reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć wynagrodzenie za nadgodziny pracownika wykonującego pracę w Polsce i za granicą

Jak obliczyć wynagrodzenie za nadgodziny pracownika wykonującego pracę w Polsce i za granicą

Nasza firma świadczy usługi na terenie Polski i Francji. Od 1 czerwca br. zatrudniamy na pełny etat (w podstawowym systemie czasu pracy) pracownika na stanowisku specjalisty ds. jakości. Ponieważ pracownik świadczy pracę na terytorium kraju oraz we Francji, zapisaliśmy mu w umowie 2 różne stawki wynagrodzenia w zależności od miejsca wykonywania pracy. Za realizowanie zadań służbowych na terenie kraju pracownikowi przysługuje miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 5782 zł brutto oraz stały dodatek funkcyjny 450 zł brutto, zaś za pracę świadczoną na terytorium Francji – wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 1723 euro brutto. Wynagrodzenie za każdy miesiąc jest wypłacane 5. dnia następnego miesiąca, przy czym wynagrodzenie określone w euro jest wypłacane w złotych polskich. 14 czerwca br. pracownik, wykonując zadania służbowe we Francji, wypracował 3 nadgodziny, a 15 czerwca 4 nadgodziny. Ponadto po powrocie do Polski 21 czerwca przepracował jeszcze 4 godziny nadliczbowe. Jak obliczyć wynagrodzenie przysługujące pracownikowi za pracę w nadgodzinach?

Ponieważ ustalili Państwo w umowie o pracę dwie odrębne stawki płacy – w Polsce i za granicą, to pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie naliczone według stawek zależnych od tego, gdzie praca jest świadczona. Szczegóły – w uzasadnieniu.

W czerwcu 2012 r. pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, pracujący od poniedziałku do piątku po 8 godzin, powinien przepracować 160 godzin. W przedstawionej przez Państwa sytuacji pracownik wykonywał obowiązki przez 171 godzin. Przepracował on zatem 11 godzin nadliczbowych (7 godzin we Francji i 4 godziny w Polsce). Do poszczególnych nadgodzin powinni Państwo zastosować stawkę wynagrodzenia właściwą dla miejsca, w którym praca ponadwymiarowa była świadczona (wyrok Sądu Najwyższego z 9 lutego 2010 r., sygn. akt I PK 157/09, M.P.Pr. 2010/03/114).

Przypomnijmy, że w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych pracodawca powinien w pierwszej kolejności udzielić pracownikowi czasu wolnego do końca okresu rozliczeniowego. Taki sposób rekompensaty nadgodzin powoduje, że pracodawca jest zwolniony z obowiązku wypłaty dodatków (50% lub 100% wynagrodzenia) za nadgodziny. Pracownik zachowuje jednak prawo do normalnego wynagrodzenia za każdą dodatkowo przepracowaną godzinę.

Jeżeli udzielenie czasu wolnego nie jest możliwe, wówczas za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości:

1) 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:

a) w nocy,

b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

2) 50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1 (art. 1511 § 1 Kodeksu pracy).

Jeżeli zatem Państwa pracownik nie odebrał czasu wolnego za wypracowane nadgodziny, to oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje mu dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia.

Normalne wynagrodzenie to takie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie i którego wysokość obejmuje zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia, jeżeli zgodnie z obowiązującymi w zakładzie pracy przepisami o wynagradzaniu pracowników takie dodatkowe składniki przysługują pracownikowi (wyrok SN z 3 czerwca 1986 r., sygn. akt I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140). W przedstawionym przypadku dodatkowym składnikiem, jaki powinni Państwo wliczyć do podstawy normalnego wynagrodzenia za nadgodziny, jest dodatek funkcyjny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja ITAKA

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama