Kategorie

Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego przy pracy na część etatu i przy obniżonej normie czasu pracy

Bożena Lenart
Zatrudniamy pielęgniarkę na umowę o pracę w wymiarze 0,3 etatu. Jej dobowa norma czasu pracy wynosi 7 godz. i 35 min. Ile urlopu wypoczynkowego w dniach/godzinach przysługuje tej pracownicy?
Reklama

Państwa pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 6 albo 8 dni (zależnie od stażu pracy) na cały rok kalendarzowy. W przeliczeniu na godziny jest to 45 godzin i 30 minut (przy 6 dniach urlopu) albo 60 godzin i 40 minut (przy 8 dniach urlopu).

Wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, z uwzględnieniem wymiaru urlopu obowiązującego tego pracownika przy zatrudnieniu na pełny etat. Wymiar urlopu przysługującego pracownikowi zatrudnionemu na pełny etat – 20 albo 26 dni – uzależniony jest tylko od stażu pracy. Jeżeli pracownik ma staż urlopowy krótszy niż 10 lat, przysługuje mu 20 dni urlopu. W przypadku gdy pracownik ma staż urlopowy wynoszący co najmniej 10 lat, ma prawo do 26 dni urlopu. Przy obliczaniu wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy należy pamiętać, że niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia (art. 154 § 2 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Przy obliczaniu urlopu wypoczynkowego niepełnoetatowca wymiar urlopu wypoczynkowego zaokrąglamy w górę do pełnych dni.

Jeżeli Państwa pracownica jest zatrudniona w wymiarze 0,3 etatu, to wymiar urlopu wypoczynkowego, przysługującego jej na cały rok kalendarzowy, wynosi 6 albo 8 dni, zależnie od jej stażu pracy. Wynika to z następujących obliczeń:

 • 0,3 x 20 dni = 6 dni urlopu (jeżeli pracownica jest zatrudniona krócej niż 10 lat),
 • 0,3 x 26 dni = 7,8 dnia, co należy zaokrąglić w górę do 8 dni urlopu (jeżeli pracownica jest zatrudniona co najmniej 10 lat).

Taki sposób ustalania wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy dotyczy zarówno pracownika, który podjął pierwszą w swoim życiu pracę w ramach stosunku pracy, jak i pracownika, dla którego jest to urlop wypoczynkowy w kolejnym roku pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik podjął po raz pierwszy pracę w ramach stosunku pracy – na 0,3 etatu. Jego norma czasu pracy wynosi 8 godzin. Wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego – na cały rok kalendarzowy – wynosi 6 dni. Taki pracownik nabywa – w pierwszym kalendarzowym roku pracy – prawo do urlopu w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Zatem z upływem każdego miesiąca pracy nabywa on prawo do 1/12 x 6 dni urlopu, co daje 1/2 dnia urlopu, tj. 4 godziny.

Nie ma przy tym podstaw prawnych, aby zaokrąglać wymiar tego urlopu w górę do pełnych dni kalendarzowych.

Natomiast, jeżeli byłby to dla pracownika kolejny kalendarzowy rok pracy, to miałby on prawo do urlopu w wymiarze:

 • całych 6 dni – gdyby pozostawał w zatrudnieniu przez cały rok kalendarzowy albo
 • części z tych 6 dni – gdyby pozostawał w zatrudnieniu tylko przez część roku. Wówczas wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego byłby ustalany proporcjonalnie do okresu pozostawania w zatrudnieniu w danym roku (1/12 za każdy miesiąc), przy czym tu także niepełny dzień urlopu należy zaokrąglić w górę do pełnego dnia.

Przy udzielaniu pracownikowi tak ustalonego urlopu wypoczynkowego znaczenie ma obowiązująca go norma czasu pracy. W przypadku udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego pracodawca powinien go przeliczyć na godziny (art. 1542 § 1 Kodeksu pracy) zgodnie z zasadą, że przy udzielaniu urlopu 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Dotyczy to tych pracowników, których obowiązuje 8-godzinna dobowa norma czasu pracy. Natomiast, jeżeli dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa, to wówczas 1 dzień urlopu odpowiada tej niższej normie, np. 7 godzinom i 35 minutom, tak jak w przypadku Państwa pracownicy.


PRZYKŁAD

Dwie pielęgniarki, zatrudnione w wymiarze 0,3 etatu, obowiązuje dobowa norma czasu pracy wynosząca 7 godzin i 35 minut. Wymiar urlopu wypoczynkowego jednej pielęgniarki wynosi 6 dni (ma ona prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego), a drugiej pielęgniarki 8 dni (ma ona prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego).

Te 6 albo 8 dni urlopu w przeliczeniu na godziny, to odpowiednio – 45 godzin i 30 minut albo 60 godzin i 40 minut. Wynika to z następujących obliczeń:

 • 6 dni urlopu x 7 godzin i 35 minut = 42 godziny (6 dni x 7 godzin) i 210 minut (6 dni x 35 minut); 210 minut to 3 godziny i 30 minut, czyli w sumie pracownica ma prawo do 45 godzin i 30 minut urlopu wypoczynkowego;
 • 8 dni urlopu x 7 godzin i 35 minut = 56 godzin (8 dni x 7 godzin) i 280 minut (8 dni x 35 minut); 280 minut to 4 godziny i 40 minut, czyli w sumie pracownica ma prawo do 60 godzin i 40 minut urlopu wypoczynkowego.

Przysługujący Państwa pracownicy urlop w wymiarze 45 godzin i 30 minut albo 60 godzin i 40 minut to pula godzin urlopu wypoczynkowego do wykorzystania na cały rok kalendarzowy.

Reklama

Gdy pracownik korzysta z urlopu w danym dniu, to pracodawca powinien pomniejszyć tę pulę o taką liczbę godzin, jaką pracownik ma do przepracowania w tym dniu, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy – i tak aż do wyczerpania przysługującego pracownikowi wymiaru urlopu.

W przypadku pracowników zatrudnionych na część etatu dość powszechne jest to, że w końcu pozostaje im do wykorzystania taka liczba godzin urlopu, która nie obejmuje już pełnego wymiaru czasu pracy w dniu dla nich roboczym. Wówczas można udzielić pracownikowi urlopu tylko na część dnia pracy (art. 1542 § 4 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownika zatrudnionego na 0,3 etatu, obowiązuje norma czasu pracy 7 godzin i 35 minut. Ma on prawo do 8 dni urlopu, co odpowiada 60 godzinom i 40 minutom. Pracownik pracuje 2 dni w tygodniu – w poniedziałek (przez 7 godzin i 35 minut) i we wtorek (przez 3 godziny i 49 minut). Poszedł on na urlop wypoczynkowy na 5 tygodni. Wykorzystał zatem 57 godzin urlopu wypoczynkowego (11 godzin i 24 minuty x 5 tygodni). Pozostały mu jeszcze do wykorzystania 3 godziny i 40 minut urlopu. Nie może on zatem skorzystać z pełnego dnia urlopu wypoczynkowego. Może wziąć urlop na cały wtorek i 9 minut urlopu w poniedziałek. Może także wykorzystać pozostałe mu 3 godziny i 40 minut urlopu w poniedziałek. Wówczas w tym dniu będzie miał do przepracowania 3 godziny i 55 minut.

Podstawa prawna:

 • art. 153, art. 154 § 1 i § 2, art. 1542 Kodeksu pracy,
 • art. 93 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. Nr 112, poz. 654 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.