| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Ochrona przed wypowiedzeniem

Ochrona przed wypowiedzeniem

Prezes spółki w wieku przedemerytalnym korzysta ze szczególnej ochrony polegającej m.in. na zakazie wypowiadania mu umowy o pracę. Nie można także przenieść go na inne stanowisko ani obniżyć mu wynagrodzenia, chyba że wyrazi na to zgodę.

Kodeks pracy przewiduje szczególną ochronę pracowników w wieku przedemerytalnym. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 k.p.). Przepis ten odwołuje się więc do uzyskania wieku emerytalnego, przez który należy rozumieć wiek uprawniający do przejścia na emeryturę na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227). Ochrona ta dotyczy także członków zarządu. A zatem pracodawca nie może wypowiedzieć im umowy o pracę niezależnie od faktu odwołania z zajmowanego stanowiska, w tym przypadku ze składu zarządu spółki.

Czy przysługuje ochrona przedemerytalna pracownikowi, który pracował w dwóch różnych zawodach uprawniających do wcześniejszej emerytury >>

Kwestia odwołania z zajmowanego stanowiska dotyczy jedynie stosunku organizacyjnego spółki z o.o., a nie stosunku pracy członka zarządu, który regulują przepisy Kodeksu pracy. Nie ma to więc znaczenia dla szczególnej ochrony zatrudnienia osób w wieku przedemerytalnym.

Sytuacje dopuszczające wypowiedzenie

Wypowiedzenie umowy o pracę członkowi zarządu w wieku przedemerytalnym byłoby dopuszczalne w razie likwidacji spółki lub ogłoszenia jej upadłości (art. 411 § 1 k.p.). W powyższym przypadku pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi w takim wieku. Ponadto ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym zostaje nieco ograniczona na podstawie przepisów ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Należy jednak pamiętać, że ww. ustawa dotyczy tylko pracodawców zatrudniających przynajmniej 20 pracowników.

Związki zawodowe w firmie >>

Pracodawca, korzystając z przepisów tej ustawy, może wypowiedzieć pracownikowi w wieku przedemerytalnym warunki pracy lub płacy w razie zwolnienia grupowego (art. 42 k.p. i art. 5 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy). Natomiast w razie zwolnienia indywidualnego (art. 10 ww. ustawy) pracodawca może złożyć wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Brysiewicz

Krzysztof Brysiewicz, radca prawny, partner zarządzający w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »