reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak odbiór nadgodzin wpływa na wysokość wynagrodzenia za pracę

Jak odbiór nadgodzin wpływa na wysokość wynagrodzenia za pracę

W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który pokrywa się z kwartałami kalendarzowymi. W maju br. jeden z pracowników wynagradzany stawką miesięczną wypracował 16 godzin nadliczbowych dobowych. W czerwcu udzieliliśmy mu czasu wolnego w wymiarze 24 godzin (odbiór czasu wolnego nastąpił na wniosek pracodawcy). Jak odbiór czasu wolnego wpłynie na wynagrodzenie pracownika za maj i czerwiec?

Za maj Państwa pracownik powinien otrzymać normalne wynagrodzenie (w tym za 16 godzin ponadwymiarowych). Wynagrodzenie za czerwiec również należy wypłacić pracownikowi w pełnej wysokości pod warunkiem, że nie wystąpiły nieobecności powodujące konieczność obniżenia wynagrodzenia. Szczegóły w uzasadnieniu.

W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. Jeżeli został on udzielony z inicjatywy pracodawcy, pracownikowi przysługuje czas wolny w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Odbiór czasu wolnego za godziny nadliczbowe powoduje, że pracownik nie ma prawa do dodatków za nadgodziny (art. 1512 § 3 Kodeksu pracy).

Państwowa Inspekcja Pracy stoi na stanowisku, że wniosek o udzielenie czasu wolnego w zamian za dobowe godziny nadliczbowe powinien zostać złożony przed terminem płatności wynagrodzenia za pracę przypadającym bezpośrednio po wystąpieniu pracy ponadnormatywnej. W przeciwnym razie pracodawca jest zobligowany do wypłacenia odpowiedniego dodatku, nawet jeżeli okres rozliczeniowy nie uległ jeszcze zakończeniu (stanowisko z 21 kwietnia 2009 r., nr GPP-306–4560–32/09/PE/RP).

Za każdą dodatkowo przepracowaną godzinę pracownik powinien otrzymać normalne wynagrodzenie. Przez pojęcie „normalne wynagrodzenie” należy rozumieć taką płacę, która jest wypłacana stale i systematycznie, a więc obejmuje zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, jeżeli na podstawie obowiązujących w zakładzie pracy przepisów płacowych pracownik ma do nich prawo (wyrok Sądu Najwyższego z 3 czerwca 1986 r., I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140).

To, w jaki sposób na pensję pracownika wpłynie udzielenie mu czasu wolnego w zamian za pracę ponadnormatywną, zależy od tego, kto wnioskował o czas wolny i w jakim miesiącu pracownik go wykorzystał. Należy bowiem pamiętać o zasadzie, w myśl której czas wolny udzielony pracownikowi bez jego wniosku nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia, jakie jest należne za przepracowanie w danym miesiącu pełnego wymiaru czasu pracy (art. 1512 § 2 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Odbiór nadgodzin z inicjatywy pracodawcy nie może obniżyć wynagrodzenia przysługującego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

Powyższa zasada jest szczególnie korzystna dla pracowników, którzy z inicjatywy pracodawcy korzystają z czasu wolnego w innym miesiącu niż miesiąc, w którym wystąpiły nadgodziny. Powoduje to bowiem, że w miesiącu wypracowania godzin nadliczbowych pracownik otrzyma za każdą taką godzinę normalne wynagrodzenie, a dodatkowo w miesiącu odbierania nadgodzin, mimo nieprzepracowania tego miesiąca, otrzyma pensję w pełnej wysokości. Natomiast odbiór nadgodzin w miesiącu ich wystąpienia nie ma wpływu na wysokość pensji.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w systemie podstawowym otrzymuje co miesiąc stałe wynagrodzenie 5000 zł. W firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który przypada na kwartały kalendarzowe. W maju br. pracownik przepracował wszystkie dni robocze, w tym 16 nadgodzin stanowiących przekroczenia dobowe. W czerwcu br. pracodawca z własnej inicjatywy udzielił pracownikowi czasu wolnego w wymiarze 24 godzin.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Lege Artis

Ekspert wieszjak.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama