Kategorie

Czy pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy po przerwaniu urlopu macierzyńskiego z powodu pobytu w szpitalu

Anna Szocińska
Pracownica przebywa od 3 miesięcy na urlopie macierzyńskim. Z powodu pobytu w szpitalu przerwała pobieranie zasiłku macierzyńskiego na rzecz swojego męża. W szpitalu przebywała przez 2 tygodnie. Czy za ten okres pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy?
Reklama

Za okres choroby, z powodu której pracownica przerwała urlop macierzyński, przysługuje jej zasiłek chorobowy (jeżeli wykorzystała już limit 33 dni wynagrodzenia chorobowego). Ubezpieczona, po wykorzystaniu 8 tygodni zasiłku macierzyńskiego, może przerwać urlop macierzyński w związku z pobytem w szpitalu z powodu własnej choroby.

Jeżeli pracownica po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, może przerwać urlop macierzyński (oraz pobieranie zasiłku macierzyńskiego) na rzecz pracownika ojca wychowującego dziecko (art. 180 § 6 Kodeksu pracy). Wówczas pracownikowi ojcu przysługuje prawo do części urlopu macierzyńskiego za okres, kiedy pracownica przebywa w szpitalu (art. 180 § 6 Kodeksu pracy). Minimalny okres 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie ma na celu stworzenie kobiecie, która urodziła dziecko, możliwości powrotu do pełnej sprawności oraz zregenerowanie sił po porodzie. Z tych względów kobieta nie może przerwać urlopu macierzyńskiego przed upływem tych 8 tygodni.

Łączny wymiar zasiłku macierzyńskiego wykorzystanego przez matkę i ojca dziecka nie może przekraczać wymiaru urlopu macierzyńskiego ustalonego przepisami Kodeksu pracy (art. 180 § 6 Kodeksu pracy). Okres przysługiwania urlopu macierzyńskiego jest uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi:

Liczba dzieci urodzonych przy jednym porodzie

Wymiar urlopu macierzyńskiego

1

20 tygodni

2

31 tygodni

3

33 tygodnie

4

35 tygodni

5 i więcej

37 tygodni

Ponadto pracownica może co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego wykorzystać przed przewidywaną data porodu (art. 180 § 3 Kodeksu pracy). W takiej sytuacji upływ 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, po których pracownica może przerwać pobieranie zasiłku macierzyńskiego, należy liczyć od dnia porodu, a nie od dnia, od którego przebywa na urlopie macierzyńskim.

WAŻNE!

Jeżeli pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego przed porodem, upływ 8 tygodni, po których może przerwać ten urlop, należy liczyć od dnia porodu.


Reklama

Mimo że za pracownicę przebywającą na urlopie macierzyńskim nie są odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe, to, jeśli wymaga opieki szpitalnej, ma ona prawo do zasiłku chorobowego w tym okresie. Państwa pracownicy nie będzie jednak przysługiwał zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru. Zasiłek będzie jej przysługiwał w wysokości 70% podstawy wymiaru, ponieważ w takiej wysokości przysługuje on za okres pobytu w szpitalu.

Podstawą przerwania wypłaty zasiłku macierzyńskiego przysługującego matce dziecka za okres pobytu w szpitalu jest zaświadczenie o dacie przyjęcia jej do szpitala (§ 17 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia MPiPS w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Na wniosek pracownicy, oryginał tego zaświadczenia należy zwrócić w celu przedłożenia go pracodawcy ojca dziecka, gdyż jest on niezbędny do wypłaty zasiłku macierzyńskiego ojcu dziecka. W dokumentacji pracownicy powinni Państwo pozostawić kserokopię zaświadczenia poświadczoną przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem. Datę wypisania matki dziecka ze szpitala należy także udokumentować zaświadczeniem wystawionym przez szpital. Pracownica powinna złożyć u Państwa oświadczenie, od kiedy ojciec dziecka będzie korzystał z zasiłku macierzyńskiego.

W celu uzyskania zasiłku macierzyńskiego za okres po przerwie w jego pobieraniu spowodowanej pobytem w szpitalu, pracownica powinna przedłożyć Państwu zaświadczenie o okresie, za który zasiłek macierzyński został wypłacony ojcu dziecka.

PRZYKŁAD

Pracownica urodziła dziecko 22 maja i od tego dnia przebywa na urlopie macierzyńskim oraz pobiera zasiłek macierzyński. Od 10 lipca przebywała w szpitalu. Po wykorzystaniu 56 dni (8 tygodni) urlopu macierzyńskiego po porodzie, wystąpiła do pracodawcy o jego przerwanie od 17 lipca br. Matka dziecka przebywała w szpitalu do 31 lipca br. O wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres od 17 do 31 lipca wystąpił ubezpieczony ojciec dziecka i otrzymał ten zasiłek. Od 1 sierpnia z urlopu macierzyńskiego ponownie korzysta matka dziecka. Zasiłek macierzyński przysługuje jej za okres od 1 sierpnia do 8 października, tj. ma ona do wykorzystania łącznie 140 dni (56 dni + 15 dni + 69 dni).

Pracownica, która przerwała pobieranie zasiłku macierzyńskiego po przedłożeniu w zakładzie pracy zaświadczenia lekarskiego na druku ZUS ZLA, ma za okres pobytu w szpitalu również prawo do wynagrodzenia za czas choroby w wysokości 80% podstawy wymiaru, jeżeli płatnik składek nie wypłacił jej w danym roku kalendarzowym tego wynagrodzenia za okres 33 dni (art. 92 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna:

 • art. 92, art. 180 § 61–64 Kodeksu pracy,
 • art. 11 i art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
 • § 17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 78, poz. 444).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?