REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wynagradzanie, Obowiązki pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak prawidłowo podzielić urlop wypoczynkowy

Przed sporządzeniem planu urlopów pracownik złożył wniosek o podział wypoczynku na części. Zażądał on urlopu w okresie od 20 do 24 czerwca, a następnie od 8 do 18 lipca. Czy taki wniosek był dopuszczalny?

Umowa zlecenia

Umowa zlecenia, czyli umowa cywilnoprawna uregulowana w art. 734-751 kodeksu cywilnego, to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularna forma zatrudnienia. Jakie obowiązki ciążą na stronach umowy zlecenia? Jakim ubezpieczeniom podlega zleceniobiorca?

Jak wyliczyć odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia

Nieprawidłowe skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę powoduje powstanie obowiązku wypłacenia odszkodowania. Jak oblicza się wysokość odszkodowania z tego tytułu? Czy należy stosować współczynnik ekwiwalentowy jak za urlop wypoczynkowy?

Kontrola PIP

Kontrola PIP ma na celu zbadanie przestrzegania przepisów prawa pracy u pracodawców (przedsiębiorców), w szczególności przepisów bhp. Pracodawca ma natomiast obowiązek współdziałania z inspekcją pracy w trakcie kontroli. Jakie uprawnienia przysługują inspektorowi i jakie obowiązki ciążą na pracodawcy?

Dziedziczenie wynagrodzenia po zmarłym pracowniku organizacji

Wynagrodzenie jest zobowiązaniem pracodawcy, które jako zobowiązanie prawne wynikające ze stosunku pracy, nie wygasa w przypadku śmierci pracownika, mimo iż jego śmierć powoduje automatyczne wygaśnięcie stosunku pracy. Świadczenia ze stosunku pracy zaś, w tym prawo do wynagrodzenia, może podlegać dziedziczeniu na podstawie przepisów kodeksu pracy, jak również kodeksu cywilnego.

Jazdy lokalne pracowników stowarzyszenia

Pracownicy stowarzyszenia często odbywają jazdy lokalne. Co do zasady odbywają się one w miejscowości, w której ma siedzibę pracodawca lub w stałym miejscu pracy pracownika. Czy pracodawca może rozszerzyć teren objęty jazdami lokalnymi poza miejscowość, w której znajduje się siedziba stowarzyszenia? Jak rozliczyć takie jazdy?

Dokumentowanie pracy szczególnej przez pracodawcę

Okresy wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze na ogół należy udokumentować świadectwem pracy lub zaświadczeniem. Jedynie prace z nowych wykazów wykonywane po 2008 r. mogą być zaliczone przez ZUS do stażu emerytalnego na podstawie zapisów na koncie osoby ubezpieczonej.

Przychód z tytułu pobytu w domu wypoczynkowym albo w hotelu pracodawcy w okresie urlopowym

Pracownik i zleceniobiorca, którym pracodawca w sezonie urlopowym wynajmie dom w ośrodku wczasowym albo pokój w hotelu, będącymi jego własnością, mogą otrzymać przychód z tego tytułu. Jeżeli jednak urlopowicze zapłacą za pobyt według stawek rynkowych, takie przysporzenie nie wystąpi.

Dofinansowanie wynagrodzeń personelu projektu współfinansowanego ze środków UE

Koszty pracy osób zatrudnionych przy realizacji projektów dofinansowanych z funduszy strukturalnych UE stanowią czasem jeden z istotnych składników kosztu całego przedsięwzięcia. Koszty te mogą stanowić wydatek kwalifikowalny – czyli podlegać dofinansowaniu ze środków UE. Jest to szczególnie istotne w przypadku projektów realizowanych w ramach programu Kapitał Ludzki.

Dodatek funkcyjny

Dodatek funkcyjny może być przyznany przez pracodawcę samorządowego pracownikom zatrudnionym na samodzielnych stanowiskach, w związku z pełnioną przez nich funkcją. Dodatek ten ma stanowić rekompensatę za ich zwiększoną odpowiedzialność. Niejasne i zmieniające się przepisy sprawiają jednak, że samorządy mają problem z przyznawaniem i prawidłowym obliczaniem dodatku funkcyjnego. Warto zatem wiedzieć, komu i na jakich zasadach przysługuje ten składnik wynagrodzenia.

Odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia za pracę

Odsetki od wynagrodzenia za pracę przysługują pracownikowi, którego wynagrodzenie za pracę zostało wypłacone z opóźnieniem. Jeżeli żaden akt wewnątrzzakładowy nie przewiduje korzystniejszych postanowień w zakresie wysokości odsetek przysługujących pracownikowi od pracodawcy za nieterminowe przekazanie wynagrodzenia, zatrudniony ma prawo do odsetek ustawowych.

Podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie bhp

Przestrzeganie przez pracodawcę obowiązków w zakresie bhp jest o tyle istotne, iż ponosi on odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w jego zakładzie niezależnie od obowiązków pracowników w dziedzinie bhp oraz od powierzenia wykonywania obowiązków w tym zakresie specjalistom spoza zakładu pracy.

Wymagania bhp dla pomieszczeń pracy

Wymagania bhp dla pomieszczeń pracy zobowiązują pracodawcę do zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Pracodawca ma obowiązek utrzymywania ich w czystości i porządku raz zapewniania okresowych remontów i konserwacji. Jaką wysokość, podłogę, temperaturę powinny mieć pomieszczenia pracy?

Studia podyplomowe bez urlopu szkoleniowego

Studia podyplomowe nie uprawniają do uzyskania urlopu szkoleniowego. Urlop szkoleniowy przysługuje w związku z przygotowywaniem pracy dyplomowej oraz przygotowywaniem się i przystąpieniem do egzaminu dyplomowego. Studia podyplomowe kończą się jednak uzyskaniem świadectwa a nie dyplomu.

Regulamin pracy

Regulamin pracy jest aktem obowiązującym w danym zakładzie pracy, ustalającym organizacje i porządek w procesie pracy oraz prawa i obowiązki zarówno pracownika jak i pracodawcy, związane z procesem pracy.

Pracownicy służby bhp

Pracownicy służby bhp odgrywają istotną rolę w zakładzie pracy. Pełnią oni funkcję doradcze oraz kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, dbając przy tym o warunki pracy, wykonywanej przez pracowników.

Praca w godzinach nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych, to praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy na mocy wiążącej go umowy o pracę.

Zasady wydawania świadectwa pracy – kontrowersyjne przepisy w praktyce

Pracodawcy zatrudniający pracowników m.in. na okres próbny i na czas określony wydają świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 2 lat, poczynając od zawarcia pierwszej z nich. Dokument ten należy wydać, co do zasady, w dniu upływu 24-miesięcznego terminu zatrudnienia pracownika na podstawie tych umów.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 roku

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 roku w drodze rozporządzenia ustali Rada Ministrów do dnia 15 września 2013 r. Wysokość minimalnego wynagrodzenia nie może być niższa od wysokości zaproponowanej Komisji Trójstronnej, czyli 1680 zł.

Elastyczny czas pracy a poprawki Senatu

Elastyczny czas pracy przewiduje nowelizacja ustawy Kodeks pracy praz ustawy o związkach zawodowych, która weszła w życie z dniem 23 sierpnia 2013 r.  Wprowadziła 12-miesięczne okresy rozliczeniowe czasu pracy oraz ruchomy czas pracy. Senat wprowadził do nowelizacji poprawki.

Potrącenie z wynagrodzenia

Potrącenie z wynagrodzenia jest dopuszczalne również bez zgody samego pracownika. Kwestię tę reguluje kodeks pracy, wprowadzając szczegółowe reguły, w przypadku kolizji należności dających podstawę do dokonania potrąceń.

Komu wypłacić trzynastkę za 2012 r.

Komu należy wypłacić trzynastkę za 2012 r.? Katalog osób, które nie muszą spełnić wymogu przepracowania 6 miesięcy, aby otrzymać trzynastą pensję, został rozszerzony o pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich i rodzicielskich.

Odpowiedzialność karna pracodawców za naruszenie przepisów bhp

Odpowiedzialność karna pracodawców za naruszenie przepisów bhp została uregulowana w Kodeksie karnym. Pracodawca odpowiada za narażenie pracownika na utratę życia lub zdrowia oraz za niezawiadomienie o wypadku przy pracy.

Wypadek przy pracy

Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie następujące w związku z pracą, wywołane przyczyną zewnętrzną i powodujące uraz lub śmierć. Obowiązkiem pracodawcy jest zapobieganie wypadkom przy pracy. W tym celu pracodawca przestrzega przepisy bhp oraz przeprowadza niezbędne badania lekarskie.

Wysokość wynagrodzenia - zmiana wynagrodzenia w trakcie miesiąca

Wysokość wynagrodzenia za wykonywaną pracę może ulec zmianie w trakcie miesiąca. Jak wówczas należy ustalić wysokość wynagrodzenia za dany miesiąc pracy?

Urlop na żądanie – najczęstsze problemy pracodawców

Urlop na żądanie pracodawca ma obowiązek udzielić we wskazanym przez pracownika terminie. Pracownik może w ten sposób wykorzystać nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. W powszechnej opinii obowiązek ten ma charakter bezwzględny. Ostateczna decyzja w kwestii wykorzystania przez pracownika urlopu na żądanie należy jednak do pracodawcy. Jakie są najczęstsze problemy pracodawców?

Napoje i posiłki profilaktyczne

Napoje i posiłki profilaktyczne powinny być zapewniane pracownikom zatrudnionym w szczególnie uciążliwych warunkach. Koszty ich pokrywa pracodawca. Szczegółowe uregulowania w tym zakresie zawarte są w rozporządzeniu w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów.

Pierwszy urlop wypoczynkowy

Pierwszy urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi wykonującemu pracę na podstawie umowy o pracę jeszcze w roku kalendarzowym podjęcia pracy. Jak nabywa się prawo do pierwszego urlopu? W jakim wymiarze przysługuje pracownikowi pierwszy urlop wypoczynkowy?

Jak radzić sobie z rutyną i nawykami pracowników?

Rutyna i nawykowe działania podwładnych mogą stanowić przyczynę braku wzrostu wydajności pracy zespołu. Co może zrobić szef doświadczonego zespołu, aby jego praca stała się bardziej wydajna? Jak zwalczać nawyki pracowników?

Zamrożenie wynagrodzeń sędziów - orzecznictwo

Zamrożenie wynagrodzeń sędziów w 2012 r. nie narusza konstytucji. To zdanie Trybunału Konstytucyjnego, które zostało wyrażone w wyroku z dnia 13 czerwca 2013 r. (P 35/12).

Pracodawca może mieć obowiązek zapłacenia za urlop pracownika

Pracodawca może mieć obowiązek zapłacenia za urlop pracownika w przypadku, gdy ten poniósł koszty na zamierzony urlop, a pracodawca przesunął lub przerwał zaplanowany wypoczynek. Odpowiedzialność pracodawcy jest w tym przypadku podyktowana okolicznościami, jakie wpłynęły na jego decyzję.

Zgłoszenie zleceniobiorcy – absolwenta studiów wyższych do ZUS

Zgłoszenie zleceniobiorcy – absolwenta studiów wyższych do ZUS powinno nastąpić od dnia ukończenia studiów, którym jest dzień złożenia egzaminu dyplomowego. Nie ma przy tym znaczenia zamiar kontynuowania studiów przez zleceniobiorcę z tytułem licencjata.

Redukcja zatrudnienia, czyli zwolnienia grupowe

Pracodawca może rozwiązać stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników w drodze wypowiedzenia zawierając porozumienie z zakładową organizacją związkową. Pracownikowi z tytułu rozwiązania stosunku pracy w ramach zwolnień grupowych przysługuje odprawa pieniężna.

Ochrona pracy młodocianych

Ochrona pracy młodocianych obejmuje ochronę osób, które ukończyły 16 lat, a nie przekroczyły 18 lat. Podobnie jak ochrona pracy kobiet przewidziana jest ze względu na szczególne cechy tych grup pracowników. W tym celu sporządzono wykaz prac wzbronionych młodocianym.

Kiedy opinia, kiedy zgoda

Co pracodawca powinien konsultować ze związkami zawodowymi?Zgodnie z przepisami prawa pracy związek zawodowy ma prawo do zajmowania stanowiska w wielu sprawach pracowniczych. Pracodawcy, u których działają zakładowe organizacje związkowe, muszą doskonale znać przypadki, w których współpraca z nimi jest konieczna. Pominięcie procedury konsultacyjnej przez pracodawcę może nieść ze sobą negatywne konsekwencje.

Minimalne wynagrodzenie za pracę 2014

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 r. wyniesie co najmniej 1680 zł. To o 80 zł więcej niż w 2013 r. Płaca minimalna w pierwszym roku pracy wyniesie wówczas 1344 zł. Regulacja wynagrodzenia minimalnego stanowi gwarancję ochrony pracownika przed niekorzystnym obniżaniem wynagrodzenia przez pracodawców.

Nowe obowiązki pracodawców w związku z wydłużeniem urlopów macierzyńskich od 17 czerwca 2013 r.

Dnia 17 czerwca 2013 r. weszły w życie zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego, a także wprowadzona została nowa instytucja – urlop rodzicielski, do skorzystania z której mają prawo zarówno matki, jak i ojcowie. Nowelizacja ta wprowadza też wiele nowych obowiązków dla pracodawców.

Układ zbiorowy pracy – wejście w życie

Układ zbiorowy pracy co do zasady wchodzi w życie z dniem zarejestrowania. Stronom układu przysługuje jednak uprawnienie do określenia innej daty, lecz nie może być to data poprzedzająca dzień rejestracji.

Prace szczególnie niebezpieczne

Prace szczególnie niebezpieczne wymieniają przepisy bhp. Określa je między innymi rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Uznanie określonej pracy za pracę szczególnie niebezpieczną powoduje powstanie dodatkowych obowiązków pracodawcy.

Nadpłata wynagrodzenia - czy pracodawca może ją odzyskać?

Nadpłata wynagrodzenia uprawnia pracodawcę do wystąpienia z roszczeniem o zwrot nadpłaconego wynagrodzenia. Roszczenie to przedawnia się z upływem 3 lat od dnia dokonania bezzasadnej wypłaty. Czy pracodawca może odzyskać nadpłacone wynagrodzenie, jeżeli pracownik je wydał?

Rozwiązanie umowy o pracę z ciężarną pracownicą

Z pewnością większość pracowników jest świadoma faktu, iż w świetle polskiego prawa powszechnego nie można zwolnić pracownicy w ciąży. Nie jest również konieczne wskazywanie powodów, dla których zasada ta jest słuszna i ważna w świetle niepewnej sytuacji społeczno-gospodarczej naszego kraju. A jednak istnieją okoliczności, w których ciężarna pracownica może stracić pracę.

Świadczenia dla wolontariuszy

To, czy świadczenia przekazywane wolontariuszowi przez organizację non profit będą podlegały opodatkowaniu, zależy od wielu czynników, wśród których najważniejsze to: rodzaj świadczeń, źródła ich pochodzenia, podstawy przekazania oraz wysokość.

Wynagrodzenia pracowników – nadużycia pracodawcy

Wynagrodzenia pracowników często stają się przedmiotem nadużyć ze strony pracodawców. Jak nieskutecznie pracodawcy unikają obowiązków prowadzenia ewidencji czasu pracy, zapłaty wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych oraz zapłaty wynagrodzenia za okres wypowiedzenia?

Emerytury i renty - obowiązki pracodawcy

Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracownika przechodzącego na emeryturę lub rentę? W przypadku emerytur ustalanych na nowych zasadach pracodawca ma obowiązek prawidłowego wystawienia zaświadczeń niezbędnych do przyznania emerytury (renty) oraz obliczenia jej wysokości. Na niektórych pracodawcach ciąży również obowiązek udzielenia pomocy pracownikowi w celu skompletowania dokumentacji do przyznania świadczenia.

Zwolnienie dyscyplinarne - obowiązki pracodawcy

Zwolnienie dyscyplinarne jest to potoczne określenie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. W tym trybie może zostać rozwiązana przez pracodawcę każda umowa o pracę (na przykład: na czas określony, na zastępstwo, na okres próbny), z każdym pracownikiem, nawet szczególnie chronionym przez przepisy prawa pracy.

Doręczenie wypowiedzenia umowy o pracę

W myśl kodeksu pracy każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na okres próbny lub czas nieokreślony. Nie budzi wątpliwości, iż wypowiedzenie jest jednostronnym oświadczeniem woli. Aby wywarło skutek prawny, musi zostać dostarczone do adresata. Termin doręczenia ma doniosłe znaczenie, w szczególności kiedy pracownik chciałby odwołać się od skutków wypowiedzenia do sądu pracy.

Środki ochrony indywidualnej

Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikom środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze. Środki ochrony indywidualnej to środki noszone bądź trzymane przez pracownika w celu jego ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń.

BHP – podstawowe informacje dla pracodawców

Szkolenia bhp, badania lekarskie, posiłki i napoje profilaktyczne, środki ochrony indywidualnej – o to musi zadbać pracodawca. Jednak to nie wszystkie obowiązki nałożone na pracodawcę przez przepisy BHP. Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga ochrona zdrowia pracownika?

Umowa zlecenia bez wynagrodzenia a bezpłatna służba zdrowia

Umowa zlecenia może stanowić jedyny tytuł ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Wówczas ubezpieczenie zleceniobiorcy upoważnia do bezpłatnej służby zdrowia. Czy brak wypłacenia wynagrodzenia uniemożliwia pracownikowi korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej?

W jaki sposób pracodawca powinien udzielić równoważnego okresu odpoczynku, jeżeli doszło do jego naruszenia

Kodeks pracy reguluje czas pracy pracownika. Przysługuje mu w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Co dzieje się w sytuacji, gdy odpoczynek dobowy pracownika zostaje przerwany? Jak pracodawca powinien mu to zrekompensować?

REKLAMA