| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Rozwiązanie umowy o pracę

Rozwiązanie umowy o pracę

Do obowiązków pracownika zajmującego stanowisko specjalisty w dziale sprzedaży należy kontakt z klientami polegający na wystawianiu faktur i obsłudze działu reklamacji. Jednak wielokrotnie zlecaliśmy mu zawiezienie towaru do klienta. Pracownik nie kwestionował takich poleceń, lecz ostatnio stwierdził, że było to naruszenie prawa i wypowiedział nam umowę. Czy mogliśmy wydawać pracownikowi polecenia, które nie odpowiadają ani jego obowiązkom, ani jego stanowisku?

Nie. Nie można wydawać pracownikowi poleceń niezgodnych z jego umową o pracę oraz wykraczających poza powierzony mu zakres obowiązków. Należy zauważyć, że zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownik przez nawiązanie stosunku pracy zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju, a zatem czynności, jakie pracownik ma wykonywać w ramach umowy o pracę powinny być jasno określone. Ustalenia zakresu czynności powierzonych pracownikowi dokonuje się w umowie o pracę, a jeżeli w umowie nastąpiło jedynie wskazanie stanowiska, jakie będzie zajmował pracownik, w oddzielnym dokumencie najczęściej noszącym nazwę „zakres obowiązków”.

Niezależnie od tego, w jakiej formie zakres ten jest ustalony, obowiązkiem pracownika jest realizacja tego zakresu. Do obowiązków pracownika należy wykonywanie poleceń pracodawcy, jednak nakaz ten nie ma charakteru bezwzględnie obowiązującego.

Pracownik musi wykonywać tylko polecenia, które:

  • dotyczą pracy,
  • nie pozostają w sprzeczności z przepisami prawa,
  • nie są sprzeczne z umową o pracę.

Polecenie niedotyczące pracy to nakaz niezwiązany ze stosunkiem pracy, lecz dotyczący np. prywatnych spraw pracodawcy. Poleceniem niezgodnym z przepisami prawa jest polecenie, które pozostaje w sprzeczności z jakimkolwiek przepisem prawa, nie tylko prawa pracy. Natomiast poleceniem niezgodnym z umową o pracę jest polecenie wykonania czynności niemieszczących się w określonym w umowie rodzajem pracy lub w zakresie czynności powierzonych na podstawie odrębnego dokumentu.

Jeżeli polecenie pracodawcy nie spełnia powyższych warunków, w szczególności nie mieści się w czynnościach umówionych umową o pracę, pracownik może uchylić się od jego wykonania. Wyjątkiem są przypadki, gdy pracownik jest zobowiązany do wykonywania innej pracy niż umówiona. Mowa tu o przypadkach przewidzianych w Kodeksie pracy, m.in. o powierzeniu innej pracy na czas nie dłuższy niż 3 miesiące w roku kalendarzowym lub powierzenie innej pracy w ramach przestoju.

W przedstawionym przypadku polecenie przewozu towarów (rzeczy) nie mieści się w ramach ustalonego z pracownikiem zakresu obowiązków. A zatem brak jest uzasadnienia do wydawania pracownikowi takich poleceń, tym bardziej że wykraczały one poza zakres jego obowiązków.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »