Jak ustalić podstawę wymiaru świadczenia chorobowego dla pracownicy po urlopie wychowawczym
REKLAMA
W związku z tym, że pracownicy przysługuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego od 1 sierpnia br. stanowi kwota 3300 zł, a więc wynagrodzenie za miesiąc kalendarzowy, w którym powstała niezdolność do pracy, tj. za sierpień, określone w umowie o pracę.
Wynagrodzenie chorobowe oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, również za dni wolne od pracy. Wynagrodzenie, jakie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku, to przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, finansowanych ze środków pracownika (13,71%). Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (także wynagrodzenia za czas choroby) stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku gdy niezdolność do pracy powstanie wcześniej, do podstawy zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat