REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wychowawczy, Urlop rodzicielski

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca w obniżonym wymiarze czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

Coraz rzadziej rodzice ubiegają się o urlop wychowawczy. Przyczyną tego jest najczęściej zbyt długi okres, w którym nie mają styczności z pracą oraz trudności związane z późniejszym powrotem do pracy. Rozwiązaniem dla nich jest praca w obniżonym wymiarze czasu pracy. Sprawdź, jak napisać wniosek o obniżenie wymiaru godzin pracy i czy przysługuje Ci wówczas ochrona przed zwolnieniem.

Urlop macierzyński a urlop rodzicielski

Urlop macierzyński a urlop rodzicielski - czym się różnią? Często pojęcia urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego są ze sobą utożsamiane. W rzeczywistości różnic pomiędzy nimi jest wiele, m.in. urlopy wynoszą inną liczbę tygodni, jak też i przysługują na różnych warunkach. Warto na ten temat wiedzieć więcej.

Ile najdłużej może trwać urlop macierzyński?

Kobiety często pytają, ile najdłużej może trwać urlop macierzyński. Zazwyczaj długość urlopu macierzyńskiego utożsamiają z 12 miesiącami. Wszystko to za sprawą szeroko omawianych zmian o rocznym urlopie rodzicielskim, przez niektórych nazywanym rocznym urlopem macierzyńskim. W rzeczywistości macierzyński w podstawowym wymiarze trwa 20 tygodni, a mianem roczny można określać nie urlop a zasiłek macierzyński.

Przepisy o urlopach rodzicielskich dyskryminują ojców?

Projekt zmian w przepisach dotyczących urlopów rodzicielskich to dobry znak w kierunku równouprawnienia kobiet i mężczyzn w zakresie korzystania z tego typu urlopów. Jak przepisy o urlopach rodzicielskich dyskryminują ojców?

Roczne urlopy dla matek źle wpłyną na ich sytuację na rynku pracy?

Władysław Kosiniak-Kamysz apeluje, aby nie bać się o zły wpływ rocznych urlopów dla matek na ich sytuację na rynku pracy. Bez bezpieczeństwa demograficznego nie ma bowiem szans na rozwój gospodarczy.

Uproszczenie procedur dot. urlopów rodzicielskich

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje nowelizację ustawy, która wprowadziła roczne urlopy dla rodziców. Szef resortu Władysław Kosiniak-Kamysz pytany o kierunki projektowanej noweli, wskazuje na uproszczenie procedur i promocję urlopów wśród ojców.

Urlop rodzicielski także dla samotnych ojców

Urlop rodzicielski będzie dostępny także dla samotnych ojców. Rząd przyjął projekt ustawy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jak będzie obliczany zasiłek macierzyński?

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym a zmiana stanowiska pracy

Kodeks pracy gwarantuje pracownikom powrót do pracy na dotychczasowym stanowisku po urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Kiedy pracodawca może skierować pracownika do pracy na innym stanowisku? Czy ma możliwość złożenia wypowiedzenia?

Rezygnacja z urlopu wychowawczego

Urlop wychowawczy to bezpłatny urlop przyznawany na wniosek pracownika w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło 5 lat. Przysługuje on rodzicom albo opiekunom, a jego maksymalny czas trwania wynosi 36 miesięcy. Od 1 października 2013 r. jeden miesiąc urlopu zarezerwowany jest dla drugiego z rodziców.

Urodzenie dziecka na urlopie wychowawczym

Pracownica ma prawo do skorzystania z kilku urlopów, by móc spędzić więcej czasu z dzieckiem: macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego, z czego jedynie wychowawczy jest bezpłatny. Jak kształtuje się sytuacja kobiety, która urodzi drugie dziecko podczas urlopu wychowawczego?

Urodzenie dziecka – jaki urlop?

Kobiety zatrudnione na umowę o pracę, po urodzeniu dziecka, mają możliwość skorzystania z kilku rodzajów urlopów – macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego, z czego jedynie wychowawczy jest bezpłatny. Urlopem macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym rodzice mogą się podzielić. Poza tym ojcu przysługuje urlop tacierzyński i urlop ojcowski. Ile trwają poszczególne urlopy i kiedy z nich skorzystać?

Kiedy złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

Od 17 czerwca 2013 r. obowiązuje nowy rodzaj urlopu z tytułu urodzenia dziecka - urlop rodzicielski. Jest on przedłużeniem urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Z urlopu tego mogą skorzystać zarówno rodzice biologiczni, jak i adopcyjni. Kiedy należy złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego

W przypadku urodzenia dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego, urlop ten zostanie przerwany i z dniem porodu rozpocznie się urlop macierzyński. Czy kobieta, która urodzi kolejne dziecko w trakcie urlopu rodzicielskiego będzie mogła ponownie z niego skorzystać? Czy w takiej sytuacji będzie miała prawo do urlopu rodzicielskiego w tym roku na drugie dziecko?

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego

Zmiany w zasadach dotyczących udzielania urlopów wychowawczych mogą nastręczyć wątpliwości co do wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym. Jak ustalać wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego?

Urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze po urlopie wychowawczym

Od 30 września 2013 roku pracownikowi wracającemu po urlopie wychowawczym przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze.

Ubezpieczenie zdrowotne na urlopie wychowawczym

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie posiadają żadnego innego tytułu do tego ubezpieczenia. Jaka jest podstawa wymiaru oraz wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński

Jaki wymiar składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przysługuje osobom przebywającym na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński? Poniższy artykuł wyjaśnia kto i w jakiej wysokości finansuje składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na tych urlopach.

Płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński

Osoby przebywające na urlopie wychowawczym oraz osoby pobierające zasiłek macierzyński podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Kto jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński.

Ubezpieczenie emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński

Jakie są zasady podlegania ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu przez osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński? Czy osoby przebywające na urlopach wychowawczych oraz pobierające zasiłek macierzyński podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym?

Umowa zlecenie w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego - ubezpieczenie społeczne

Kobiety w trakcie urlopu macierzyńskiego albo urlopu wychowawczego mogą podejmować zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia. Czy od umów zawieranych z takimi pracownicami trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne?

Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim

Jakie są zasady korzystania z urlopu wypoczynkowego po rodzicielskim? Zmiany w okresie trwania urlopu macierzyńskiego oraz nowe uprawnienia rodzicielskie spowodowały, że czas opieki rodzicielskiej pracownika znacznie się wydłużył. Pomimo i tak długiej absencji w pracy wielu rodziców decyduje się na przedłużenie urlopu rodzicielskiego urlopem wypoczynkowym w celu wydłużenia czasu spędzanego ze swoim dzieckiem.

Urlopy dla rodziców - najważniejsze informacje

17 czerwca minął rok od wprowadzenia urlopów rodzicielskich. Dzięki zmianom w prawie pracy rodzice mogą przebywać na urlopach uprawniających do zasiłku macierzyńskiego po narodzinach dziecka do 52 tygodni. Wcześniej urlop macierzyński i dodatkowy urlop macierzyński łącznie wynosiły jedynie 26 tygodni.

Urlop wychowawczy - nowe przepisy

Pracownik powracający po urlopie wychowawczym od 1 października 2013 r. ma prawo do pełnego przysługującego mu wymiaru urlopu wypoczynkowego. Ponadto rodzice (opiekunowie) dziecka mogą w tym samym czasie korzystać z urlopu wychowawczego o 1 miesiąc dłużej.

Zasady przyznawania urlopu wychowawczego

Jednym z uprawnień przysługujących pracownikowi będącemu rodzicem jest możliwość skorzystania z urlopu wychowawczego celem sprawowania opieki nad dzieckiem. Rozwiązanie to umożliwia połączenie obowiązków opiekuńczych i zawodowych przez zawieszenie obowiązku świadczenia pracy.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego - dokumenty

Warunkiem przyznania pracownikowi prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego jest wystąpienie do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie takiego urlopu. W przypadku ubezpieczonych niebędących pracownikami, wymagane jest złożenie pisemnego wniosku w tej sprawie przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku.

Urlop wychowawczy a ochrona trwałości stosunku pracy

Przy spełnieniu określonych warunków pracownik będący rodzicem ma prawo wystąpienia z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego. Pozostając na urlopie wychowawczym, pracownik objęty jest ochroną trwałości stosunku pracy.

Zmiany w urlopach wychowawczych

Z dniem 1 października 2013 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasad udzielania urlopu wypoczynkowego. W prowadzone zmiany zakładają m.in. podwyższenie z 3 do 4 miesięcy wymiaru urlopu wychowawczego, który może być jednocześnie wykorzystywany przez oboje rodziców lub opiekunów dziecka, a także możliwość jego podziału na 5 części.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym

Ustawą z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadzono nową maksymalną i minimalną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym. Zmiany weszły w życie 1 września 2013 r.

Nowe urlopy wychowawcze pracowników i uprawnienia rodzicielskie przedsiębiorców

Pracownik-rodzic może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy urlopu wychowawczego, a nie tak jak dotychczas 3 lata. Jeden miesiąc urlopu wychowawczego został bowiem zarezerwowany wyłącznie dla jednego pracownika-rodzica i nie może z niego skorzystać drugi z rodziców. To najważniejsza zmiana z obowiązujących od 1 października 2013 r. nowych zasad udzielania urlopów wychowawczych.

Wniosek o urlop wychowawczy

1 października 2013 r. weszły w życie przepisy określające warunki udzielania urlopu wychowawczego – określające w szczególności formę i termin złożenia wniosku w sprawie udzielenia takiego urlopu, a także wskazujące dokumenty stanowiące niezbędne załączniki do wniosku.

Urlop wychowawczy 2013/2014

Urlop wychowawczy jest udzielany na wniosek pracownika. Mogą z niego skorzystać rodzice lub opiekunowie dziecka. Maksymalny wymiar urlopu wynosi 36 miesięcy. Po zakończeniu urlopu pracodawca dopuszcza pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku.

Jak udzielać urlopów wychowawczych po zmianie przepisów od 1 października 2013 r.

Od 1 października 2013 r. pracownik-rodzic może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy urlopu wychowawczego, a nie tak jak dotychczas 3 lata. Jeden miesiąc urlopu wychowawczego został bowiem zarezerwowany wyłącznie dla danego pracownik-rodzica i nie może z niego skorzystać drugi z rodziców. To najważniejsza zmiana dotycząca udzielania urlopów wychowawczych na nowych zasadach

Urlop wychowawczy po zmianach

Urlop wychowawczy po zmianach, które weszły w życie dnia 1 października 2013 r. został dostosowany do prawa UE. Przewidziano, że jeden z 36 miesięcy musi zostać wykorzystany przez drugiego z rodziców. Gdy nie skorzysta z przysługującego mu uprawnienia, miesiąc urlopu wychowawczego przepada.

Zmiany w urlopach wychowawczych od 1 października

Zmiany w urlopach wychowawczych weszły w życie 1 października 2013 r. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy i można wykorzystać go maksymalnie w 5 częściach.

Wniosek o urlop rodzicielski – wzór

Urlop rodzicielski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu, zaś pracodawca ma obowiązek uwzględnienia go.

Urlop macierzyński podstawowy i dodatkowy oraz urlop rodzicielski – zmiany w 2013 roku

Regulująca zmiany w urlopie macierzyńskim oraz wprowadzająca urlop rodzicielski ustawa z dnia 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 675), weszła w życie 17 czerwca 2013 r. Jakie zmiany wprowadziła?

Zasiłek macierzyński za czas urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje także za czas urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Wysokość zasiłku wynosi 100% podstawy wymiaru bądź, w określonym w artykule przypadku, 80% podstawy wymiaru. Jakie są okresy pobierania zasiłku?

Zasiłek macierzyński za czas urlopu rodzicielskiego

Zasiłek macierzyński od dnia 17 czerwca 2013 r. przysługuje również za czas urlopu rodzicielskiego. Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego za urlop rodzicielski?

Urlop wychowawczy w 2014 r.

W 2014 r. urlop wychowawczy będzie obowiązywał na nowych zasadach. Z dniem 1 października 2013 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca urlopu wychowawczego. Jakie zmiany przewidują nowe przepisy na 2014 rok?

Nowy urlop rodzicielski

Nowy urlop rodzicielski wszedł w życie 17 czerwca 2013 r. W myśl nowelizacji całkowity urlop rodzicielski będzie trwał do 52 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. Dodatkowo obydwoje rodzice będą mogli skorzystać z nowego płatnego rodzaju urlopu, czyli urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni.

Nowy urlop rodzicielski dla obojga rodziców

Nowy urlop rodzicielski dla obojga rodziców dnia 17 czerwca 2013 r. wprowadziła nowelizacja kodeksu pracy. Płatny urlop rodzicielski przyznano obojgu rodzicom w wymiarze 26 tygodni. Łączny wymiar urlopów dla rodziców po zmianach wynosi 52 tygodnie.

Uprawnienia rodziców w 2014 roku

Uprawnienia rodziców w 2014 roku będą przysługiwać na nowych zasadach, jakie weszły w życie 17 czerwca 2013 r. Przepisy te nie tylko wprowadzają zmiany w wymiarze i sposobie wykorzystania urlopu macierzyńskiego, ale również wprowadzają nową instytucję urlopu rodzicielskiego.

Zasiłek macierzyński 2013 – wyjaśnienia ZUS

Od 17 czerwca 2013 r. weszły w życie istotne zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich. Pojawił się zupełnie nowy 26-tygodniowy urlop rodzicielski oraz wydłużony został do 6 tygodni tzw. dodatkowy urlop macierzyński. W sumie rodzicom przysługuje teraz rok płatnego urlopu po urodzeniu lub przysposobieniu dziecka.

Urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski to nowy rodzaj urlopu związanego z urodzeniem się dziecka. Wchodzi w życie 17 czerwca 2013 r. Będzie przysługiwał po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Jaki jest wymiar urlopu rodzicielskiego?

Dłuższy urlop macierzyński 2013

Dłuższy urlop macierzyński wejdzie w życie 17 czerwca 2013 roku. Prezydent 10 czerwca podpisał nowelizację ustawy. Nowy roczny, płatny urlop rodzicielski obejmie wszystkich rodziców, których dzieci urodziły się po 31 grudnia 2012 r.

Roczny urlop macierzyński 2013

Roczny urlop macierzyński już 17 czerwca 2013 r. wejdzie w życie. Będzie przysługiwał rodzicom wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 roku. Sejm uchwalił już nowelizację Kodeksu pracy.

Urlop macierzyński 2013

Urlop macierzyński w 2013 r. czekają poważne zmiany. Dnia 17 czerwca mają wejść w życie nowe przepisy, według których po urodzeniu dziecka będzie można skorzystać z rocznego płatnego urlopu składającego się z: urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.

Roczny urlop macierzyński

Roczny urlop macierzyński obejmuje urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz nowy urlop rodzicielski. Roczny płatny urlop macierzyński ma wejść w życie 17 czerwca 2013 r.

Roczny urlop macierzyński - zmiany w prawie pracy

Roczny urlop macierzyński obejmuje urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz nowy urlop związany z rodzicielstwem - urlop rodzicielski. Procedowane zmiany w prawie pracy wprowadzają tzw. roczny urlop macierzyński. Weszły w życie 17 czerwca 2013 r.

Nowe obowiązki pracodawców w związku z wydłużeniem urlopów macierzyńskich od 17 czerwca 2013 r.

Dnia 17 czerwca 2013 r. weszły w życie zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego, a także wprowadzona została nowa instytucja – urlop rodzicielski, do skorzystania z której mają prawo zarówno matki, jak i ojcowie. Nowelizacja ta wprowadza też wiele nowych obowiązków dla pracodawców.

REKLAMA