REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

HIV nie może powodować zwolnienia

Michał Culepa
Michał Culepa

REKLAMA

Nosicielstwo wirusa HIV, a nawet zachorowanie na AIDS nie może być powodem automatycznego uznania pracownika lub funkcjonariusza publicznego za niezdolnego do pracy – to wnioski z wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Dominik M. był aspirantem Policji, służył w jednostce kryminalistycznej od kilku lat. Przy okazji badań okresowych okazało się, że jest nosicielem wirusa HIV. Nie był jednak chory na AIDS, a zakażenie nie wpłynęło negatywnie na jego stan zdrowia.

REKLAMA

Autopromocja

Mimo to musiał zakończyć służbę. Obwiązujące wówczas przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z 9 lipca 1991 r. w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich podległych MSW nie pozostawiały wątpliwości – osoba zakażona HIV nie miała szans na dalszą służbę policyjną. Nosicielstwo tego wirusa kwalifikowało funkcjonariusza, niezależnie od jego stanu zdrowia, do zwolnienia ze służby ze względu na całkowitą niezdolność do pracy. Od tej opinii (którą podtrzymały komisje lekarskie MSWiA obu instancji) aspirant M. odwołał się do sądu administracyjnego. Warto bowiem wiedzieć, że w służbach mundurowych, odmiennie niż w przypadku pracowników cywilnych, nie obowiązują zasady prawa pracy. Wszelkie sprawy sporne rozstrzygają sądy administracyjne. Rozpoznający odwołanie WSA w Gdańsku zdecydował się jednak zadać Trybunałowi Konstytucyjnemu pytanie prawne o zgodność z Konstytucją RP § 57 pkt 4 wykazu chorób i ułomności będącego załącznikiem do wyżej wymienionego rozporządzenia MSW z 1991 r., a który kwalifikował zakażenie HIV jako kategorię zdrowotną D, czyli całkowitą niezdolność do służby.

Trybunał Konstytucyjny uznał ten przepis za niezgodny z Konstytucją RP. Uzasadniając wyrok, wskazał na nadmierny rygoryzm regulacji, łamiący w szczególności konstytucyjną zasadę ochrony godności ludzkiej. Wskazał, że szczególnie poszkodowani są zwłaszcza policjanci zakażeni w czasie służby. Zamiast podlegać szczególnej ochronie jako ofiary, są bez skrupułów usuwani ze służby, którą mogliby pełnić, wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności na innych stanowiskach – podkreślił odczytujący wyrok sędzia W. Hermeliński.

Praca w Policji może odbywać się w różnych pionach. Niewątpliwie nosiciel HIV nie powinien pracować w służbie patrolowo-interwencyjnej. Nie jest przecież w pełni zdrowy, ale może doskonale sprawdzać się w pracy biurowej i analitycznej. Decyzja, czy policjant jest niezdolny do służby, czy może ją pełnić inaczej – jest decyzją medyczną, która należy do lekarzy, a nie do prawodawcy.

Z wyroku TK płynie wniosek, że zakażenie wirusem HIV przy obecnym stanie wiedzy medycznej i możliwości terapii nie może wykluczać pracownika czy funkcjonariusza z pełnienia swoich obowiązków. Należy mu umożliwić ich wykonywanie w sposób bezpieczny dla niego i innych. Zwolnienie ze służby lub z pracy powinno nastąpić tylko wtedy, gdy lekarze stwierdzą, że dana osoba nie jest w stanie wykonywać pracy na danym stanowisku w konkretnej jednostce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sentencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 listopada 2009 r. (P 61/08)

Paragraf 57 pkt 4 załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z 9 lipca 1991 r. w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych (DzU nr 79, poz. 349 ze zm.) w zakresie, w jakim powoduje uznanie policjanta za całkowicie niezdolnego do pełnienia służby z powodu nosicielstwa wirusa HIV bez względu na stan zdrowia, jest niezgodny z art. 60 w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy doszło do naruszeń praw pracowniczych w resorcie pracy? Pracownicy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oczekiwali podpisania dokumentu: Polityka rozwiązywania konfliktów oraz przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i naruszaniu dóbr osobistych w miejscu pracy

W dniu 17 stycznia 2025 r. resort pracy wydał interesujący komunikat dotyczący bezpośrednio pracy i warunków zatrudnienia w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Obiady za 1 zł w Lidlu i darmowa kawa a w Biedronce vouchery rabatowe do 1000 zł na zakupy. Kiedy i dla kogo?

Co daje Biedronka a co Lidl na 2025 r.? Poniżej szerokie umówienie najciekawszych przypadków. Skorzystać może naprawdę wiele osób!

Współczynnik ekwiwalentu 2025 na pełnym i niepełnym etacie. Nowa wysokość od lutego

Współczynnik ekwiwalentu inaczej współczynnik urlopowy służy do obliczenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego za każdy dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowy. Ile wynosi współczynnik do ekwiwalentu w 2025 roku?

Przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy

Jakie mogą być przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy? Czy trzeba uzasadniać wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jakie warunki musi spełniać podany powód?

REKLAMA

Czy na okresie próbnym przysługuje urlop?

Okres próbny może trwać do 3 miesięcy. Czy w tym czasie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak to ile dni mu przysługuje? Co na to Kodeks pracy?

Redukcje etatów w szkołach: dotyczy około 11 000 nauczycieli. Jest podpis B. Nowackiej pod rozporządzeniem! Ważne zmiany w polskiej edukacji od roku szkolnego 2025/2026

Zaczęły się ferie zimowe, a tu taka wiadomość! Od 1 września 2025 r. będą spore zmiany w polskiej edukacji. Pracę może stracić nawet 11 000 nauczycieli. Dlaczego? Bo zmieniono rozporządzenie. W dniu 17 stycznia 2025 r. Barbara Nowacka podpisała ważny akt prawny. Co dalej z sytuacją uczniów i nauczycieli?

Czy ochrona przedemerytalna obowiązuje w przypadku zwolnień grupowych?

Komu przysługuje ochrona przedemerytalna? Od kiedy obowiązuje i w jakich przypadkach? Czy wiek przedemerytalny chroni pracownika przed zwolnieniem również w ramach zwolnień grupowych?

Renta wdowia 2025: 3 najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku ERWD

Os stycznia 2025 r. można składać wniosek o rentę wdowią. Termin na złożenie wniosku mija dopiero z końcem lipca. Warto spokojnie wypełnić wniosek. Rzeczniczka ZUS wskazuje 3 najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku ERWD. Jak nie przedłużyć rozpatrzenia wniosku?

REKLAMA

Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]

Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Luty 2025 – kalendarz do druku [PDF]

Luty 2025 – kalendarz do druku w formacie PDF. Pobierz za darmo i wydrukuj. Kalendarz posiada miejsce na notatki. W tym roku luty ma 28 dni. W tym miesiącu wypadają takie święta jak Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej) czy Dzień Zakochanych (Walentynki). Sprawdź, dlaczego luty ma najmniej dni. Pobierz kalendarz do druku w formacie pdf.

REKLAMA