Pracodawcy prowadzący placówki handlowe muszą zapewnić pracownikom wolne 1 i 11 listopada
REKLAMA
Pracodawcy nie mogą polecić pracownikom pracy w placówkach handlowych także w przypadku, gdy święto przypada w niedzielę (art. 1519a § 2 Kodeksu pracy). Z takim przypadkiem będziemy mieli do czynienia 11 listopada br. Święto Niepodległości przypada bowiem w tym roku w niedzielę.
Przepisy prawa pracy nie definiują pojęcia placówki handlowej. Zdaniem Ministerstwa Pracy, przy wykładni pojęcia „placówka handlowa” należy się posiłkować Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) oraz wyjaśnieniami występującymi w słownikach języka polskiego. Za placówkę handlową należy więc uznać każdą placówkę, której główną działalnością jest handel. Dotyczy to wszelkich zakładów, które kupują wyroby w celu ich sprzedaży. Przy czym chodzi tu o działalność handlową zarówno hurtową, jak i detaliczną. Placówką handlową są więc zarówno sklepy, hurtownie czy domy wysyłkowe, jak też stoiska i stragany. Nie ma znaczenia wielkość danej placówki czy liczba zatrudnionych w niej pracowników.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat