Komu wypłacić trzynastkę za 2012 r.
REKLAMA
REKLAMA
Nowe przepisy mają zastosowanie po raz pierwszy przy ustalaniu prawa do trzynastek należnych za 2012 r., a w przypadku urlopu rodzicielskiego – za 2013 r.
REKLAMA
Po zmianie przepisów prawo do trzynastki otrzymali pracownicy, którzy w 2012 r. skorzystali z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Ponadto przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie będzie wymagane w przypadku korzystania przez pracownika z urlopu rodzicielskiego, przy czym ten okres będzie zaliczany do stażu przy ustalaniu prawa do dodatkowego wynagrodzenia za 2013 r.
Polecamy również serwis: Rozliczanie wynagrodzeń
Nowe przepisy mają zastosowanie przy ustalaniu prawa do trzynastki przysługującej za 2012 r. Wynagrodzenie roczne niewypłacone w ciągu pierwszych 3 miesięcy 2013 r. pracownikom, wobec których nie wymaga się przepracowania u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym (z powodu korzystania np. z urlopu macierzyńskiego), należy wypłacić nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie zmienionej ustawy (art. 2 ustawy z 10 maja 2013 r.)
UWAGA!
Urlop macierzyński po raz pierwszy wlicza się do okresu, od którego zależy prawo do trzynastki ustalanej za 2012 r.
Zobacz również: Jak przyznawać pracownikom trzynastki za 2012 r.
Dotychczas pracownik, który nie przepracował u jednego pracodawcy całego roku, miał prawo do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, ale pod warunkiem, że okres ten wynosił co najmniej 6 miesięcy.
Przepisy dopuszczały wyjątki od tej zasady, zwalniając z konieczności przepracowania co najmniej 6 miesięcy m.in. w sytuacji, gdy pracownik korzystał z urlopu wychowawczego, urlopu dla poratowania zdrowia, urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego. W takich przypadkach pracownik miał prawo do trzynastej pensji bez konieczności przepracowania co najmniej 6 miesięcy. Z tego rozwiązania nie mogły jednak skorzystać osoby, które przebywały na urlopie macierzyńskim.
Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace
Podstawa prawna:
- ustawa z 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej
- art. 9 ustawy z 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2013 r., poz. 675
- art. 2 ust. 3 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej – Dz.U. Nr 160, poz. 1080; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 675
Więcej w MONITORZE prawa pracy i ubezpieczeń - Zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat