reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego przy pracy na część etatu i przy obniżonej normie czasu pracy

Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego przy pracy na część etatu i przy obniżonej normie czasu pracy

Zatrudniamy pielęgniarkę na umowę o pracę w wymiarze 0,3 etatu. Jej dobowa norma czasu pracy wynosi 7 godz. i 35 min. Ile urlopu wypoczynkowego w dniach/godzinach przysługuje tej pracownicy?

Państwa pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 6 albo 8 dni (zależnie od stażu pracy) na cały rok kalendarzowy. W przeliczeniu na godziny jest to 45 godzin i 30 minut (przy 6 dniach urlopu) albo 60 godzin i 40 minut (przy 8 dniach urlopu).

Wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, z uwzględnieniem wymiaru urlopu obowiązującego tego pracownika przy zatrudnieniu na pełny etat. Wymiar urlopu przysługującego pracownikowi zatrudnionemu na pełny etat – 20 albo 26 dni – uzależniony jest tylko od stażu pracy. Jeżeli pracownik ma staż urlopowy krótszy niż 10 lat, przysługuje mu 20 dni urlopu. W przypadku gdy pracownik ma staż urlopowy wynoszący co najmniej 10 lat, ma prawo do 26 dni urlopu. Przy obliczaniu wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy należy pamiętać, że niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia (art. 154 § 2 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Przy obliczaniu urlopu wypoczynkowego niepełnoetatowca wymiar urlopu wypoczynkowego zaokrąglamy w górę do pełnych dni.

Jeżeli Państwa pracownica jest zatrudniona w wymiarze 0,3 etatu, to wymiar urlopu wypoczynkowego, przysługującego jej na cały rok kalendarzowy, wynosi 6 albo 8 dni, zależnie od jej stażu pracy. Wynika to z następujących obliczeń:

  • 0,3 x 20 dni = 6 dni urlopu (jeżeli pracownica jest zatrudniona krócej niż 10 lat),
  • 0,3 x 26 dni = 7,8 dnia, co należy zaokrąglić w górę do 8 dni urlopu (jeżeli pracownica jest zatrudniona co najmniej 10 lat).

Taki sposób ustalania wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy dotyczy zarówno pracownika, który podjął pierwszą w swoim życiu pracę w ramach stosunku pracy, jak i pracownika, dla którego jest to urlop wypoczynkowy w kolejnym roku pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik podjął po raz pierwszy pracę w ramach stosunku pracy – na 0,3 etatu. Jego norma czasu pracy wynosi 8 godzin. Wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego – na cały rok kalendarzowy – wynosi 6 dni. Taki pracownik nabywa – w pierwszym kalendarzowym roku pracy – prawo do urlopu w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Zatem z upływem każdego miesiąca pracy nabywa on prawo do 1/12 x 6 dni urlopu, co daje 1/2 dnia urlopu, tj. 4 godziny.

Nie ma przy tym podstaw prawnych, aby zaokrąglać wymiar tego urlopu w górę do pełnych dni kalendarzowych.

Natomiast, jeżeli byłby to dla pracownika kolejny kalendarzowy rok pracy, to miałby on prawo do urlopu w wymiarze:

  • całych 6 dni – gdyby pozostawał w zatrudnieniu przez cały rok kalendarzowy albo
  • części z tych 6 dni – gdyby pozostawał w zatrudnieniu tylko przez część roku. Wówczas wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego byłby ustalany proporcjonalnie do okresu pozostawania w zatrudnieniu w danym roku (1/12 za każdy miesiąc), przy czym tu także niepełny dzień urlopu należy zaokrąglić w górę do pełnego dnia.

Przy udzielaniu pracownikowi tak ustalonego urlopu wypoczynkowego znaczenie ma obowiązująca go norma czasu pracy. W przypadku udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego pracodawca powinien go przeliczyć na godziny (art. 1542 § 1 Kodeksu pracy) zgodnie z zasadą, że przy udzielaniu urlopu 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Dotyczy to tych pracowników, których obowiązuje 8-godzinna dobowa norma czasu pracy. Natomiast, jeżeli dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa, to wówczas 1 dzień urlopu odpowiada tej niższej normie, np. 7 godzinom i 35 minutom, tak jak w przypadku Państwa pracownicy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Papliński

Analityk ds. projektów konsultingowych w PKF Consult

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama