REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Układ zbiorowy pracy – wejście w życie

Wejście w życie układu zbiorowego pracy. /Fot. Fotolia
Wejście w życie układu zbiorowego pracy. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Układ zbiorowy pracy co do zasady wchodzi w życie z dniem zarejestrowania. Stronom układu przysługuje jednak uprawnienie do określenia innej daty, lecz nie może być to data poprzedzająca dzień rejestracji.

Wejście w życie układu

Zgodnie z art. 24112 Kodeksu pracy układ wchodzi w życie w terminie w nim określonym, nie wcześniej jednak niż z dniem zarejestrowania. Strony układu mogą więc ustalić, że układ wejdzie w życie wraz z dniem zarejestrowania, bądź też mogą określić inną datę w sposób bezpośredni lub wskazując, że układ wchodzi w życie np. pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła rejestracja układu.

REKLAMA

Autopromocja

Podsumowując, termin wejścia w życie układu determinują uzgodnienia stron. Układ nie wejdzie jednak w życie, gdy strony ustaliły, że termin wejścia układu w życie to dzień wcześniejszy niż dzień rejestracji. W tej sytuacji, pomimo ustalenia przez strony wcześniejszej daty obowiązywania układu, wejście w życie nastąpi z dniem rejestracji.

WAŻNE!

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dla poszczególnych postanowień układu zostały ustalone różne daty wejścia w życie.

Zobacz również: Układ zbiorowy pracy - rozwiązanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawiadomienie pracowników

Na pracodawcy ciąży obowiązek zawiadomienia pracowników o wejściu układu w życie, o zmianach dotyczących układu oraz o wypowiedzeniu i rozwiązaniu układu. Kodeks pracy nie przewiduje trybu ani terminu zawiadomienia. Wydaje się, że powinny zostać określone przez strony w układzie zbiorowym pracy. W braku takiego określenia należy dokonać zawiadomienia w sposób zwyczajowo przyjęty u danego pracodawcy. Uważa się, iż powinno to nastąpić niezwłocznie po odpowiednio wejściu w życie układu, wprowadzeniu zmian w układzie bądź jego rozwiązaniu.

Dostarczenie egzemplarzy układu organizacji związkowej

Kolejnym obowiązkiem pracodawcy związanym z wejściem w życie układu zbiorowego pracy jest dostarczenie zakładowej organizacji związkowej niezbędnej liczby egzemplarzy układu. Pracodawca w celu wywiązania się ze wspomnianego obowiązku dostarcza egzemplarze układu wszystkim organizacjom związkowym działającym w zakładzie pracy niezależnie od tego, czy są stronami układu. Nie dotyczy to ponadzakładowych organizacji związkowych. Przy określaniu niezbędnej liczby egzemplarzy należy wziąć pod uwagę potrzeby organizacji związkowej. Co więcej, strony mogą określić liczbę egzemplarzy, które będą przekazane organizacji, już w samym układzie.

Polecamy również serwis: Związki zawodowe

Wgląd pracownika do tekstu układu

Trzecim obowiązkiem pracodawcy jest udostępnianie na żądanie pracownika wglądu do tekstu układu i wyjaśnianie jego treści. Warto zwrócić uwagę na to, że pracownik nie otrzymuje tekstu układu, a jedynie wgląd do niego. Uprawnienie to przysługuje każdemu pracownikowi niezależnie od tego, czy został objęty układem.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

REKLAMA

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA