REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Pracownicy słuzby bhp. /Fot. Fotolia
Pracownicy słuzby bhp. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy służby bhp odgrywają istotną rolę w zakładzie pracy. Pełnią oni funkcję doradcze oraz kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, dbając przy tym o warunki pracy, wykonywanej przez pracowników.

Obowiązek utworzenia służby bezpieczeństwa i higieny pracy ciąży na pracodawcy, który zatrudnia więcej niż 100 pracowników. Pracodawcy, którzy zatrudniają do 100 pracowników, mogą powierzyć wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. Przepisy prawa pracy przewidują również możliwość, w której pracodawca posiadający szkolenia niezbędne do wykonywania zadań należących do kompetencji służby bhp, może wykonywać je samodzielnie. Jest to możliwe w przypadku, w którym pracodawca zatrudnia do 10 pracowników lub do 20 pracowników, jeśli jego zakład pracy kwalifikuje się do grupy działalności z odpowiednio niskim ryzykiem z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Autopromocja

Liczba zatrudnionych w danym zakładzie pracy pracowników bhp, jest ściśle powiązana ze stanem zatrudnienia oraz z warunkami pracy i wynikającymi z tego tytułu zagrożeniami. Ustalana jest przez pracodawcę, przy czym w przypadku, gdy pracodawca zatrudnia od 100 do 600 pracowników, ma dowolność utworzenia wieloosobowej lub jednoosobowej komórki pracowników bhp, a nawet zatrudnienia w tej komórce pracownika służby bhp w niepełnym wymiarze godzin, zaś w przypadku, gdy pracodawca zatrudnia ponad 600 pracowników, ma obowiązek zatrudnić co najmniej 1 pracownika służby bhp, przypadającego na każdych 600 pracowników, w pełnym wymiarze czasu pracy.

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

Pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy, zatrudniani są na stanowiskach:

 • inspektorów i starszych inspektorów,
 • specjalistów, starszych specjalistów,
 • głównych specjalistów do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracownikami służby bezpieczeństwa i higieny pracy mogą być, które spełniają określone wymagania. Dla inspektorów do spraw bhp, stawiany jest wymóg posiadania zawodu technika bezpieczeństwa i higieny pracy. Starszym inspektorem do spraw bhp, może być osoba, która posiada zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 3-letni staż pracy w służbie bhp lub osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studia podyplomowe w tymże zakresie. Specjalistą do spraw bhp, może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w tymże zakresie oraz co najmniej roczny staż pracy w służbie bhp. Starszy specjalista do spraw bhp, musi spełniać warunek posiadania wyższego wykształcenia o kierunku lub specjalności w zakresie bhp lub studiów podyplomowych w tym zakresie, oraz warunek 3-letniego stażu pracy w tymże zawodzie. Głównym specjalistą do spraw bhp, może być natomiast osoba, posiadające wykształcenie wyższe lub studia podyplomowe w zakresie bhp oraz co najmniej 5-letni staż pracy w służbie bhp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Szkolenia bhp

Odpowiednie ustawy przewidują również zróżnicowanie wymogów wobec pracowników bhp, w zależności od tego, czy pracują oni w wieloosobowych czy jednoosobowych komórkach organizacyjnych. Dla pracowników bhp, kierujących wieloosobową komórką organizacyjną, przewidziane zostały takie wymagania, jakie spełniać musi pracownik, zajmujący stanowisko specjalisty do spraw bhp, zaś dla pracowników zatrudnionych w jednoosobowej komórce, przewidziano wymóg spełniania kwalifikacji przewidzianych minimum dla starszego inspektora do spraw bhp.

Aby pracownicy bhp mogli należycie wypełniać swoje zadania, na pracodawcę został nałożony obowiązek przekazywania im informacji, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo pracy oraz na ochronę zdrowia pracowników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  REKLAMA

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  REKLAMA

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  REKLAMA