REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rozwiązanie umowy o pracę

Piotr Matwiejczyk

REKLAMA

Do obowiązków pracownika zajmującego stanowisko specjalisty w dziale sprzedaży należy kontakt z klientami polegający na wystawianiu faktur i obsłudze działu reklamacji. Jednak wielokrotnie zlecaliśmy mu zawiezienie towaru do klienta. Pracownik nie kwestionował takich poleceń, lecz ostatnio stwierdził, że było to naruszenie prawa i wypowiedział nam umowę. Czy mogliśmy wydawać pracownikowi polecenia, które nie odpowiadają ani jego obowiązkom, ani jego stanowisku?

Nie. Nie można wydawać pracownikowi poleceń niezgodnych z jego umową o pracę oraz wykraczających poza powierzony mu zakres obowiązków. Należy zauważyć, że zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownik przez nawiązanie stosunku pracy zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju, a zatem czynności, jakie pracownik ma wykonywać w ramach umowy o pracę powinny być jasno określone. Ustalenia zakresu czynności powierzonych pracownikowi dokonuje się w umowie o pracę, a jeżeli w umowie nastąpiło jedynie wskazanie stanowiska, jakie będzie zajmował pracownik, w oddzielnym dokumencie najczęściej noszącym nazwę „zakres obowiązków”.

REKLAMA

Autopromocja

Niezależnie od tego, w jakiej formie zakres ten jest ustalony, obowiązkiem pracownika jest realizacja tego zakresu. Do obowiązków pracownika należy wykonywanie poleceń pracodawcy, jednak nakaz ten nie ma charakteru bezwzględnie obowiązującego.

Pracownik musi wykonywać tylko polecenia, które:

  • dotyczą pracy,
  • nie pozostają w sprzeczności z przepisami prawa,
  • nie są sprzeczne z umową o pracę.

Polecenie niedotyczące pracy to nakaz niezwiązany ze stosunkiem pracy, lecz dotyczący np. prywatnych spraw pracodawcy. Poleceniem niezgodnym z przepisami prawa jest polecenie, które pozostaje w sprzeczności z jakimkolwiek przepisem prawa, nie tylko prawa pracy. Natomiast poleceniem niezgodnym z umową o pracę jest polecenie wykonania czynności niemieszczących się w określonym w umowie rodzajem pracy lub w zakresie czynności powierzonych na podstawie odrębnego dokumentu.

Jeżeli polecenie pracodawcy nie spełnia powyższych warunków, w szczególności nie mieści się w czynnościach umówionych umową o pracę, pracownik może uchylić się od jego wykonania. Wyjątkiem są przypadki, gdy pracownik jest zobowiązany do wykonywania innej pracy niż umówiona. Mowa tu o przypadkach przewidzianych w Kodeksie pracy, m.in. o powierzeniu innej pracy na czas nie dłuższy niż 3 miesiące w roku kalendarzowym lub powierzenie innej pracy w ramach przestoju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przedstawionym przypadku polecenie przewozu towarów (rzeczy) nie mieści się w ramach ustalonego z pracownikiem zakresu obowiązków. A zatem brak jest uzasadnienia do wydawania pracownikowi takich poleceń, tym bardziej że wykraczały one poza zakres jego obowiązków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA