Ochrona pracy młodocianych
Podobnie jak w przypadku zdrowia kobiet, szczególną ochroną objęci są także pracownicy młodociani. Młodocianym w rozumieniu przepisów prawa pracy jest osoba, która
ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat (art. 190 Kodeksu pracy).
Praca wzbronione młodocianym
Prace wzbronione młodocianym to prace określone w rozporządzeniu w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac:
- związane z wysiłkiem fizycznym, najczęściej przy pracach transportowych,
- wymuszoną pozycją ciała,
- zagrażające prawidłowemu rozwojowi psychicznemu (np. produkcja i sprzedaż wyrobów alkoholowych, tytoniowych, ubój zwierząt, obsługa zakładów kąpielowych i łaźni),
- stwarzające zagrożenia wypadkowe,
- w narażeniu na szkodliwe działanie czynników chemicznych, fizycznych i biologicznych.
Normy dźwigania dla młodocianych określa załącznik nr 1 do wyżej wskazanego rozporządzenia.
Zobacz: Jak zatrudniać młodocianych
Zatrudnienie młodocianych – obowiązki pracodawcy
Pracodawca, zatrudniający pracowników młodocianych, ma obowiązek zapewnić im szczególną ochronę zdrowia podczas pracy, uwzględniając ryzyko wynikające z ich braku doświadczenia i nieświadomości potencjalnych zagrożeń. W tym celu zgodnie z Kodeksem pracy:
- zapewnia im pracę w warunkach niestwarzających zagrożeń dla bezpieczeństwa i zdrowia,
- zapewnia im nadzór nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu,
- informuje o zagrożeniach,
- organizuje przerwy w pracy w celu odpoczynku w warunkach odizolowania od czynników uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia.
Polecamy również: Młodociany pracownik
WAŻNE!
BHP w firmie. Obowiązki pracodawców (PDF)
Kup ebook:
BHP w firmie. Obowiązki pracodawców (PDF)Pracodawca na podstawie wspomnianego rozporządzenia sporządza wykaz prac wzbronionych młodocianym w jego zakładzie pracy.
Zatrudnianie dzieci
W świetle przepisów prawa zatrudnianie dzieci jest niedopuszczalne. Traktuje o tym Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej oraz Kodeks pracy. Zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 16 lat.
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychNa końcu Kodeksu pracy uregulowano jednak wyjątek od powyższej zasady. Praca dzieci dopuszczalna jest jedynie na mocy art. 3045 Kodeksu pracy.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz.U. z 2004 Nr 200, poz. 2047 z późn. zm.)
Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: