REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Uprawnienia pracownika, Zwalnianie pracowników

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wypadek przy pracy

Czy w związku z wypadkiem w pracy pracownikowi przysługuje zadośćuczynienie od pracodawcy?

Zgoda na potrącenia z wynagrodzenia

Zajmuję się sprawami kadrowo-płacowymi w firmie usługowej. Mam pytanie dotyczące potrąceń z wynagrodzenia. Czy dopuszczalne jest złożenie przez pracownika jednorazowej zgody, np. z początkiem roku kalendarzowego, na comiesięczne potrącenia z wynagrodzenia, jeżeli kwota do potrącenia w chwili podpisywania zgody nie jest pracownikowi znana?

Dwie formy urlopu bezpłatnego

Urlop bezpłatny jest okresem zatrudnienia, w którym pracownik nie świadczy pracy. Przepisy prawa pracy przewidują dwie formy udzielenia tego urlopu.

Rozwiązanie umowy o pracę

Do obowiązków pracownika zajmującego stanowisko specjalisty w dziale sprzedaży należy kontakt z klientami polegający na wystawianiu faktur i obsłudze działu reklamacji. Jednak wielokrotnie zlecaliśmy mu zawiezienie towaru do klienta. Pracownik nie kwestionował takich poleceń, lecz ostatnio stwierdził, że było to naruszenie prawa i wypowiedział nam umowę. Czy mogliśmy wydawać pracownikowi polecenia, które nie odpowiadają ani jego obowiązkom, ani jego stanowisku?

REKLAMA

Wynagrodzenie pracownika powracającego z urlopu wychowawczego

Pracownik, który wraca do pracy po urlopie wychowawczym, powinien otrzymać wynagrodzenie nie niższe niż przed pójściem na taki urlop.

Zwalnianie pracowników zatrudnionych na zastępstwo

Pracodawca zatrudniający pracownika na zastępstwo jest w uprzywilejowanej sytuacji. Może rozstać się z nim w ciągu 3 dni, a dodatkowo nie ma obowiązku konsultacji jego zwolnienia z zakładową organizacją związkową ani podawania przyczyny.

Kto posiada prawa autorskie do utworów stworzonych przez pracowników i zleceniobiorców

Jesteśmy niewielką agencją reklamową. W okresie wakacyjnym otrzymaliśmy kilka dużych zleceń, w tym na opracowanie oznaczeń słowno-graficznych dla nowej linii kosmetyków. Ostatecznie klient otrzymał od nas 6 zupełnie nowych nazw produktów (każdy w innej formie, np. niektóre z dodatkowymi wzorami/obrazkami, które są niepodobne do jakichkolwiek innych oznaczeń konkurencyjnych produktów). Z uwagi na niewielki zespół własnych pracowników, nad tym projektem wspólnie pracowała następująca grupa osób: dwóch naszych pracowników, jeden zleceniobiorca oraz – bez naszej wiedzy – jeden nasz pracownik zatrudniony jako goniec. Wszystkie te osoby twierdzą, że nie przekazały nam praw autorskich, co oznacza, że nie mogliśmy sprzedać tych oznaczeń naszemu klientowi. Czy mają rację? Kto ma prawo autorskie do stworzonych wspólnie oznaczeń? W umowach z tymi osobami nie ma żadnych zapisów na temat praw autorskich.

Przerwy na karmienie piersią

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownicom karmiącym więcej niż jedno dziecko przysługują dwie wydłużone przerwy, po 45 minut każda.

REKLAMA

Uprawnienia związane z rodzicielstwem w 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. obowiązują zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ochrony stosunku pracy pracowników powracających z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a także z urlopu ojcowskiego.

Kierunki kształcenia są niedostosowane do potrzeb rynku pracy

Głównym problemem młodych bezrobotnych jest niedostosowanie wykształcenia do potrzeb rynku pracy - oceniła w Sejmie wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska. Zapewniła, że młodzież zaliczana jest do grup ryzyka, jeśli chodzi o zagrożenie bezrobociem i objęta jest szczególną opieką urzędów pracy.

HIV nie może powodować zwolnienia

Nosicielstwo wirusa HIV, a nawet zachorowanie na AIDS nie może być powodem automatycznego uznania pracownika lub funkcjonariusza publicznego za niezdolnego do pracy – to wnioski z wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Urlopy związane z opieką nad dzieckiem - nowelizacja kodeksu pracy

Dzisiaj, 6 stycznia 2010 r., weszła w życie kolejna nowelizacja kodeksu pracy. Nowelizacja ujednolica standardy ochronne stosowane do pracowników korzystających z podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, podstawowego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego.

Charakterystyka mianowania, wyboru oraz spółdzielczej umowy o pracę

Umowy mianowania i wyboru wywołują podwójny skutek, tj. prowadzą do nawiązania stosunku pracy oraz nadania określonych kompetencji. Są czynnościami jednostronnymi, niewymagającymi dla swojej skuteczności zawarcia odrębnej umowy o pracę.

Jakie zmiany dotyczące uprawnień rodzicielskich wejdą w życie od 1 stycznia 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy, które wzmacniają uprawnienia rodzicielskie pracowników. Zmiany polegają głównie na przyznaniu dodatkowych urlopów macierzyńskich matce i ojcu dziecka, opiekunom adopcyjnym oraz wprowadzeniu odrębnego urlopu ojcowskiego.

Urlop ojcowski - nowe uprawnienie pracownicze

1 stycznia 2010 r. zaczną obowiązywać przepisy regulujące tzw. urlop ojcowski.

Rośnie liczba naruszeń praw cudzoziemców pracujących w Polsce

W Polsce coraz częściej łamane są prawa pracujących na jej terytorium cudzoziemców. Zdarza się, że obcokrajowcy pracują po kilkanaście godzin, za kilkaset zł miesięcznie, mieszkając "w katastrofalnych" warunkach - wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) i Straży Granicznej (SG).

Zwolnienie na chorą babcię

Jeden z naszych pracowników nie posiada własnej rodziny (nie ma żony ani dzieci), jednak mieszka na stałe ze swoją babcią. Teraz jego babcia jest chora. Czy w takim wypadku pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy na sprawowanie opieki nad babcią? Czy przysługuje mu zasiłek opiekuńczy?

Zmiana kodeksu pracy - większa ochrona pracowników-rodziców

Większą ochronę pracowników korzystających z urlopów związanych z opieką nad dzieckiem przewiduje nowelizacja kodeksu pracy.

Utrata zaufania do pracownika jako przyczyna rozwiązania u pracy

Po zakończeniu procesu rekrutacji okazało się, że nowo zatrudnione osoby są spokrewnione z pracownikiem odpowiedzialnym za ten nabór. Czy mogę wypowiedzieć tej osobie umowę o pracę z powodu utraty zaufania koniecznego ze względu na rodzaj wykonywanej przez nią pracy, nawet jeżeli w trakcie przeprowadzonej rekrutacji nie stwierdzono uchybień proceduralnych? – pyta Czytelnik z Lublina.

Koszty studiów

Jakie koszty jestem zobowiązany ponieść jako pracodawca, jeśli chciałbym wysłać dwie pracownice na studia podnoszące ich kwalifikacji? Czy w związku z tym powinienem zawrzeć z tymi pracownicami jakąś odrębną umowę? Czy koszty za dojazdy na zajęcia pokrywa również pracodawca? W jaki sposób są opodatkowane i oskładkowane koszty studiów pracownika w celu podniesienia kwalifikacji?

Rozwiązanie umowy na czas określony

Umowy na czas określony z założenia powinny być zawierane wtedy, gdy okres zatrudnienia nie może być wskazany jako stały.

Pracownicy skarbówki i Służby Celnej nie będą zwalniani

Resort finansów w 2010 roku nie zmniejszy zatrudnienia w podległych mu służbach - poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Chodzi m.in. o Służbę Celną i pracowników skarbówki.

Spóźnione przyjęcie oferty rozwiązania stosunku pracy

Pracownik w pisemnym podaniu skierował do pracodawcy wniosek o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron z końcem bieżącego roku. Po upływie 2 miesięcy od wpłynięcia tego pisma poinformowaliśmy pracownika, że zgadzamy się na zaproponowany przez niego sposób oraz termin rozwiązania stosunku pracy. Pracownik odwołał jednak swoją wcześniejszą propozycję. Czy w tej sytuacji możemy rozwiązać z tym pracownikiem umowę o pracę na warunkach zaproponowanych przez niego w pierwotnym piśmie?

W listopadzie wzrosła stopa bezrobocia

Według szacunków ministerstwa pracy, stopa bezrobocia w listopadzie 2009 r. wyniosła 11,4 proc. i była o 0,3 punktu procentowego wyższa niż w październiku. Urzędnicy resortu wyjaśniają, że wzrost jest wynikiem zakończenia prac sezonowych i interwencyjnych.

Bezprawna groźba pracodawcy

Pracodawca musi wiedzieć, w jakich okolicznościach stan groźby zaistnieje, gdyż pracownicy, chcąc uchylić się od skutków swoich oświadczeń woli, często powołują się na to, że działali pod wpływem groźby pracodawcy.

Urlop pracownika młodocianego rozpoczynającego rok szkolny

Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę obowiązek udzielania młodocianemu pracownikowi urlopu zaliczkowego. Taki urlop jest przyznawany na wniosek pracownika i w miarę możliwości należy go wykorzystać w okresie ferii szkolnych.

Zmiany w kodeksie pracy dotyczące urlopów macierzyńskich

Senat na rozpoczynającym się dzisiaj, 2 grudnia, posiedzeniu zajmie się zmianami w kodeksie pracy, dotyczącymi urlopów macierzyńskich.

Ochrona przed wypowiedzeniem

Prezes spółki w wieku przedemerytalnym korzysta ze szczególnej ochrony polegającej m.in. na zakazie wypowiadania mu umowy o pracę. Nie można także przenieść go na inne stanowisko ani obniżyć mu wynagrodzenia, chyba że wyrazi na to zgodę.

Zawarcie zakładowego układu zbiorowego pracy

Zakładowy układ zbiorowy pracy, potocznie zwany układem zakładowym, uregulowany jest w dziale 11 Kodeksu pracy.

Ponowne zatrudnienie zwolnionych pracowników

Z uwagi na trudną sytuację finansową w naszej firmie podjęliśmy decyzję o zwolnieniu grupy naszych pracowników. Jednak za 2 lub 3 miesiące będziemy ponownie ich potrzebowali. Czy istnieje taka możliwość, aby zatrudnić zwolnione osoby znowu w tej samej grupie zawodowej?

Pracownik młodociany – zasady udzielania urlopu

Zasady nabywania oraz udzielania pracownikom młodocianym urlopów wypoczynkowych zostały w obowiązujących przepisach uregulowane jednakowo, bez względu na rodzaj zatrudnienia pracownika młodocianego. Nie ma zatem znaczenia, czy pracownik ten jest zatrudniony w celu przygotowania zawodowego, czy w innym celu niż przygotowanie zawodowe.

Ustne wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiedzenie stosunku pracy powinno nastąpić w formie pisemnej. Przepisy prawa pracy nie przewidują do zachowania tej formy rygoru nieważności, więc wypowiedzenie złożone w formie ustnej jest ważne i skuteczne.

Jakie świadczenia przysługują z tytułu umowy o zakazie konkurencji

Powodzenie wielu zadań przedsiębiorstwa niejednokrotnie zależy od umiejętnego zarządzania poufnymi informacjami oraz od specjalistycznej wiedzy pracowników. Pracodawcy pragnący zabezpieczyć własne interesy m.in. przez skuteczne zapobieganie niepożądanemu ujawnieniu tajemnic firmowych, mogą zaproponować swym pracownikom zawarcie umowy o zakazie konkurencji.

Długość urlopu macierzyńskiego a sytuacje losowe

Zasady przyznawania urlopu macierzyńskiego Kodeks pracy określa w dziale ósmym mówiącym o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem.

Zwrot kosztów i dni wolne dla szkolących się pracowników

Pracownicy, którzy zostaną wysłani przez firmę na szkolenie, albo zdecydują się na nie sami, będą mieli prawo do dodatkowych dni wolnych oraz zwrotu kosztów nauki - proponuje resort pracy. Nad tą propozycją dyskutowali członkowie zespołu ds. prawa pracy i pakietów socjalnych Komisji Trójstronnej.

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Stanowi ona również dla pracodawcy swoistą gwarancję przyszłego zatrudnienia.

Rada pracowników czy nadzorcza

Katalog informacji, do których otrzymywania uprawnieni są członkowie rad pracowników, w praktyce może budzić poważne spory. Rady pracowników – wykorzystując niektóre zapisy ustawowe – mogą niekiedy stawiać się w roli podmiotu kontrolującego pracodawcę. Pracodawcy natomiast w przeważającej części zainteresowani są współpracą z radą wyłącznie na zasadzie informowania i konsultowania określonych działań. Dla dobrej współpracy obu stron niezbędne jest jasne określenie jej zasad.

Zmiana przepisów o urlopach macierzyńskich

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy, która zrównuje prawa rodziców biologicznych i adopcyjnych, jeśli chodzi o urlopy macierzyńskie i ojcowskie.

Czy w kasie firmy można wypłacić wynagrodzenie z opóźnieniem

W naszej firmie wypłata wynagrodzenia za dany miesiąc następuje zgodnie z regulaminem wynagradzania 5. dnia następnego miesiąca. Zdarza się, że część pracowników, którzy przebywają na urlopach wypoczynkowych lub zwolnieniach lekarskich, odbiera wynagrodzenie z kasy z kilkudniowym opóźnieniem. Czy mamy obowiązek ponaglać pracowników do odbioru wypłaty?

Korzyści związane z zatrudnieniem pracownika tymczasowego

Agencja pracy tymczasowej może bez ograniczeń zawierać z pracownikiem tymczasowym umowy na czas określony. Wbrew pozorom nie jest to wynikiem wprowadzenia tzw. ustawy antykryzysowej, lecz wcześniejszych przepisów o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Prawa pracownika związane z BHP

Przepisy prawa pracy gwarantują pracownikowi prawa w zakresie BHP.

Urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny polega na zwolnieniu pracownika z obowiązku wykonywania zatrudnienia a pracodawcy z obowiązku wypłacania wynagrodzenia. Stosunek pracy trwa jednak nadal i podlega ochronie.

Bezrobocie będzie rosnąć, ale wolniej niż na początku roku

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia, kolejny miesiąc z rzędu nie wzrasta, co jest efektem poprawy nastrojów gospodarczych - wynika z październikowego raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Zdaniem BIEC bezrobocie w najbliższym czasie będzie jednak rosnąć, choć wolniej niż na początku roku.

Czy w umowie o pracę zawartej na czas określony można wprowadzić klauzulę o obowiązku uzasadniania wypowiedzenia tej umowy

W umowie o pracę zawartej na okres 10 miesięcy wpisaliśmy klauzulę o możliwości jej wypowiedzenia przez każdą ze stron za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Ponadto wpisaliśmy w tej umowie obowiązek podania przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia. Pracownik uzależniał bowiem wprowadzenie do umowy klauzuli o możliwości jej wypowiedzenia od zawarcia w niej obowiązku uzasadnienia przez pracodawcę wypowiedzenia. Czy zapis o obowiązku podawania przez nas przyczyny zwolnienia jest ważny?

Ochrona pracowników korzystających z dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Pracownicy korzystający z dodatkowego urlopu macierzyńskiego objęci będą szczególną ochroną stosunku pracy jak pracownicy przebywający na urlopie macierzyńskim. Taką zmianę przewiduje projekt zmian przepisów kodeksu pracy, który rozpatrzy Sejm na najbliższym posiedzeniu.

Jak traktować milczenie pracodawcy w ciągu 7 dni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o sprostowanie świadectwa pracy

Wystawiliśmy błędne świadectwo pracy. Pracownik zorientował się, że jest ono niewłaściwe i złożył wniosek o jego sprostowanie. Przygotowaliśmy już poprawione świadectwo, lecz prezes, który jest upoważniony do podpisywania dokumentów kadrowych w imieniu naszej spółki, wyjechał za granicę w pilnych sprawach służbowych. Minął 7-dniowy termin na sprostowanie świadectwa, a my nie możemy pracownikowi przesłać skorygowanego świadectwa ani nie możemy odmówić jego sprostowania, bo uznajemy błąd i chcemy go poprawić. Czy mimo to pracownik może pozwać nas do sądu o sprostowanie świadectwa? Czy takie świadectwo pracy może podpisać osoba nieupoważniona?

Wynagrodzenie pracownika przebywającego w areszcie

Na podstawie Kodeksu pracy tymczasowo aresztowany pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia. Przepisy szczególne dotyczące określonych grup pracowników, np. nauczycieli, zawierają jednak wyjątki od tej reguły, przewidując częściowe otrzymywanie wynagrodzenia.

Ustanie stosunku pracy

Ustanie stosunku pracy może nastąpić w dwóch przeciwstawnych sobie i odmiennych formach: rozwiązania i wygaśnięcia umowy.

Skrócony wymiar urlopu macierzyńskiego

Wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi od 20 do 37 tygodni i zależy od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie. Jednak w razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka, pracownicy przysługuje krótszy urlop macierzyński.

Zapisy w ZFŚS dotyczące dzieci pracowników

Postanowienia regulaminu funduszu świadczeń socjalnych decydują o tym, czy świadczenie na dziecko otrzyma każdy z rodziców zatrudnionych w jednym zakładzie pracy czy samo dziecko.

REKLAMA