Kategorie

Pracownicy służby bhp

Agnieszka Fryc
Pracownicy słuzby bhp. /Fot. Fotolia
Pracownicy słuzby bhp. /Fot. Fotolia
Fotolia
Pracownicy służby bhp odgrywają istotną rolę w zakładzie pracy. Pełnią oni funkcję doradcze oraz kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, dbając przy tym o warunki pracy, wykonywanej przez pracowników.

Obowiązek utworzenia służby bezpieczeństwa i higieny pracy ciąży na pracodawcy, który zatrudnia więcej niż 100 pracowników. Pracodawcy, którzy zatrudniają do 100 pracowników, mogą powierzyć wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. Przepisy prawa pracy przewidują również możliwość, w której pracodawca posiadający szkolenia niezbędne do wykonywania zadań należących do kompetencji służby bhp, może wykonywać je samodzielnie. Jest to możliwe w przypadku, w którym pracodawca zatrudnia do 10 pracowników lub do 20 pracowników, jeśli jego zakład pracy kwalifikuje się do grupy działalności z odpowiednio niskim ryzykiem z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Liczba zatrudnionych w danym zakładzie pracy pracowników bhp, jest ściśle powiązana ze stanem zatrudnienia oraz z warunkami pracy i wynikającymi z tego tytułu zagrożeniami. Ustalana jest przez pracodawcę, przy czym w przypadku, gdy pracodawca zatrudnia od 100 do 600 pracowników, ma dowolność utworzenia wieloosobowej lub jednoosobowej komórki pracowników bhp, a nawet zatrudnienia w tej komórce pracownika służby bhp w niepełnym wymiarze godzin, zaś w przypadku, gdy pracodawca zatrudnia ponad 600 pracowników, ma obowiązek zatrudnić co najmniej 1 pracownika służby bhp, przypadającego na każdych 600 pracowników, w pełnym wymiarze czasu pracy.

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

Pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy, zatrudniani są na stanowiskach:

 • inspektorów i starszych inspektorów,
 • specjalistów, starszych specjalistów,
 • głównych specjalistów do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracownikami służby bezpieczeństwa i higieny pracy mogą być, które spełniają określone wymagania. Dla inspektorów do spraw bhp, stawiany jest wymóg posiadania zawodu technika bezpieczeństwa i higieny pracy. Starszym inspektorem do spraw bhp, może być osoba, która posiada zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 3-letni staż pracy w służbie bhp lub osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studia podyplomowe w tymże zakresie. Specjalistą do spraw bhp, może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w tymże zakresie oraz co najmniej roczny staż pracy w służbie bhp. Starszy specjalista do spraw bhp, musi spełniać warunek posiadania wyższego wykształcenia o kierunku lub specjalności w zakresie bhp lub studiów podyplomowych w tym zakresie, oraz warunek 3-letniego stażu pracy w tymże zawodzie. Głównym specjalistą do spraw bhp, może być natomiast osoba, posiadające wykształcenie wyższe lub studia podyplomowe w zakresie bhp oraz co najmniej 5-letni staż pracy w służbie bhp.

Polecamy serwis: Szkolenia bhp

Odpowiednie ustawy przewidują również zróżnicowanie wymogów wobec pracowników bhp, w zależności od tego, czy pracują oni w wieloosobowych czy jednoosobowych komórkach organizacyjnych. Dla pracowników bhp, kierujących wieloosobową komórką organizacyjną, przewidziane zostały takie wymagania, jakie spełniać musi pracownik, zajmujący stanowisko specjalisty do spraw bhp, zaś dla pracowników zatrudnionych w jednoosobowej komórce, przewidziano wymóg spełniania kwalifikacji przewidzianych minimum dla starszego inspektora do spraw bhp.

Aby pracownicy bhp mogli należycie wypełniać swoje zadania, na pracodawcę został nałożony obowiązek przekazywania im informacji, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo pracy oraz na ochronę zdrowia pracowników.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?