| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć wynagrodzenie za nadgodziny pracownika wykonującego pracę w Polsce i za granicą

Jak obliczyć wynagrodzenie za nadgodziny pracownika wykonującego pracę w Polsce i za granicą

Nasza firma świadczy usługi na terenie Polski i Francji. Od 1 czerwca br. zatrudniamy na pełny etat (w podstawowym systemie czasu pracy) pracownika na stanowisku specjalisty ds. jakości. Ponieważ pracownik świadczy pracę na terytorium kraju oraz we Francji, zapisaliśmy mu w umowie 2 różne stawki wynagrodzenia w zależności od miejsca wykonywania pracy. Za realizowanie zadań służbowych na terenie kraju pracownikowi przysługuje miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 5782 zł brutto oraz stały dodatek funkcyjny 450 zł brutto, zaś za pracę świadczoną na terytorium Francji – wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 1723 euro brutto. Wynagrodzenie za każdy miesiąc jest wypłacane 5. dnia następnego miesiąca, przy czym wynagrodzenie określone w euro jest wypłacane w złotych polskich. 14 czerwca br. pracownik, wykonując zadania służbowe we Francji, wypracował 3 nadgodziny, a 15 czerwca 4 nadgodziny. Ponadto po powrocie do Polski 21 czerwca przepracował jeszcze 4 godziny nadliczbowe. Jak obliczyć wynagrodzenie przysługujące pracownikowi za pracę w nadgodzinach?

Ponieważ ustalili Państwo w umowie o pracę dwie odrębne stawki płacy – w Polsce i za granicą, to pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie naliczone według stawek zależnych od tego, gdzie praca jest świadczona. Szczegóły – w uzasadnieniu.

W czerwcu 2012 r. pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, pracujący od poniedziałku do piątku po 8 godzin, powinien przepracować 160 godzin. W przedstawionej przez Państwa sytuacji pracownik wykonywał obowiązki przez 171 godzin. Przepracował on zatem 11 godzin nadliczbowych (7 godzin we Francji i 4 godziny w Polsce). Do poszczególnych nadgodzin powinni Państwo zastosować stawkę wynagrodzenia właściwą dla miejsca, w którym praca ponadwymiarowa była świadczona (wyrok Sądu Najwyższego z 9 lutego 2010 r., sygn. akt I PK 157/09, M.P.Pr. 2010/03/114).

Przypomnijmy, że w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych pracodawca powinien w pierwszej kolejności udzielić pracownikowi czasu wolnego do końca okresu rozliczeniowego. Taki sposób rekompensaty nadgodzin powoduje, że pracodawca jest zwolniony z obowiązku wypłaty dodatków (50% lub 100% wynagrodzenia) za nadgodziny. Pracownik zachowuje jednak prawo do normalnego wynagrodzenia za każdą dodatkowo przepracowaną godzinę.

Jeżeli udzielenie czasu wolnego nie jest możliwe, wówczas za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości:

1) 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:

a) w nocy,

b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

2) 50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1 (art. 1511 § 1 Kodeksu pracy).

Jeżeli zatem Państwa pracownik nie odebrał czasu wolnego za wypracowane nadgodziny, to oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje mu dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia.

Normalne wynagrodzenie to takie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie i którego wysokość obejmuje zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia, jeżeli zgodnie z obowiązującymi w zakładzie pracy przepisami o wynagradzaniu pracowników takie dodatkowe składniki przysługują pracownikowi (wyrok SN z 3 czerwca 1986 r., sygn. akt I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140). W przedstawionym przypadku dodatkowym składnikiem, jaki powinni Państwo wliczyć do podstawy normalnego wynagrodzenia za nadgodziny, jest dodatek funkcyjny.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Łukaszyk

Specjalizuje się w problematyce gospodarki nieruchomościami, postępowań egzekucyjnych oraz prawa cywilnego. Na co dzień zajmuje się sprawami branży wodociągowo-kanalizacyjnej, aspektami prawnymi funkcjonowania Wspólnot Mieszkaniowych oraz ochroną danych osobowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »