Urlop rodzicielski
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje wprowadzenie nowego urlopu – urlopu rodzicielskiego i zasiłku macierzyńskiego za jego okres. Będzie on przysługiwał bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Urlop rodzicielski i zasiłek macierzyński za jego okres ma przysługiwać w wymiarze 26 tygodni, niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie lub przyjętych na wychowanie (w wieku odpowiednio do 7 lub do 10 roku życia).
REKLAMA
Urlop w częściach
Urlop rodzicielski będzie udzielany jednorazowo albo nie więcej niż trzech częściach, w wymiarze wielokrotności tygodnia. Każda z części nie może być krótsza niż 8 tygodni. Części urlopu mają przypadać bezpośrednio jedna po drugiej.
Łączenie opieki nad dzieckiem z pracą
W czasie urlopu rodzicielskiego, tak jak jest to w przypadku urlopu dodatkowego, pracownica lub pracownik będą mogli łączyć opiekę nad dzieckiem, z pracą w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Pisemny wniosek w tej sprawie powinien być złożony w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem pracy. W takim przypadku zasiłek macierzyński zostanie proporcjonalnie pomniejszony.
Jednoczesne przebywanie na urlopie rodziców
Z urlopu mogą korzystać jednocześnie oboje rodzice dziecka, łączny wymiar urlopu obojga rodziców nie może przekraczać maksymalnego wymiaru, tj. 26 tygodni (czyli, jeśli np. oboje rodzice decydują się w tym samym okresie przebywać na urlopie rodzicielskim, jego wymiar dla każdego z rodziców wynosi 13 tygodni).
Zobacz również: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie
Wniosek
Urlop rodzicielski udzielany jest na wniosek pracownika złożony w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Do wniosku powinno być dołączone pisemne oświadczenie o braku zamiaru korzystania w okresie wskazanym we wniosku z urlopu rodzicielskiego przez drugiego z rodziców albo o okresie, w którym drugi z rodziców zamierza korzystać z tego urlopu.
WAŻNE!
Analogiczne są zasady korzystania z urlopu rodzicielskiego z tytułu przyjęcia na wychowanie po 31 grudnia 2012 r. dziecka w wieku odpowiednio do 7 lub 10 roku życia i wystąpienie do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia lub przyjęcia na wychowanie dziecka jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej).
Polecamy również: Nowe obowiązki pracodawców związane z wydłużeniem urlopów macierzyńskich od 17 czerwca 2013 r.
Źródło: ZUS
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat