reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Dofinansowanie wynagrodzeń personelu projektu współfinansowanego ze środków UE

Dofinansowanie wynagrodzeń personelu projektu współfinansowanego ze środków UE

Koszty pracy osób zatrudnionych przy realizacji projektów dofinansowanych z funduszy strukturalnych UE stanowią czasem jeden z istotnych składników kosztu całego przedsięwzięcia. Koszty te mogą stanowić wydatek kwalifikowalny – czyli podlegać dofinansowaniu ze środków UE. Jest to szczególnie istotne w przypadku projektów realizowanych w ramach programu Kapitał Ludzki.

Odpowiadamy na pytanie, jakie elementy wynagrodzenia podlegają dofinansowaniu i jakie zasady muszą zostać spełnione przez organizację-projektodawcę, aby wynagrodzenie personelu projektu mogło zostać dofinansowane. 

W przypadku Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach wynagrodzenia personelu zaangażowanego w realizację projektu zasadniczo dofinansowane mogą być wszystkie składniki wynagrodzenia – w szczególności wynagrodzenie brutto, składki pracodawcy na ubezpieczenia społeczne, składki na Fundusz Pracy oraz odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (dodatkowe wynagrodzenie roczne personelu projektu – które w organizacjach pozarządowych praktycznie nie występuje – stanowi wydatek kwalifikowalny jedynie wówczas, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy i odpowiada proporcji, w której wynagrodzenie będące podstawą jego naliczenia jest rozliczane w ramach projektu).

Zadaj pytanie na: Forum Kadry - ZUS i Płace

W ramach wynagrodzenia personelu nie zostaną dofinansowane wpłaty dokonywane przez pracodawców zgodnie z ustawą z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ponadto nie są kwalifikowalne nagrody jubileuszowe. 

Jeśli ta sama osoba wykonuje zadania w ramach więcej niż jednego projektu, wydatki związane z zaangażowaniem takiej osoby do projektu będą kwalifikowane, pod warunkiem że: 

  • obciążenie wynikające z tego nie wyklucza możliwości prawidłowej i efektywnej realizacji wszystkich zadań powierzonych danej osobie,
  • łączne zaangażowanie w realizację zadań we wszystkich projektach nie przekracza 240 godzin miesięcznie,
  • zatrudniona osoba prowadzi ewidencję godzin i zadań realizowanych w ramach wszystkich projektów (z wyłączeniem przypadku, gdy osoba ta wykonuje prace w ramach kilku projektów na podstawie jednego stosunku pracy) oraz przekazuje ją projektodawcy. 

WAŻNE!

Wydatki na wynagrodzenie personelu będą podlegały dofinansowaniu, pod warunkiem że ich wysokość odpowiada stawkom stosowanym u projektodawcy. Dotyczy to również pozostałych składników wynagrodzenia personelu – w tym nagród i premii. 

Warto zaznaczyć, że na dofinansowanie z funduszy strukturalnych UE można liczyć nie tylko na wynagrodzenie osób zaangażowanych w realizację projektu, lecz również na wydatki związane z wyposażeniem stanowiska pracy personelu projektu. Dofinansowanie w pełnej wysokości przysługuje personelowi zatrudnionemu na podstawie stosunku pracy w wymiarze co najmniej 1/2 etatu. 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama