| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > W jakiej wysokości przysługuje świadczenie chorobowe za pobyt w hospicjum

W jakiej wysokości przysługuje świadczenie chorobowe za pobyt w hospicjum

Nasz 59-letni pracownik 3 miesiące temu poważnie zachorował. Dowiedzieliśmy się, że jego stan zdrowia ulega znacznemu pogorszeniu. Jest to osoba samotna, w związku z czym od tygodnia przebywa w hospicjum. Jesteśmy płatnikiem zasiłku, dlatego spodziewamy się w niedługim czasie wpływu zwolnienia lekarskiego wystawionego przez ten ośrodek. W jakiej wysokości należy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy?

Pobyt pracownika w hospicjum zobowiązuje Państwa do wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru. Tylko pobyt w szpitalu powoduje obniżenie wysokości zasiłku chorobowego do 70% podstawy wymiaru.

Zasiłek chorobowy z ogólnego stanu zdrowia przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru (art. 11 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Jeśli w okresie choroby pracownik przebywa w szpitalu, zasiłek chorobowy za dni pobytu w szpitalu ulega obniżeniu do wysokości 70% podstawy wymiaru (art. 11 ust. 1a ustawy zasiłkowej).

Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA stwierdzające pobyt ubezpieczonego w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej wystawia się najpóźniej w dniu wypisania ubezpieczonego z tego zakładu. W zaświadczeniu w polu numer 15 należy podać liczbę dni pobytu w szpitalu. Jednak pola tego nie należy wypełniać w przypadku pobytu ubezpieczonego w innym niż szpital stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej. Oznacza to, że w zaświadczeniu lekarskim wystawionym przez hospicjum nie powinno być wypełniane pole nr 15 ZUS ZLA.

WAŻNE!

W ZUS ZLA wystawianym przez hospicjum w polu numer 15 nie będzie podana liczba dni pobytu w tej placówce.

Hospicja stacjonarne i domowe zapewniają całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską dla nieuleczalnie chorych. Nie są one szpitalem, choć zapewniają opiekę medyczną. Umieszcza się tam chorego tylko w sytuacji, gdy opieka w ramach domowego hospicjum jest z jakichś powodów niemożliwa, np. jeśli chory potrzebuje całodobowej opieki medycznej, nie ma bliskiej osoby lub rodzina jest za daleko, by mogła się nim opiekować. Opieka hospicyjna jest bezpłatna i są nią obejmowani wszyscy, którzy wymagają tej opieki, a więc osoby, które mają ubezpieczenie zdrowotne oraz bez tego ubezpieczenia, np. bezdomni.

Jeśli zatem w okresie swojej choroby pracownik przebywa w innym miejscu niż szpital, które świadczy opiekę medyczną, to zasiłek chorobowy, z ogólnego stanu zdrowia, przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru. Gdy w okresie choroby pracownik jest w hospicjum czy w domu opieki społecznej, gdzie również ma zapewnioną całodobową opiekę, zasiłek chorobowy za okres jego pobytu w tych ośrodkach przysługuje w wysokości 80%.

Należy przypomnieć, że zasiłek chorobowy przysługuje nie tylko osobie ubezpieczonej w okresie niezdolności do pracy. Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje również w razie:

  • odosobnienia w związku z decyzją wydaną na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach,
  • przebywania w:
  • stacjonarnym zakładzie leczenia odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego,
  • stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych,
  • poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów (art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Podstawa prawna:

  • art. 6, art. 11, art. 53, art. 55 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 3 i § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (Dz.U. Nr 139, poz. 1138 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »