REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przepisy o urlopach rodzicielskich dyskryminują ojców?

REKLAMA

REKLAMA

Projekt zmian w przepisach dotyczących urlopów rodzicielskich to dobry znak w kierunku równouprawnienia kobiet i mężczyzn w zakresie korzystania z tego typu urlopów. Jak przepisy o urlopach rodzicielskich dyskryminują ojców?

Urlopy rodzicielskie

Przyjęty przez rząd projekt zmiany przepisów dotyczących urlopów rodzicielskich, to lekka korekta i krok w dobrym kierunku, ale nadal istnieje w tym obszarze nierówność w traktowaniu rodziców i dyskryminacja ojców - uważa Izabela Przybysz z Instytutu Spraw Publicznych.

REKLAMA

Autopromocja

Obecnie rodzice mają prawo do 52 tygodni urlopu: 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, sześciu tygodni dodatkowego urlopu i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Mogą dzielić się nim dowolnie - ale pierwsze 14 tygodni zarezerwowanych jest dla matki. Jednak prawo ojca jest warunkowane prawem matki - jeśli ona nie ma prawa do urlopu, ojciec, nawet jeżeli opłaca składki, nie może z niego skorzystać.

Urlop rodzicielski także dla samotnych ojców

Dyskryminacja ojców

Według ekspertki ISP jest to dyskryminacja ojców. - Kiedy matka jest niepracująca, nie płaci składek, ojciec nie ma prawa do urlopu; nawet nie może z nią zostać w domu, i ta sytuacja jest krzywdząca dla niego. Nie wiem, dlaczego nikt nie docenia roli ojców na wcześniejszym etapie życia dziecka - powiedziała Przybysz w rozmowie z PAP.

Na ostatnim posiedzeniu rząd przyjął projekt noweli ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, do którego włączono przepisy dot. zasiłku macierzyńskiego. Zgodnie z nimi, do zasiłku ma być uprawniony także ojciec, ale tylko gdy jest ubezpieczony, i tylko w trzech przypadkach: śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka lub jej niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do tej pory w takich trudnych sytuacjach ojciec - nawet jeśli pracował i opłacał składki - nie mógł skorzystać z urlopu i zasiłku, bo były one uzależnione od uprawnień matki. Wypełnienie tej luki zapowiadał b. premier Donald Tusk w kontekście sprawy Daniela Andrzejczaka, ojca kilkorga dzieci, którego żona zmarła przy porodzie. Mężczyzna został z nimi sam, ale ZUS odmówił mu udzielenia urlopu rodzicielskiego, ponieważ jego żona nie pracowała, choć on sam był zatrudniony i ubezpieczony.

Zadaj pytanie na FORUM

- To lekka korekta ustawy, bo gdy jednego rodzica zabraknie, to normalne jest, że to drugie sprawuje rolę dwojga, więc ojcu się powinien należeć urlop i zasiłek bez żadnych problemów, a okazało się, że to nie jest takie proste - oceniła ekspertka. - Teraz to zostanie uregulowane. Szkoda tylko, że musiała się wydarzyć realna sytuacja, która pokazała, jak bardzo jest to potrzebne, że nie przewidziano tego wcześniej - dodała.

W jej opinii, mimo zapowiedzi zmiany przepisów nadal istnieje nierówność w traktowaniu ojców, docenianiu ich roli w pierwszym okresie życia dziecka. Dodała, że kraje, które wprowadziły obligatoryjny urlop dla ojca, który przepada, gdy go nie wykorzysta, polepszyły sytuację kobiet na rynku pracy.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje nowelizację ustawy, która wprowadziła roczne urlopy; obecnie trwają konsultacje z zainteresowanymi środowiskami. Jak powiedział PAP minister Władysław Kosiniak-Kamysz, promocja urlopów wśród ojców jest tym kierunkiem, który na pewno resort będzie chciał wzmocnić.

Uproszczenie procedur dot. urlopów rodzicielskich

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Trzeba to zmienić. Pracownik zapłacił 900 złotych za okulary. Dofinansowanie tylko 140 złotych od pracodawcy

Wszyscy wiemy, że pracownik pracujący przy komputerze ma prawo do refundacji kosztów zakupu okularów. Płaci pracodawca. Przepisy nie określą jednak, ile wynosi ta refundacja. Pojawił się pomysł dookreślenia tego. Proponowany limit kwotowy dla refundacji, to: "50% kosztów zakupu okularów korekcyjnych lub przynajmniej 500 złotych".   

4 formy pomocy z UP dla pracodawców poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy pomaga pracodawcom poszkodowanym w wyniku powodzi. Przewidziano 4 formy wsparcia z UP: umorzenie środków przyznanych na refundację wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy, zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę za skierowanych bezrobotnych, Zwrot kosztów na wynagrodzenia, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnianych pracowników, pożyczka na wynagrodzenia z FGŚP. Jak z nich skorzystać?

Komunikat ZUS: Utrudnienia w działaniu aplikacji mZUS oraz programie Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w działaniu aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza oraz programu Płatnik.

Nagroda jubileuszowa: Komu przysługuje i w jakiej wysokości

Kodeks pracy nie zajmuje się nagrodą jubileuszową, co oznacza, że to świadczenie nie przysługuje wszystkim pracownikom. Tzw. jubileuszówka jest bowiem świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Jej wysokość ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

REKLAMA

4 formy pomocy z UP dla bezrobotnych poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy przyznaje bezrobotnym poszkodowanym w powodzi nie tylko pomoc materialną - świadczenie pieniężne w wysokości 1662,00 zł. Sprawdź, jakie jeszcze formy wsparcia przewiduje UP.

Ile płacą za staż z urzędu pracy w 2024 roku?

Staż z urzędu pracy jest nabywaniem przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Ile płacą za staż w 2024 roku? Ile może trwać i jakie korzyści ma pracodawca?

Zatrudnianie cudzoziemców tylko na podstawie umowy o pracę. Czy grozi nam wyhamowanie gospodarki i utrata konkurencyjności?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, aby od stycznia 2025 r. cudzoziemcy starający się o zatrudnienie w Polsce otrzymali wymagane zezwolenie tylko wówczas, gdy będzie ono objęte umową o pracę. Ta propozycja spotkała się krytyką niektórych organizacji pracodawców i przedsiębiorców.

Wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. [wzrost o 5% a nie 15% jak chciał ZNP. Trwają prace]

Zmieni się wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. Rząd póki co przyjął projekt tzw. ustawy okołobudżetowej na 2025 r. Wynika z tego 5 proc. wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli początkujących. 

REKLAMA

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025?

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025? Czym są tzw. wczasy pod gruszą? Kończy się rok kalendarzowy, kiedy najlepiej wziąć urlop wypoczynkowy by zyskać dodatkowe dni wolne?

Czternasta emerytura - informacja z ZUS

ZUS rozpoczął wysyłkę listów podsumowujących wypłatę czternastych emerytur. Korespondencja trafi do blisko 6,8 mln osób.

REKLAMA