Układ zbiorowy pracy – wejście w życie
REKLAMA
REKLAMA
Wejście w życie układu
Zgodnie z art. 24112 Kodeksu pracy układ wchodzi w życie w terminie w nim określonym, nie wcześniej jednak niż z dniem zarejestrowania. Strony układu mogą więc ustalić, że układ wejdzie w życie wraz z dniem zarejestrowania, bądź też mogą określić inną datę w sposób bezpośredni lub wskazując, że układ wchodzi w życie np. pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła rejestracja układu.
REKLAMA
Podsumowując, termin wejścia w życie układu determinują uzgodnienia stron. Układ nie wejdzie jednak w życie, gdy strony ustaliły, że termin wejścia układu w życie to dzień wcześniejszy niż dzień rejestracji. W tej sytuacji, pomimo ustalenia przez strony wcześniejszej daty obowiązywania układu, wejście w życie nastąpi z dniem rejestracji.
WAŻNE!
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dla poszczególnych postanowień układu zostały ustalone różne daty wejścia w życie.
Zobacz również: Układ zbiorowy pracy - rozwiązanie
Zawiadomienie pracowników
Na pracodawcy ciąży obowiązek zawiadomienia pracowników o wejściu układu w życie, o zmianach dotyczących układu oraz o wypowiedzeniu i rozwiązaniu układu. Kodeks pracy nie przewiduje trybu ani terminu zawiadomienia. Wydaje się, że powinny zostać określone przez strony w układzie zbiorowym pracy. W braku takiego określenia należy dokonać zawiadomienia w sposób zwyczajowo przyjęty u danego pracodawcy. Uważa się, iż powinno to nastąpić niezwłocznie po odpowiednio wejściu w życie układu, wprowadzeniu zmian w układzie bądź jego rozwiązaniu.
Dostarczenie egzemplarzy układu organizacji związkowej
Kolejnym obowiązkiem pracodawcy związanym z wejściem w życie układu zbiorowego pracy jest dostarczenie zakładowej organizacji związkowej niezbędnej liczby egzemplarzy układu. Pracodawca w celu wywiązania się ze wspomnianego obowiązku dostarcza egzemplarze układu wszystkim organizacjom związkowym działającym w zakładzie pracy niezależnie od tego, czy są stronami układu. Nie dotyczy to ponadzakładowych organizacji związkowych. Przy określaniu niezbędnej liczby egzemplarzy należy wziąć pod uwagę potrzeby organizacji związkowej. Co więcej, strony mogą określić liczbę egzemplarzy, które będą przekazane organizacji, już w samym układzie.
Polecamy również serwis: Związki zawodowe
Wgląd pracownika do tekstu układu
Trzecim obowiązkiem pracodawcy jest udostępnianie na żądanie pracownika wglądu do tekstu układu i wyjaśnianie jego treści. Warto zwrócić uwagę na to, że pracownik nie otrzymuje tekstu układu, a jedynie wgląd do niego. Uprawnienie to przysługuje każdemu pracownikowi niezależnie od tego, czy został objęty układem.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat