograniczyć jej wyjścia związane z pracą radnej?

Nie mają Państwo prawnych możliwości ograniczenia wyjść głównej księgowej na posiedzenia komisji samorządowych. Radny ma prawo do zwolnienia od pracy zawodowej, aby wziąć udział w pracach organów danej jednostki samorządu terytorialnego.

Reklama

Nie mogą Państwo zakazać pracownicy uczestniczenia w pracach organów samorządowych w ramach sprawowania mandatu radnej. Radny jest zobowiązany brać czynny udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany (art. 24 ustawy o samorządzie gminnym).

Pracodawca powinien zwolnić pracownika od pracy, jeżeli taki obowiązek wynika z Kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do Kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa (§ 4 rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy). Mają więc Państwo obowiązek każdorazowego zwalniania ze świadczenia pracy głównej księgowej wykonującej mandat radnej, aby umożliwić jej branie udziału w pracach rady gminy i jej komisjach (art. 25 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym).

Zagrożenia (–)

Pracodawca nie może odmówić udzielenia zwolnienia od pracy pracownikowi będącemu radnym na czas udziału w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych.

Zwolnienie to ma charakter obligatoryjny i nie mogą Państwo odmówić pracownicy takiego zwolnienia.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik pełniący funkcję radnego wystąpił z pismem do prezesa swojego zakładu o płatne zwolnienie z pracy na cały dzień w związku z otrzymanym zaproszeniem od burmistrza na spotkanie z mieszkańcami gminy z okazji majowego festynu. Pracodawca odmówił pracownikowi-radnemu oraz poinformował go zgodnie z prawem, że nie ma takiego obowiązku i na tę okoliczność może mu udzielić jednego dnia urlopu. Postępowanie pracodawcy było prawidłowe, ponieważ radnemu nie przysługuje zwolnienie od pracy na wskazany przez niego cel.

Mogą jednak Państwo określić sposób dokumentowania czasu pracy pracownicy jako radnej i jej zwolnień na czas pracy w komisjach. Wniosek o zwolnienie z pracy główna księgowa powinna bowiem udokumentować. Państwa decyzja o zwolnieniu od pracy nie musi być uzależniona tylko od ustnej informacji pracownicy o posiedzeniach komisji. Aby pracownica została zwolniona od pracy, powinna przedstawić Państwu odpowiednie zaświadczenie o uczestnictwie w pracach komisji.

Pracownica nie może bez Państwa wiedzy opuszczać miejsca pracy, aby wziąć udział w pracy jako radna. W przypadku zaniedbywania przez pracownicę obowiązków pracowniczych w zakresie nieprzestrzegania ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy mogą Państwo ukarać ją karą porządkową.

Należy przypomnieć, że pracownikowi wykonującemu mandat radnego przysługuje ochrona przed rozwiązaniem stosunku pracy (art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym). Polega ona na tym, że rozwiązanie stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy. Organ ten odmawia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą do rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu. Szczególna ochrona pracowników będących radnymi obejmuje także ochronę przed wypowiedzeniem warunków pracy i płacy (tzw. zmieniającym). Z art. 42 § 1 Kodeksu pracy wynika bowiem, że przepisy o wypowiadaniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia warunków pracy lub płacy. Ponadto, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 17 września 2007 r. (III PK 36/07), szczególna ochrona trwałości stosunku pracy radnego obejmuje także tych radnych, którym pracodawca zamierza wypowiedzieć warunki pracy i płacy.

Pracodawca nie musi udzielać pracownikowi całego dnia wolnego w związku z sesją rady czy obradami komisji, lecz tylko zwolnić radnego na czas trwania jego pracy w konkretnym organie samorządowym wraz z czasem potrzebnym na dojazd i powrót. Czas takiego zwolnienia od pracy powinien być uwidoczniony w ewidencji czasu pracy jako usprawiedliwiona i niepłatna nieobecność w pracy. Za czas nieobecności radnego w zakładzie pracy wynagrodzenie od zakładu pracy nie przysługuje. Jego rekompensatę stanowi dieta, przyznawana na zasadach ustalonych przez radę gminy, oraz zwrot kosztów podróży służbowych (art. 25 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym). W tej sprawie wypowiedział się Sąd Najwyższy, który stwierdził, że radny rady gminy nie zachowuje prawa do wynagrodzenia od macierzystego zakładu pracy za czas nieobecności w pracy z powodu udziału w posiedzeniach tej rady (uchwała SN z 10 maja 1994 r., I PZP 22/94, OSNP 1994/4/60).

Podstawa prawna:

 • art. 42 § 1, art. 108 Kodeksu pracy,
 • art. 24, art. 25 ust. 2–4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.),
 • § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?