Utrata zaufania do pracownika jako przyczyna rozwiązania u pracy
REKLAMA
Tak. Utrata zaufania do pracownika może uzasadniać wypowiedzenie mu umowy o pracę także wtedy, gdy nie dochodzi do zawinionego naruszenia obowiązków pracowniczych.
Ustawodawca wprowadził obowiązek wskazania przez pracodawcę w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie (art. 30 § 4 k.p.), skonkretyzowanej i rzeczywistej tylko w przekonaniu pracodawcy. Powołanie się na utratę zaufania i poparcie tego stwierdzenia postawieniem konkretnych zarzutów jest wystarczające do wypełnienia obowiązku przewidzianego w omawianym przepisie. Konsekwencją tego jest wniosek, że pracodawca, który podał tę właśnie przyczynę wypowiedzenia oraz fakty, które – w jego ocenie – legły u jej podstaw, spełnił wymagania co do formy wypowiedzenia. Natomiast to, czy podane fakty istniały obiektywnie i czy uzasadniały utratę zaufania, może być badane przez sąd, jeżeli wcześniej pracownik wniesie odwołanie od pisma wypowiadającego umowę.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat