REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pracodawca może mieć obowiązek zapłacenia za urlop pracownika

Agnieszka Fryc
Pracodawca może mieć obowiązek zapłacenia za urlop pracownika / fot. Fotolia
Pracodawca może mieć obowiązek zapłacenia za urlop pracownika / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca może mieć obowiązek zapłacenia za urlop pracownika w przypadku, gdy ten poniósł koszty na zamierzony urlop, a pracodawca przesunął lub przerwał zaplanowany wypoczynek. Odpowiedzialność pracodawcy jest w tym przypadku podyktowana okolicznościami, jakie wpłynęły na jego decyzję.

Według przepisów kodeksu pracy, które w pełni regulują sposób udzielania urlopów wypoczynkowych, przysługujących pracownikowi, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu w roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Na wniosek pracownika, urlop wypoczynkowy może zostać przydzielony mu w częściach, pod warunkiem, że co najmniej jedna część wypoczynku, będzie trwać nie mniej, niż 14 następujących po sobie dni kalendarzowych. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Kodeks pracy stanowi, iż urlop wypoczynkowy jest uprawnieniem pracownika, którego nie może się on zrzec i które cechuje jego nieprzerwany charakter.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz także: Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika

W celu ułatwienia uzgodnienia pomiędzy pracownikami terminów wypoczynku, pracodawca powinien sporządzić plan urlopów, mając na uwadze wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy, i na jego podstawie udzielać urlopów. Pracodawca ma prawo przesunąć zaplanowany już termin urlopu, w przypadku gdy będzie to podyktowane szczególnymi potrzebami pracodawcy, jeśli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Kodeks stanowi jednocześnie, że w przypadku przerwania urlopu, pracodawca jest zobowiązany do pokrycia kosztów poniesionych przez pracownika, będących w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.

Zobacz serwis: Urlop na żądanie

W przypadku przesunięcia lub przerwania urlopu ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy, istotny jest fakt, czy okoliczności na które powołuje się pracodawca rzeczywiście są szczególne. Nie mogą być to okoliczności, które pracodawca mógł przewidzieć, albo takie których powinien był się spodziewać. W przypadku przesunięcia urlopu, należy stosować przepis, który nakazuje pracodawcy zwrócić koszty poniesione przez pracownika, w związku z odwołaniem go z urlopu. Pracownik wobec tego zarówno w przypadku przesunięcia urlopu, jak i jego odwołania, ma prawo zakwestionować przed sądem słuszność postępowań pracodawcy. Odpowiedzialność pracodawcy, w przypadku uznania przez sąd, iż nie miał on podstaw do odwołania z urlopu lub przesunięcia jego terminu, wynika z obowiązku naprawienia szkody wynikłej z nienależytego wykonania zobowiązania i została uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA