| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek chorobowy dla nowego pracownika

Zasiłek chorobowy dla nowego pracownika

Prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego ma m.in. chory pracownik, który udokumentuje wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

Nie każdy pracownik, który po podjęciu nowej pracy stanie się niezdolny do tej pracy z powodu choroby, może uzyskać prawo do świadczenia od pierwszego dnia choroby. Aby uzyskać wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy lub zasiłek chorobowy, pracownik powinien posiadać 30-dniowy okres nieprzerwanego podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Prawo do świadczenia chorobowego może też on nabyć bez okresu wyczekiwania, tj. od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, jeżeli jest jedną z osób, którym ustawodawca przyznał bezwarunkowe prawo do tego świadczenia. Jeżeli pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku od pierwszego dnia choroby, wówczas prawo do świadczenia uzyskuje od 31. dnia nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Zasiłek po wynagrodzeniu

Pracownicy mają prawo do zasiłku chorobowego finansowanego ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w danym roku kalendarzowym dopiero po wyczerpaniu limitu wynagrodzenia za czas choroby w danym roku kalendarzowym. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego (art. 92 § 1 k.p.). Pracownikowi, który ukończył 50. rok życia, prawo do 14-dniowego okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego przysługuje, począwszy od następnego roku kalendarzowego, po roku, w którym ukończył on 50. rok życia. Za czas niezdolności do pracy, trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy (art. 92 § 4 k.p.). A zatem zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi dopiero, począwszy od 34. dnia lub odpowiednio od 15. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym.

Należy też pamiętać o tym, że jeżeli nieprzerwana niezdolność do pracy z powodu choroby przypada na przełomie roku kalendarzowego, a w dniu 31 grudnia pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, to od 1 stycznia pracownikowi temu nadal przysługuje to wynagrodzenie. Okres 33 dni lub odpowiednio 14 dni, za który w nowym roku kalendarzowym przysługuje wynagrodzenie, powinien być liczony na nowo od 1 stycznia. Z kolei, jeżeli nieprzerwana niezdolność do pracy przypada na przełomie roku kalendarzowego, a 31 grudnia pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego, to od 1 stycznia pracownikowi przysługuje nadal zasiłek chorobowy za cały okres tej nieprzerwanej niezdolności do pracy.

Okres niezdolności do pracy z powodu choroby, za który ubezpieczony nie ma prawa do zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia określonego w art. 92 k.p. z powodu nieprzepracowania okresu wyczekiwania, przy ustalaniu okresu wyczekiwania traktuje się na równi z okresem ubezpieczenia chorobowego.

Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby ustawa zasiłkowa traktuje niemożność wykonywania pracy:

  • w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi,
  • z powodu przebywania w:

– stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego,

– stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych,

  • wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Luiza Szmyt

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »