| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Układy zbiorowe pracy > Układ zbiorowy pracy – wejście w życie

Układ zbiorowy pracy – wejście w życie

Układ zbiorowy pracy co do zasady wchodzi w życie z dniem zarejestrowania. Stronom układu przysługuje jednak uprawnienie do określenia innej daty, lecz nie może być to data poprzedzająca dzień rejestracji.

Wejście w życie układu

Zgodnie z art. 24112 Kodeksu pracy układ wchodzi w życie w terminie w nim określonym, nie wcześniej jednak niż z dniem zarejestrowania. Strony układu mogą więc ustalić, że układ wejdzie w życie wraz z dniem zarejestrowania, bądź też mogą określić inną datę w sposób bezpośredni lub wskazując, że układ wchodzi w życie np. pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła rejestracja układu.

Podsumowując, termin wejścia w życie układu determinują uzgodnienia stron. Układ nie wejdzie jednak w życie, gdy strony ustaliły, że termin wejścia układu w życie to dzień wcześniejszy niż dzień rejestracji. W tej sytuacji, pomimo ustalenia przez strony wcześniejszej daty obowiązywania układu, wejście w życie nastąpi z dniem rejestracji.

WAŻNE!

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dla poszczególnych postanowień układu zostały ustalone różne daty wejścia w życie.

Zobacz również: Układ zbiorowy pracy - rozwiązanie

Zawiadomienie pracowników

Na pracodawcy ciąży obowiązek zawiadomienia pracowników o wejściu układu w życie, o zmianach dotyczących układu oraz o wypowiedzeniu i rozwiązaniu układu. Kodeks pracy nie przewiduje trybu ani terminu zawiadomienia. Wydaje się, że powinny zostać określone przez strony w układzie zbiorowym pracy. W braku takiego określenia należy dokonać zawiadomienia w sposób zwyczajowo przyjęty u danego pracodawcy. Uważa się, iż powinno to nastąpić niezwłocznie po odpowiednio wejściu w życie układu, wprowadzeniu zmian w układzie bądź jego rozwiązaniu.

Dostarczenie egzemplarzy układu organizacji związkowej

Kolejnym obowiązkiem pracodawcy związanym z wejściem w życie układu zbiorowego pracy jest dostarczenie zakładowej organizacji związkowej niezbędnej liczby egzemplarzy układu. Pracodawca w celu wywiązania się ze wspomnianego obowiązku dostarcza egzemplarze układu wszystkim organizacjom związkowym działającym w zakładzie pracy niezależnie od tego, czy są stronami układu. Nie dotyczy to ponadzakładowych organizacji związkowych. Przy określaniu niezbędnej liczby egzemplarzy należy wziąć pod uwagę potrzeby organizacji związkowej. Co więcej, strony mogą określić liczbę egzemplarzy, które będą przekazane organizacji, już w samym układzie.

Polecamy również serwis: Związki zawodowe

Wgląd pracownika do tekstu układu

Trzecim obowiązkiem pracodawcy jest udostępnianie na żądanie pracownika wglądu do tekstu układu i wyjaśnianie jego treści. Warto zwrócić uwagę na to, że pracownik nie otrzymuje tekstu układu, a jedynie wgląd do niego. Uprawnienie to przysługuje każdemu pracownikowi niezależnie od tego, czy został objęty układem.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »