REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Pracownicy słuzby bhp. /Fot. Fotolia
Pracownicy słuzby bhp. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy służby bhp odgrywają istotną rolę w zakładzie pracy. Pełnią oni funkcję doradcze oraz kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, dbając przy tym o warunki pracy, wykonywanej przez pracowników.

Obowiązek utworzenia służby bezpieczeństwa i higieny pracy ciąży na pracodawcy, który zatrudnia więcej niż 100 pracowników. Pracodawcy, którzy zatrudniają do 100 pracowników, mogą powierzyć wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. Przepisy prawa pracy przewidują również możliwość, w której pracodawca posiadający szkolenia niezbędne do wykonywania zadań należących do kompetencji służby bhp, może wykonywać je samodzielnie. Jest to możliwe w przypadku, w którym pracodawca zatrudnia do 10 pracowników lub do 20 pracowników, jeśli jego zakład pracy kwalifikuje się do grupy działalności z odpowiednio niskim ryzykiem z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

REKLAMA

Autopromocja

Liczba zatrudnionych w danym zakładzie pracy pracowników bhp, jest ściśle powiązana ze stanem zatrudnienia oraz z warunkami pracy i wynikającymi z tego tytułu zagrożeniami. Ustalana jest przez pracodawcę, przy czym w przypadku, gdy pracodawca zatrudnia od 100 do 600 pracowników, ma dowolność utworzenia wieloosobowej lub jednoosobowej komórki pracowników bhp, a nawet zatrudnienia w tej komórce pracownika służby bhp w niepełnym wymiarze godzin, zaś w przypadku, gdy pracodawca zatrudnia ponad 600 pracowników, ma obowiązek zatrudnić co najmniej 1 pracownika służby bhp, przypadającego na każdych 600 pracowników, w pełnym wymiarze czasu pracy.

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

Pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy, zatrudniani są na stanowiskach:

  • inspektorów i starszych inspektorów,
  • specjalistów, starszych specjalistów,
  • głównych specjalistów do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracownikami służby bezpieczeństwa i higieny pracy mogą być, które spełniają określone wymagania. Dla inspektorów do spraw bhp, stawiany jest wymóg posiadania zawodu technika bezpieczeństwa i higieny pracy. Starszym inspektorem do spraw bhp, może być osoba, która posiada zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 3-letni staż pracy w służbie bhp lub osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studia podyplomowe w tymże zakresie. Specjalistą do spraw bhp, może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w tymże zakresie oraz co najmniej roczny staż pracy w służbie bhp. Starszy specjalista do spraw bhp, musi spełniać warunek posiadania wyższego wykształcenia o kierunku lub specjalności w zakresie bhp lub studiów podyplomowych w tym zakresie, oraz warunek 3-letniego stażu pracy w tymże zawodzie. Głównym specjalistą do spraw bhp, może być natomiast osoba, posiadające wykształcenie wyższe lub studia podyplomowe w zakresie bhp oraz co najmniej 5-letni staż pracy w służbie bhp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Szkolenia bhp

Odpowiednie ustawy przewidują również zróżnicowanie wymogów wobec pracowników bhp, w zależności od tego, czy pracują oni w wieloosobowych czy jednoosobowych komórkach organizacyjnych. Dla pracowników bhp, kierujących wieloosobową komórką organizacyjną, przewidziane zostały takie wymagania, jakie spełniać musi pracownik, zajmujący stanowisko specjalisty do spraw bhp, zaś dla pracowników zatrudnionych w jednoosobowej komórce, przewidziano wymóg spełniania kwalifikacji przewidzianych minimum dla starszego inspektora do spraw bhp.

Aby pracownicy bhp mogli należycie wypełniać swoje zadania, na pracodawcę został nałożony obowiązek przekazywania im informacji, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo pracy oraz na ochronę zdrowia pracowników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA