Kategorie

Jak odbiór nadgodzin wpływa na wysokość wynagrodzenia za pracę

Mariusz Pigulski
W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który pokrywa się z kwartałami kalendarzowymi. W maju br. jeden z pracowników wynagradzany stawką miesięczną wypracował 16 godzin nadliczbowych dobowych. W czerwcu udzieliliśmy mu czasu wolnego w wymiarze 24 godzin (odbiór czasu wolnego nastąpił na wniosek pracodawcy). Jak odbiór czasu wolnego wpłynie na wynagrodzenie pracownika za maj i czerwiec?

Za maj Państwa pracownik powinien otrzymać normalne wynagrodzenie (w tym za 16 godzin ponadwymiarowych). Wynagrodzenie za czerwiec również należy wypłacić pracownikowi w pełnej wysokości pod warunkiem, że nie wystąpiły nieobecności powodujące konieczność obniżenia wynagrodzenia. Szczegóły w uzasadnieniu.

Reklama

W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. Jeżeli został on udzielony z inicjatywy pracodawcy, pracownikowi przysługuje czas wolny w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Odbiór czasu wolnego za godziny nadliczbowe powoduje, że pracownik nie ma prawa do dodatków za nadgodziny (art. 1512 § 3 Kodeksu pracy).

Państwowa Inspekcja Pracy stoi na stanowisku, że wniosek o udzielenie czasu wolnego w zamian za dobowe godziny nadliczbowe powinien zostać złożony przed terminem płatności wynagrodzenia za pracę przypadającym bezpośrednio po wystąpieniu pracy ponadnormatywnej. W przeciwnym razie pracodawca jest zobligowany do wypłacenia odpowiedniego dodatku, nawet jeżeli okres rozliczeniowy nie uległ jeszcze zakończeniu (stanowisko z 21 kwietnia 2009 r., nr GPP-306–4560–32/09/PE/RP).

Reklama

Za każdą dodatkowo przepracowaną godzinę pracownik powinien otrzymać normalne wynagrodzenie. Przez pojęcie „normalne wynagrodzenie” należy rozumieć taką płacę, która jest wypłacana stale i systematycznie, a więc obejmuje zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, jeżeli na podstawie obowiązujących w zakładzie pracy przepisów płacowych pracownik ma do nich prawo (wyrok Sądu Najwyższego z 3 czerwca 1986 r., I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140).

To, w jaki sposób na pensję pracownika wpłynie udzielenie mu czasu wolnego w zamian za pracę ponadnormatywną, zależy od tego, kto wnioskował o czas wolny i w jakim miesiącu pracownik go wykorzystał. Należy bowiem pamiętać o zasadzie, w myśl której czas wolny udzielony pracownikowi bez jego wniosku nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia, jakie jest należne za przepracowanie w danym miesiącu pełnego wymiaru czasu pracy (art. 1512 § 2 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Odbiór nadgodzin z inicjatywy pracodawcy nie może obniżyć wynagrodzenia przysługującego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

Powyższa zasada jest szczególnie korzystna dla pracowników, którzy z inicjatywy pracodawcy korzystają z czasu wolnego w innym miesiącu niż miesiąc, w którym wystąpiły nadgodziny. Powoduje to bowiem, że w miesiącu wypracowania godzin nadliczbowych pracownik otrzyma za każdą taką godzinę normalne wynagrodzenie, a dodatkowo w miesiącu odbierania nadgodzin, mimo nieprzepracowania tego miesiąca, otrzyma pensję w pełnej wysokości. Natomiast odbiór nadgodzin w miesiącu ich wystąpienia nie ma wpływu na wysokość pensji.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w systemie podstawowym otrzymuje co miesiąc stałe wynagrodzenie 5000 zł. W firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który przypada na kwartały kalendarzowe. W maju br. pracownik przepracował wszystkie dni robocze, w tym 16 nadgodzin stanowiących przekroczenia dobowe. W czerwcu br. pracodawca z własnej inicjatywy udzielił pracownikowi czasu wolnego w wymiarze 24 godzin.


Za maj pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 5476,16 zł, tj.:

 • wynagrodzenie wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania: 5000 zł oraz
 • normalne wynagrodzenie za 16 nadgodzin:

5000 zł : 168 godz. (nominalny czas pracy w maju) = 29,76 zł,

29,76 zł x 16 godz. = 476,16 zł.

Mimo odbioru godzin w czerwcu pracownik powinien otrzymać pełne wynagrodzenie za ten miesiąc, czyli 5000 zł.

Z inną sytuacją mamy do czynienia, jeżeli pracownik na swój wniosek korzysta z czasu wolnego w innym miesiącu niż miesiąc wystąpienia nadgodzin. Wówczas powoduje to konieczność:

 • wypłaty odpowiednio wyższego wynagrodzenia za miesiąc, w którym przekroczono normy czasu pracy oraz
 • pomniejszenia wynagrodzenia za miesiąc, w którym odebrano nadgodziny (żaden przepis nie przewiduje bowiem uprawnienia pracownika do wynagrodzenia za czas wolny udzielony w zamian za pracę ponadnormatywną z inicjatywny podwładnego – stanowisko GIP z 2005 r., nr GNP-367–4560/05/PE).

PRZYKŁAD

Pracownik, o którym mowa w poprzednim przykładzie, w czerwcu, na swój wniosek odebrał czas wolny w wymiarze 16 godzin (nadgodziny wypracowane w maju br.). Wynagrodzenie za czerwiec powinno wynieść 4500 zł, co wynika z wyliczenia:

 • 5000 zł : 160 godz. (nominalny czas pracy w czerwcu) = 31,25 zł,
 • 31,25 zł x 16 godz. = 500 zł,
 • 5000 zł – 500 zł = 4500 zł.

Podstawa prawna:

 • art. 80, art. 1511, art. 1512 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?