Kategorie

Doręczenie wypowiedzenia umowy o pracę

Agnieszka Dębska
Prawnik i menadżer LexOmni.pl
LexOmni.pl
usługi prawne on line
doręczenie wypowiedzenia umowy o pracę
W myśl kodeksu pracy każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na okres próbny lub czas nieokreślony. Nie budzi wątpliwości, iż wypowiedzenie jest jednostronnym oświadczeniem woli. Aby wywarło skutek prawny, musi zostać dostarczone do adresata. Termin doręczenia ma doniosłe znaczenie, w szczególności kiedy pracownik chciałby odwołać się od skutków wypowiedzenia do sądu pracy.

Podstawy prawne dostarczenia wypowiedzenia umowy o pracę

Reklama

W związku z faktem, iż kodeks pracy nie reguluje kwestii dostarczenia wypowiedzenia, w tym zakresie należy posiłkować się kodeksem cywilnym pod warunkiem, że przepisy podlegające zastosowaniu nie są sprzeczne z zasadami prawa pracy.  Zastosowanie w tej sytuacji będzie miał art. 60 i 61 k.c. w związku z art. 300 k.p. Zgodnie z tym pierwszym wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).

Jak z przytoczonej treści wynika, kodeks cywilny  nie stawia żadnych wymagań co do formy, w jakiej należy złożyć oświadczenie woli. Wymaga jedynie takiego sposobu zachowania, który ujawniałby wolę tej osoby w sposób dostateczny. W myśl kolejnego artykułu oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

Oświadczenie woli zakładu pracy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia jest złożone pracownikowi z chwilą, gdy doszło do niego w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią, chociaż tego nie uczynił (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 16 marca 1995 r. sygn. akt: I PRN 2/95)

Czy pracownik musi podpisać się pod wypowiedzeniem umowy o pracę?

Reklama

W praktyce najczęściej mamy do czynienia z osobistym wręczeniem wypowiedzenia w miejscu pracy bądź wysłaniem takiego wypowiedzenia pocztą lub za pomocą kuriera. Nasuwa się pytanie, czy konieczny jest podpis pracownika pod wręczonym wypowiedzeniem lub potwierdzenie odbioru z placówki pocztowej.

Wydaje się, iż podpis taki jest istotny z punktu widzenia ciężaru dowodu, jaki w takiej sytuacji będzie spoczywał na  pracodawcy. By zabezpieczyć się przed skutecznym wykazaniem w przyszłości okoliczności wręczenia wypowiedzenia, należy dokonać go w obecności świadka lub świadków, a ponadto sporządzić na tę okoliczność notatkę służbową, w której podane zostaną, min., dane świadków.

Jednakże pamiętać należy, że dla skutecznego złożenia takiego oświadczenia istotna jest sama możliwość zapoznania się z jego treścią. W związku z tym nie ma znaczenia dla skutków prawnych odmowa przyjęcia przez pracownika pisemnego oświadczenia woli pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub rozwiązaniu jej bez wypowiedzenia ani też niezgłoszenie się - mimo braku przeszkód faktycznych - po odbiór przesyłki pocztowej zawierającej tego rodzaju oświadczenie.

Mimo iż pracownik często uchyla się od skutków doręczenia wypowiedzenia i nie odbiera go z poczty, nie wpłynie to na skuteczne rozwiązanie stosunku pracy. W takim wypadku wystarczy zwrot pisma z poczty z informacją, że list był dwukrotnie awizowany i nikt go nie odebrał. Oznacza to, że wypowiedzenie uznaje się za skuteczne w dniu drugiego awizowania.

Opiera się to na domniemaniu, iż pracownik miał możliwość zapoznania się z jego treścią, z której jednak dobrowolnie nie skorzystał.

W przypadku, gdy adresat będąc w domu w momencie doręczenia wypowiedzenia, wyraźnie i bezpodstawnie odmawia jego przyjęcia, pracownik poczty ma obowiązek dokonać adnotacji o odmowie jego przyjęcia.

Skutkiem tego jest uznanie daty odmowy przyjęcia listu za datę dostarczenia wypowiedzenia. W obecnym stanie prawnym odmowa przyjęcia pisma powoduje, że doręczenie uważa się za dokonane.

Mieszkanie dla Młodych - rząd przyjął projekt ustawy

Nieodpłatne świadczenie dla spółki - praca członka zarządu bez wynagrodzenia


Jakie inne formy wypowiedzenia umowy o pracę są dopuszczalne?

Forma pisemna zastrzeżona dla oświadczenia o wypowiedzeniu, podobnie jak forma zastrzeżona dla umowy o pracę nie ma charakteru formy zastrzeżonej pod rygorem nieważności, a zatem niedochowanie tej formy nie będzie skutkować uznaniem wypowiedzenia za nieważne.

Stąd też wynika zgoda w orzecznictwie, że wypowiedzenie doręczone pracownikowi za pomocą faksu bądź drogą elektroniczną jest skuteczne, mimo iż stanowi naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów o pracę. (Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 2 października 2002 r. sygn. akt: III PZP 17/2002).

Możliwe jest także oświadczenie woli złożone w postaci elektronicznej, które zostanie opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu.( II PK 178/2006).

Uznaje się również, iż samo ustne oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę może wywrzeć doniosłe skutki prawne.

Sąd Najwyższy  w wyżej powołanej uchwale o sygn.  III PZP 17/2002 dokonał bardzo daleko idącej wykładni uregulowania terminu wniesienia odwołania od wypowiedzenia  umowy o pracę, wskazując iż „doręczenie pracownikowi pisma wypowiadającego umowę o pracę” należy rozumieć nie tylko jako faktyczne wręczenie mu pisma, ale także udaremnioną przez niego próbę doręczenia mu tego pisma, na przykład wskutek odmowy jego przyjęcia z rąk osoby upoważnionej lub nieodebrania z poczty przesyłki zawierającej to oświadczenie.

W związku z tym również złożenie w formie ustnej oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę spowoduje możliwość wystąpienia przez pracownika z powództwem o uznanie go za bezskuteczne albo o odszkodowanie.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?