REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doręczenie wypowiedzenia umowy o pracę

Agnieszka Dębska
Prawnik i menadżer LexOmni.pl
doręczenie wypowiedzenia umowy o pracę
doręczenie wypowiedzenia umowy o pracę

REKLAMA

REKLAMA

W myśl kodeksu pracy każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na okres próbny lub czas nieokreślony. Nie budzi wątpliwości, iż wypowiedzenie jest jednostronnym oświadczeniem woli. Aby wywarło skutek prawny, musi zostać dostarczone do adresata. Termin doręczenia ma doniosłe znaczenie, w szczególności kiedy pracownik chciałby odwołać się od skutków wypowiedzenia do sądu pracy.

Podstawy prawne dostarczenia wypowiedzenia umowy o pracę

W związku z faktem, iż kodeks pracy nie reguluje kwestii dostarczenia wypowiedzenia, w tym zakresie należy posiłkować się kodeksem cywilnym pod warunkiem, że przepisy podlegające zastosowaniu nie są sprzeczne z zasadami prawa pracy.  Zastosowanie w tej sytuacji będzie miał art. 60 i 61 k.c. w związku z art. 300 k.p. Zgodnie z tym pierwszym wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).

REKLAMA

Autopromocja

Jak z przytoczonej treści wynika, kodeks cywilny  nie stawia żadnych wymagań co do formy, w jakiej należy złożyć oświadczenie woli. Wymaga jedynie takiego sposobu zachowania, który ujawniałby wolę tej osoby w sposób dostateczny. W myśl kolejnego artykułu oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

Oświadczenie woli zakładu pracy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia jest złożone pracownikowi z chwilą, gdy doszło do niego w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią, chociaż tego nie uczynił (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 16 marca 1995 r. sygn. akt: I PRN 2/95)

Czy pracownik musi podpisać się pod wypowiedzeniem umowy o pracę?

W praktyce najczęściej mamy do czynienia z osobistym wręczeniem wypowiedzenia w miejscu pracy bądź wysłaniem takiego wypowiedzenia pocztą lub za pomocą kuriera. Nasuwa się pytanie, czy konieczny jest podpis pracownika pod wręczonym wypowiedzeniem lub potwierdzenie odbioru z placówki pocztowej.

REKLAMA

Wydaje się, iż podpis taki jest istotny z punktu widzenia ciężaru dowodu, jaki w takiej sytuacji będzie spoczywał na  pracodawcy. By zabezpieczyć się przed skutecznym wykazaniem w przyszłości okoliczności wręczenia wypowiedzenia, należy dokonać go w obecności świadka lub świadków, a ponadto sporządzić na tę okoliczność notatkę służbową, w której podane zostaną, min., dane świadków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednakże pamiętać należy, że dla skutecznego złożenia takiego oświadczenia istotna jest sama możliwość zapoznania się z jego treścią. W związku z tym nie ma znaczenia dla skutków prawnych odmowa przyjęcia przez pracownika pisemnego oświadczenia woli pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub rozwiązaniu jej bez wypowiedzenia ani też niezgłoszenie się - mimo braku przeszkód faktycznych - po odbiór przesyłki pocztowej zawierającej tego rodzaju oświadczenie.

Mimo iż pracownik często uchyla się od skutków doręczenia wypowiedzenia i nie odbiera go z poczty, nie wpłynie to na skuteczne rozwiązanie stosunku pracy. W takim wypadku wystarczy zwrot pisma z poczty z informacją, że list był dwukrotnie awizowany i nikt go nie odebrał. Oznacza to, że wypowiedzenie uznaje się za skuteczne w dniu drugiego awizowania.

Opiera się to na domniemaniu, iż pracownik miał możliwość zapoznania się z jego treścią, z której jednak dobrowolnie nie skorzystał.

W przypadku, gdy adresat będąc w domu w momencie doręczenia wypowiedzenia, wyraźnie i bezpodstawnie odmawia jego przyjęcia, pracownik poczty ma obowiązek dokonać adnotacji o odmowie jego przyjęcia.

Skutkiem tego jest uznanie daty odmowy przyjęcia listu za datę dostarczenia wypowiedzenia. W obecnym stanie prawnym odmowa przyjęcia pisma powoduje, że doręczenie uważa się za dokonane.

Mieszkanie dla Młodych - rząd przyjął projekt ustawy

Nieodpłatne świadczenie dla spółki - praca członka zarządu bez wynagrodzenia


Jakie inne formy wypowiedzenia umowy o pracę są dopuszczalne?

Forma pisemna zastrzeżona dla oświadczenia o wypowiedzeniu, podobnie jak forma zastrzeżona dla umowy o pracę nie ma charakteru formy zastrzeżonej pod rygorem nieważności, a zatem niedochowanie tej formy nie będzie skutkować uznaniem wypowiedzenia za nieważne.

Stąd też wynika zgoda w orzecznictwie, że wypowiedzenie doręczone pracownikowi za pomocą faksu bądź drogą elektroniczną jest skuteczne, mimo iż stanowi naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów o pracę. (Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 2 października 2002 r. sygn. akt: III PZP 17/2002).

Możliwe jest także oświadczenie woli złożone w postaci elektronicznej, które zostanie opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu.( II PK 178/2006).

Uznaje się również, iż samo ustne oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę może wywrzeć doniosłe skutki prawne.

Sąd Najwyższy  w wyżej powołanej uchwale o sygn.  III PZP 17/2002 dokonał bardzo daleko idącej wykładni uregulowania terminu wniesienia odwołania od wypowiedzenia  umowy o pracę, wskazując iż „doręczenie pracownikowi pisma wypowiadającego umowę o pracę” należy rozumieć nie tylko jako faktyczne wręczenie mu pisma, ale także udaremnioną przez niego próbę doręczenia mu tego pisma, na przykład wskutek odmowy jego przyjęcia z rąk osoby upoważnionej lub nieodebrania z poczty przesyłki zawierającej to oświadczenie.

W związku z tym również złożenie w formie ustnej oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę spowoduje możliwość wystąpienia przez pracownika z powództwem o uznanie go za bezskuteczne albo o odszkodowanie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenie zasadnicze nie niższe od wynagrodzenia minimalnego. Będą surowe kary za nieprzestrzeganie przepisów

Projektowana ustawa o minimalnym wynagrodzeniu zmienia zasady określania wysokości wynagrodzenia zasadniczego pracownika. Nowe przepisy zwiększą także sankcje grożące pracodawcy za łamanie praw pracowniczych, w tym dotyczących wynagrodzenia. Projekt ustawy zakłada, że przepisy o ustalaniu wynagrodzenia pracownika wejdą w życie 1 stycznia 2026 r.

Dzień wolny w Wigilię. Czy zastąpi inny dzień wolny od pracy?

W Sejmie jest już projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Projektodawcy proponują ustanowić 24 grudnia – Wigilię Bożego Narodzenia dniem wolnym od pracy. Warto zastanowić się, czy Wigilia nie mogłaby zastąpić innego wolnego dnia, który nie jest dla ludzi tak istotny - uważa minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Komunikat ZUS: Późniejszy termin wyłączenia możliwości wystawiania e-ZLA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że z opóźniony został termin planowanego wyłączenia możliwości wystawiania e-ZLA z Pulpitu Lekarza.

Komunikat ZUS: Portal PUE/eZUS będzie niedostępny

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o konieczności przeprowadzenia prac serwisowych portalu PUE/ZUS. W związku z powyższym portal będzie niedostępny.

REKLAMA

Będzie dłuższy termin ważności zaświadczeń lekarskich. Zostaną też określone wzory mLegitymacji osoby niepełnosprawnej

Już wkrótce zmienią się przepisy rozporządzenia o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Zostanie wydłużony termin ważności zaświadczeń lekarskich. Ponadto określone zostaną wzory mLegitymacji osoby niepełnosprawnej.

Skuteczna inwestycja w zdrowie psychiczne pracowników – komu się opłaca i dlaczego? [DEBATA]

7 listopada o godzinie 12.00 debatą Skuteczna inwestycja w zdrowie psychiczne pracowników – komu się opłaca i dlaczego? Rozpoczynamy kampanię #jesieńzGŁOWĄ.

Przemoc psychiczna [PRZYKŁADY] - jak rozpoznać i jak sobie z nią radzić?

Przemoc psychiczna jest jedną z najbardziej destrukcyjnych form przemocy, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Choć nie zostawia widocznych śladów, jej wpływ na psychikę i życie ofiary jest bardzo dotkliwy i długotrwały. W odróżnieniu od przemocy fizycznej, przemoc psychiczna opiera się na manipulacji, kontrolowaniu i wywieraniu presji na drugiej osobie, co powoduje trwałe i głębokie szkody emocjonalne. Podajemy przykłady przemocy psychicznej.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

REKLAMA

Nowe świadczenie dla tysięcy osób. Na wypłatę trzeba będzie poczekać, ale będzie wyrównanie

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Dzięki nowelizacji tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

Mieszkaniec domu pomocy społecznej nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

REKLAMA