REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komu wypłacić trzynastkę za 2012 r.

Trzynastka. /Fot. ShutterStock
Trzynastka. /Fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Komu należy wypłacić trzynastkę za 2012 r.? Katalog osób, które nie muszą spełnić wymogu przepracowania 6 miesięcy, aby otrzymać trzynastą pensję, został rozszerzony o pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich i rodzicielskich.

Nowe przepisy mają zastosowanie po raz pierwszy przy ustalaniu prawa do trzynastek należnych za 2012 r., a w przypadku urlopu rodzicielskiego – za 2013 r.

Autopromocja

Po zmianie przepisów prawo do trzynastki otrzymali pracownicy, którzy w 2012 r. skorzystali z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Ponadto przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie będzie wymagane w przypadku korzystania przez pracownika z urlopu rodzicielskiego, przy czym ten okres będzie zaliczany do stażu przy ustalaniu prawa do dodatkowego wynagrodzenia za 2013 r.

Polecamy również serwis: Rozliczanie wynagrodzeń

Nowe przepisy mają zastosowanie przy ustalaniu prawa do trzynastki przysługującej za 2012 r. Wynagrodzenie roczne niewypłacone w ciągu pierwszych 3 miesięcy 2013 r. pracownikom, wobec których nie wymaga się przepracowania u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym (z powodu korzystania np. z urlopu macierzyńskiego), należy wypłacić nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie zmienionej ustawy (art. 2 ustawy z 10 maja 2013 r.)

UWAGA!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop macierzyński po raz pierwszy wlicza się do okresu, od którego zależy prawo do trzynastki ustalanej za 2012 r.

Zobacz również: Jak przyznawać pracownikom trzynastki za 2012 r.

Dotychczas pracownik, który nie przepracował u jednego pracodawcy całego roku, miał prawo do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, ale pod warunkiem, że okres ten wynosił co najmniej 6 miesięcy.

Przepisy dopuszczały wyjątki od tej zasady, zwalniając z konieczności przepracowania co najmniej 6 miesięcy m.in. w sytuacji, gdy pracownik korzystał z urlopu wychowawczego, urlopu dla poratowania zdrowia, urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego. W takich przypadkach pracownik miał prawo do trzynastej pensji bez konieczności przepracowania co najmniej 6 miesięcy. Z tego rozwiązania nie mogły jednak skorzystać osoby, które przebywały na urlopie macierzyńskim.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace

Podstawa prawna:

Więcej w MONITORZE prawa pracy i ubezpieczeń - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

REKLAMA

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

REKLAMA